• Αναδρομικά εξωιδρυματικου επιδοματος ΟΑΕΕ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #101554  από Βίλλυ
 Τετ Απρ 02, 2014 10:34 am
Καλημέρα και καλώς σας βρίσκω.
Ο σύζυγος μου πάσχει από ΣΚΠ από το 1995. Πρόσφατα ο ΟΑΕΕ και μετά από απόφαση: Α) δικαστηρίου και β) ΚΕΠΑ θα του απονείμει εξωιδρυματικό επίδομα για τα χρόνια 2010, 2011, 2012, 2013 και έως 31/12/2016 σύμφωνα με την απόφαση του ΚΕΠΑ. Μας είπαν ότι η πρώτη πληρωμή θα γίνει 1/5/2014, αλά για τα αναδρομικά ούτε λόγος. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει από την εμπειρία του πότε θα τα καταθέσουν;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #101563  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Απρ 02, 2014 5:57 pm
:smile-hi: Γεια σου Βιλλυ ! Χαιρομαι , ειλικρινα, που κερδισατε το δικαστικο αγωνα .Οταν εχεις χρονο και διαθεση , γραψε μας το ιστορικο της υποθεσης . Οι αδικιες των υγειονομικων επιτροπων ειναι συχνες και αξιζετε συγχαρητηρια που απαιτησατε δικαιοσυνη !!! Οσο για αυτο που ρωτας , δεν ξερω ...Μπορω να σου απαντησω , μονο, για τη δικη μου περιπτωση . Εγω,ομως, πηρα αναδρομικα 15 μηνων απο το ΙΚΑ .Ο ΟΑΕΕ τι σας ειπε ??? Τα χρηματα ειναι πολλα και , μαλλον, ειναι δουλεια του δικηγορου σου η διεκδικηση της εξοφλησης ...Καλη δυναμη !!! :smile-flower:
 #101564  από Βίλλυ
 Τετ Απρ 02, 2014 6:25 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε::smile-hi: Γεια σου Βιλλυ ! Χαιρομαι , ειλικρινα, που κερδισατε το δικαστικο αγωνα .Οταν εχεις χρονο και διαθεση , γραψε μας το ιστορικο της υποθεσης . Οι αδικιες των υγειονομικων επιτροπων ειναι συχνες και αξιζετε συγχαρητηρια που απαιτησατε δικαιοσυνη !!! Οσο για αυτο που ρωτας , δεν ξερω ...Μπορω να σου απαντησω , μονο, για τη δικη μου περιπτωση . Εγω,ομως, πηρα αναδρομικα 15 μηνων απο το ΙΚΑ .Ο ΟΑΕΕ τι σας ειπε ??? Τα χρηματα ειναι πολλα και , μαλλον, ειναι δουλεια του δικηγορου σου η διεκδικηση της εξοφλησης ...Καλη δυναμη !!! :smile-flower:
Άννα γειά σου. Τα χρήματα είνα σαφώς πολλά, περίπου 39.000 ευρώ. το επίδομα θα αρχίσει των Μάιο και μας είπαν ότι κατά καιρούς δίνονται εντολές μη χορήγησης αναδρομικών, αλλά μάλλον θα τα πάρουμε μέσα στο καλοκαίρι. Εσύ σε πόσο χρόνο τα πήρες από το ΙΚΑ;
Ήδη επικοινωνήσαμε με τον δικηγόρο και θα πάει άμεσα να ζητήσει ένα χρονοδιάγραμμα εξόφλησης.
Ο αγώνας μας έχει ως εξής. Ο άντρας μου πάσχει από το 1995, αλλά είναι πραγματικά σε εξαιρετική κατάσταση με κάποιες αραιές ώσεις που εύκολα αντιμετωπίζονται με καρτιζόνη. το 2009 μετά από πολύ σοβαρή ώση ανακαλύπτουμε 11 νέες βλάβες στον εγκέφαλο και κατά λάθος μαθαίνουμε για το εξωιδρυματικό επίδομα του ΟΑΕΕ. Ξεκινάμε τις διαδικασίες, η επιτροπή τον κρίνει με άνω του 67% αλλά λόγω του ότι η ασθένεια προυπήρχε της ασφάλισης δεν δικαιούται το επίδομα. Το ίδιο και στη δευτεροβάθμια επιτροπή. Τότε αποφασίζουμε να προσφύγουμε στο δικαστήριο. Επίσης τον Μάρτιο του 2013 περνάει ΚΕΠΑ και τον κρίνουν και εκείνοι άνω του 67% και δικαιούχο του επιδόματος. Στις 15/12/2013 το δικαστήριο αποφασίζει υπέρ μας και τώρα πια πρέπει να μας αποζημιώσουν από το 2010 και έως 31/12/2016 που είναι η απόφαση του ΚΕΠΑ. Βέβαια έχουν καταθέσει έφεση, αλλά το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχουν καμία τύχη να κερδίσουν.
Σας ευχαριστώ όλους για τον ενδιαφέρον σας.
 #101565  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Απρ 02, 2014 7:01 pm
ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!! Τουλαχιστον , ας αρχισουν να τρεχουν τα μηνιατικα και τα προσφατα αναδρομικα . Η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη . Προκειται για παραταση του εξωιδρυματικου απο το ΙΚΑ . Η ...αναπηρια μου , ειχε ληξει στις 30 Σεπτεμβρη 2012 . Περασα ΚΕΠΑ , στις 15 Απριλη 2013 .Μου εδωσαν μικρο ποσοστο , εκανα ενσταση και περασα Ββαθμια στις 25 Σεπτεμβρη 2013 .Πηρα καλο ποσοστο και ...τελικα στις 6 Δεκεμβρη 2013 πληρωθηκα ενα μερος των αναδρομικων .Ενα άλλο μερος το πηρα στις 28 Φλεβαρη 2014. ...Επειδη ειχαν, κατα λαθος , κρατησει φορο (!!!!!!!!) πηρα τα τελευταια αναδρομικα , πριν απο λιγες μερες . Τωρα , πια , τρεχουν τα μηνιατικα μεχρι 30 Σεπτεμβρη που θα ...ξαναληξει η αναπηρια μου ....Αυτα τα ωραια ..........με ολες τις ''γαρνιτουρες'' βεβαια . Τωρα , ακομα, ζω ...αναδρομικα ....#####*****^^^^^^@@@@^^^*****
 #101578  από Κώστας
 Πέμ Απρ 03, 2014 12:42 am
Να θέσω μια ερώτηση που αφορά περισσότερο τους δικηγόρους, αλλά αν κανείς γνωρίζει κάτι ας μας διαφωτίσει. Μήπως υπάρχει κάποιος νόμος ή εγκύκλιος που ορίζει το μέγιστο χρονικό διάστημα που το δημόσιο υποχρεούται να δώσει τα αναδρομικά που χρωστάει; Αν δεν υπάρχει τότε το δημόσιο μπορεί να δώσει τα χρήματα όποτε θέλει! Δηλαδή και σε 20 χρόνια πχ;! Επίσης με τι τρόπο τα επιστρέφει; Σε δόσεις τον αριθμό και το ύψος των οποίων αποφασίζει αυτό κατά βούληση;! Μέχρι στιγμής παρ΄ όλο το ψάξιμο που έχω κάνει δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι. Όσοι συμβουλεύεστε δικηγόρο ρωτήστε τον. Θάναι πολύ σημαντική και χρήσιμη η απάντησή του.
 #101601  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Πέμ Απρ 03, 2014 2:05 pm
Τα χρήματα δεν μπορεί να διεκδικηθούν μόνο με πρωτόδικη απόφαση . Ύστερα από την συζήτηση της έφεσης και την έκδοση της νέας απόφασης που ονομάζεται τελεσίδικη τότε θα μπορεί να γίνει εκτελεστή . Τώρα δεν ξέρω αν ένα ορισμένο ποσό της πρώτης απόφασης έχει κηρυχθεί από το δικαστήριο προσωρινά εκτελεστό , που μόνο αυτό μπορεί να εισπραχθεί τώρα.
 #101786  από sofiakato
 Δευ Απρ 07, 2014 8:59 pm
sinxaritiria!!! ego prin 2 xronia ekana etisi gia to epidoma. meta apo ena xrono perasa ala apo lathos epitropi(lathos tou ika) apo to 2009 perno to 67% anapiria. o diefthindis mou ime totes oti den dikeoume to parapligias giati den epifero parapligia. exo akousi omos atoma pou me kardiopathia pernoun to epidoma . mipos kserete an to dikeoume ke an mporo na to paro anadromika?