• Τι γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση..

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #103048  από sofia
 Παρ Μάιος 23, 2014 9:16 am
Παιδιά, καλημέρα!

Πείτε μου, σας παρακαλώ, τι γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση:
Υποβάλλεις αίτηση στα ΚΕΠΑ, σε καλούν ύστερα από (περίπου) 2 χρόνια και παίρνεις το 67%.
Η απόφαση της επιτροπής ισχύει για 3 χρόνια από την ημέρα υποβολής της αίτησης. Μπορείς να διεκδικήσεις αναδρομικά το επίδομα της Πρόνοιας για τα 2 χρόνια που "χάθηκαν" στην αναμονή;
 #103049  από Γιάννης
 Παρ Μάιος 23, 2014 9:29 am
Λογικά, πολύ σύντομα θα κολυμπάς στη λίρα, αν τυχόν σου πούνε μα μου κυνήγα το γιατί σαφώς τα δικαιούσαι αναδρομικά. Είναι η πρώτη φορά που θα το πάρεις; Αν ναι, έχε υπόψιν ότι την απόφαση επιτροπής που θα πάρεις πρέπει να την καταθέσεις (πιθανόν σε άλλο τμήμα, ρώτα) για να βγει και η απόφαση του διευθυντή του υποκαταστήματος. Καλή επιτυχία.
 #103214  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Μάιος 26, 2014 9:54 am
Αν προκειται για ΠΑΡΑΤΑΣΗ του επιδοματος , τοτε παιρνεις αναδρομικα τα χρηματα απο τοτε που εληξε η προηγουμενη αποφαση . Επισης , μολις παρεις ατα χερια σου την αποφαση του ΚΕΠΑ , πρεπει να την καταθεσεις στην ΠΡΟΝΟΙΑ , μαζι με ...αρκετα δικαιολογητικα .....
 #103512  από tinajazz
 Τρί Ιουν 03, 2014 12:00 pm
καλημερα και απο εμενα

λοιπον δεν ισχυει αυτο αναδρομικα δεν παιρνεις
αναδρομικα παιρνεις απο την ημερα που πηρες την απαντηση απο τα κεπα και πηγες στην προνοια και τα κατεθεσες .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tinajazz την Τετ Σεπ 10, 2014 11:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #103513  από tinajazz
 Τρί Ιουν 03, 2014 12:03 pm
επισης οπως ειπε και η Αννα κατεθεσα στην προνοια μαζι με την απαντηση της πρωτοβαθμιας, αλλα............. 18 δικαιολογητικα!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tinajazz την Τετ Σεπ 10, 2014 11:44 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #103531  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Ιουν 04, 2014 8:08 am
tinajazz έγραψε:καλημερα και απο εμενα

λοιπον δεν ισχυει αυτο αναδρομικα δεν παιρνεις
αναδρομικα παιρνεις απο την ημερα που πηρες την απαντηση απο τα κεπα και πηγες στην προνοια και τα κατεθεσες .
παραδειγμα (δικο μου)
κατεθεσα τα χαρτια μου στο κεπα τον δεκεμβρη του 2013
με καλεσανε οτι περναω απο επιτροπη τον μαρτιο του 2014
πηρα απαντηση στις 13 απριλη του 2014
κατεθεσα την απαντηση στην προνοια στις 20 απριλη του 2014
και απο της 20 απριλη τοτε παιρνεις αναδρομικα... εμενα πχ μου ειπανε θα πληρωθω τον αυγουστο
ε θα παρω τα αναδρομικα απο 20/4 εως τον αυγουστο
ειναι σιγουρο αυτο που σας λεω
Εκανες αιτηση για παραταση ?????? Ή εκανες αιτηση για πρωτη φορα ? Ξερω οτι , οταν προκειται για ΠΑΡΑΤΑΣΗ , τοτε δινουν ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ .Απο τοτε , που εληξε η προηγουμενη αποφαση .
 #103659  από tinajazz
 Τρί Ιουν 10, 2014 10:34 am
καλημερα ΑΝΝΑ59

ΟΧΙ περασα απο κεπα για πρωτη φορα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tinajazz την Τετ Σεπ 10, 2014 11:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #103673  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιουν 10, 2014 7:54 pm
tinajazz έγραψε:καλημερα ΑΝΝΑ59

ΟΧΙ περασα απο κεπα για πρωτη φορα... δεν ειχα ξαναπερασει ποτε... και περιμενω... :smile-time:

ας μου το δινανε και για επ αοριστον και οχι για 5 χρονακια, ακομα καλυτερα θα ητανε (γιατι η παθηση μας ειναι μεσα στις 43 μη αναστρεψιμες και παρ ολα αυτα πηραμε 5 ετια!!!) :smile-angry:
εκανα ενσταση ως προς τον χρονο και ξαναπεριμενω!!! μια ζωη στο περιμενε... αυτα!!!
Περασες ΚΕΠΑ , για πρωτη φορα . Γι αυτο ΔΕΝ παιρνεις αναδρομικα .Επισης , η παθηση μας , δεν ειναι μεσα στις μη αναστρεψιμες παθησεις . Δεν υπαρχει στη λιστα . Απλως, η λιστα καλυπτει ορισμενους απο μας . Με , μη αναστρεψιμη , παραπληγια και ορθοκυστικα προβληματα, με ποσοστο αναπηριας 80% . Γι αυτο κι εμεις , της Ομαδας Αλληλεγγυης , εχουμε κανει πολλες κινητοποιησεις .Εγινε και ερωτηση στη Βουλη , τον περασμενο Φλεβαρη , απο τον Σπυρο Χαλβατζη .
 #103737  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Ιουν 13, 2014 7:41 am
tinajazz έγραψε:ΑΝΝΑ59 Καλησπερα ξανα!!!

αν διαβασες και πιο πανω η δικη μου η παθηση (γιου μου) ειναι μεσα στις 43 μη αναστρεψιμες, και βρισκομαστε στην παθηση νουμερο 13
ο γιος μου εχει βαρια νοητικη υστερηση με αναπηρια 80% και δεικτη νοημοσυνης κατω του 30
ειμαστε πεντακαθαρα μεσα στις 43, και ομως, δεν την πηρα...
μου δωσανε 5 ετια αλλα δεν θα το αφησω ετσι!!! θα το παλεψω οσο περισσοτερο μπορω...
ειμαι μονη μου, τον μεγαλωνω μονη και δεν εχω αδελφια
αν μου συμβει εμενα κατι στην 5 ετια μεσα ποιος θα μου περασει το παιδι απο επιτροπη?
η στεναχωρια μου ειναι μεγαλη και το θεωρω αδικο ολο αυτο που γινεται... να ειμαστε μεσα στις 43 και να με πετανε απο εξω
πηγα στα κεπα και ξερετε τι μου ειπανε??? οτι εχετε δικιο, οτι δεν το ξεραμε κτλ... καντε αιτηση και βλεπουμε... αυτο βεβαια μπορει να παρει και εναν χρονο απο οτι μου ειπανε

αυτα τα δικα μου!!!
Συγγνωμη ! Δεν ειμαι καλα , τον τελευταιο καιρο .Νομιζα οτι πασχεις απο σκπ . Λοιπον, αφου η παθηση περιλαμβανεται στις 43 , θα πας στο ΚΕΠΑ και θα κανεις αιτηση ............Υπαρχει σχετικη εγκυκλιος . Ο φακελος του παιδιου θα περασει απο επιτροπη . Προχωρα ! Καλη δυναμη!