• συνταξη αναπηριας

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #99879  από Κώστας
 Δευ Φεβ 17, 2014 1:36 pm
nikosrazor έγραψε:και η κοπελα θα το βγαζε για επιδομα και οχι για καρτα.ασε που αυτο που λες ειναι παραλογο.δηλαδη αλλαζει η αναπηρια μου και η παθηση μου αναλογα με τις επιθυμιες μου καρτα η επιδομα...
Κι΄ όμως ναι!!!!!!
 #99880  από nikosrazor
 Δευ Φεβ 17, 2014 2:26 pm
ευτυχως που γνωριζω εναν πρωην υπουργο αλλιως δεν νομιζω να γινοταν η δουλεια μου...
 #99882  από nikosrazor
 Δευ Φεβ 17, 2014 4:17 pm
σε αυτο το σημειο φτασαμε....
 #99883  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Φεβ 17, 2014 5:47 pm
nikosrazor έγραψε:ευτυχως που γνωριζω εναν πρωην υπουργο αλλιως δεν νομιζω να γινοταν η δουλεια μου...
:smile-sadsmile: :smile-sadsmile: :smile-sadsmile: Βρισκοντας τετοιες ''λυσεις'' ΑΤΟΜΙΚΕΣ και , ισως, προσωρινες , ΔΕΝ λυνονται τα προβληματα ! Αντιθετα ...διαιωνιζονται ......!!!!! Δυστυχως ...............Η ατομικη λυση ΔΕΝ ειναι λυση για προβληματα ΚΟΙΝΑ ....
 #99885  από nikosrazor
 Δευ Φεβ 17, 2014 5:58 pm
Fysika den gnvrizv Anna kanenan ypoyrgo!koroideytika to egraca giati symfvnv mazi soy!Nomizeiw den ua moy htan eykolo na edina ena 50eyrv na ginei h doyleia maw?den symfvnv me ayta omws...
 #99895  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 am
nikosrazor έγραψε:Fysika den gnvrizv Anna kanenan ypoyrgo!koroideytika to egraca giati symfvnv mazi soy!Nomizeiw den ua moy htan eykolo na edina ena 50eyrv na ginei h doyleia maw?den symfvnv me ayta omws...
:smile-hi: Συγγνωμη ! Δεν καταλαβα και ΧΑΙΡΟΜΑΙ γι αυτο !Μπραβο ! ΔΕΝ θελω να βλεπω ανθρωπους να ''υποχρεωνονται '' για κατι που δικαιουνται !!!!!!!!Ευχομαι σε σενα και την κοπελα σου , τα καλυτερα ! Αυτη η ταλαιπωρια να ειναι η τελευταια !Και παλι ...ΜΠΡΑΒΟ :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake:
 #99946  από nikosrazor
 Τετ Φεβ 19, 2014 1:20 pm
Τωρα τρεχω με την κοπελα μου απ την αρχη για γνωματευσεις για να περασει απ την αρχη επιτροπη.Το φοβαμαι ομως μηπως αυτοι απ το ικα μας δημιουργησουν προβλημα γιατι εγινε προσφυγη της αποφασης που αρχικα προσκομισε απο τον ιδιο τον διευθηντη.Αν ξερει καποιος κατι η αν εχει αναλογη εμπειρια ας γραψει..
 #99949  από ΑΝΔΡΕΑΣ-
 Τετ Φεβ 19, 2014 1:41 pm
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε με την παράταση που δώσανε για 6 μήνες που δώσανε στις αναπηρικές συντάξεις οποίοι έχουν 67% αναπηρία και περιμένουν να περάσουν ακόμα επιτροπή από το ΚΕ.Π.Α …. Εμένα μου έλιξε η σύνταξη στις 30/11/2013 ενώ έχω κάνει τα χαρτιά μου για επανεξέταση στις 26/9/13 με αριθμό πρωτοκόλλου.. ενώ το ΙΚΑ ότι αυτοί που τους έχουν λήξη η σύνταξη τους με ποσοστό αναπηρίας 67% η πρόκειται να λήξη έως 28/2/14 ότι κατ εφαρμογή του 16 του Ν4224/2013 ( ο οποίος παρατείνει για ένα εξάμηνο εφόσον εκκρεμή εξέταση από υγειονομικές επιτροπές ΚΕ.Π.Α., χωρίς να απαιτείται καμία ενέργεια μέρους τους ..

Ερωτώ πως εγώ που είμαι 67% επί 10 χρόνια περιμένω να περάσω από το ΚΕ.Π.Α δεν συμμετέχω στις λίστα τις παράτασης την εξάμηνη που δώσανε ενώ είμαι 67%
 #99953  από nikosrazor
 Τετ Φεβ 19, 2014 3:09 pm
απο οτι καταλαβαινεις αν δεν λαδωσεις λιγο την μηχανη δεν παιρνει εμπρος....αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανουμε γιατι ετσι διαιωνιζεται το προβλημα.
 #99957  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Φεβ 19, 2014 4:44 pm
nikosrazor έγραψε:Τωρα τρεχω με την κοπελα μου απ την αρχη για γνωματευσεις για να περασει απ την αρχη επιτροπη.Το φοβαμαι ομως μηπως αυτοι απ το ικα μας δημιουργησουν προβλημα γιατι εγινε προσφυγη της αποφασης που αρχικα προσκομισε απο τον ιδιο τον διευθηντη.Αν ξερει καποιος κατι η αν εχει αναλογη εμπειρια ας γραψει..
:smile-angry: Ωστε εκανε παραπομπη η διευθυντης ???Και φυσικα , χωρις αιτιολογηση , ετσι ? Μπραβο του ...Ειναι ενας αριστος υπαλληλος ....!!! Τελικα η αποφαση εξαρταται , εκτος απο τους γιατρους των υγειονομικων επιτροπων , και απο τα κεφια μερικων υπαλληλων ΜΗ ΓΙΑΤΡΩΝ !!!!!! Λοιπον , εχω αναλογη εμπειρια αλλά προ ΚΕΠΑ .Η Α'βαθμια επιτροπη μου ειχε δωσει το 67% και ετσι μπορουσα να παρω το εξωιδρυματικο επιδομα .Ο διευθυντης του τοπικου υποκαταστηματος του ΙΚΑ , μου εκανε παραπομπη σε Β'βαθμια , η οποια εδωσε επισης 67% .Ομως ο ''κυριος''αυτος , παρεπεμψε το φακελο μου στη διοικηση του ΙΚΑ , γαι δειγματοληπτικο ελεγχο .Και εκει , φυσικα, δικαιωθηκα .Δεν προσκομιζα , ομως , νεα χαρτια . Ο φακελος μου , ηταν ο ιδιος σε ολες τις επιτροπες . Τωρα,με τα ΚΕΠΑ , δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο .Ξερω μονο περιπτωσεις , που μετα την αποφαση της Α'βαθμιας , ο ΦΑΚΕΛΟΣ πηγαινει για επανελεγχο !!!!!!!! Ο φακελος ..οχι ο ασθενης !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!