• συνταξη αναπηριας

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #99958  από nikosrazor
 Τετ Φεβ 19, 2014 4:49 pm
πρεπει ολα αυτα να τα δημοσιευσουμε ολοι στο ikanews που ειναι το forum των υπαλληλων του ικα να τα μαθουν ολοι και για να τους πιεσουμε.υπαρχει ακομα και ο συνηγορος του πολιτη και εγω απευθυνθηκα ηδη σε αυτον και η υποθεση μας πηγε στην κοινωνικη προστασια!
 #99959  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Φεβ 19, 2014 4:53 pm
[quote="ΑΝΔΡΕΑΣ-"]Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε με την παράταση που δώσανε για 6 μήνες που δώσανε στις αναπηρικές συντάξεις οποίοι έχουν 67% αναπηρία και περιμένουν να περάσουν ακόμα επιτροπή από το ΚΕ.Π.Α …. Εμένα μου έλιξε η σύνταξη στις 30/11/2013 ενώ έχω κάνει τα χαρτιά μου για επανεξέταση στις 26/9/13 με αριθμό πρωτοκόλλου.. ενώ το ΙΚΑ ότι αυτοί που τους έχουν λήξη η σύνταξη τους με ποσοστό αναπηρίας 67% η πρόκειται να λήξη έως 28/2/14 ότι κατ εφαρμογή του 16 του Ν4224/2013 ( ο οποίος παρατείνει για ένα εξάμηνο εφόσον εκκρεμή εξέταση από υγειονομικές επιτροπές ΚΕ.Π.Α., χωρίς να απαιτείται καμία ενέργεια μέρους τους ..
:smile-hi: Ανδρεα !!! Πρεπει να ρωτησεις στο ΙΚΑ .Συνταξη επαιρνες, οχι επιδομα .Ετσι ??? Γιατι αυτη η παραταση αφορα ΜΟΝΟ τις συνταξεις . :smile-hi:
 #99965  από nikosrazor
 Τετ Φεβ 19, 2014 5:48 pm
αννα μηπως ξερεις αν εχουν αρχισει να εξεταζουν οι επιτροπες των κεπα?γιατι ειπαν στην κοπελα μου στα κεντρικα οτι τελος του μηνος θα της πουν ποτε θα περασει επιτροπη.
 #99977  από Κώστας
 Τετ Φεβ 19, 2014 10:46 pm
Το ότι θα της πουν πότε θα περάσει επιτροπή, δεν σημαίνει ότι η επιτροπή θα γίνει όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου. Εγώ περνούσα στις 14-2 αλλά η επιτροπή δεν έγινε και τώρα περιμένω πότε θα δεήσει!
 #99988  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Φεβ 20, 2014 8:21 am
nikosrazor έγραψε:αννα μηπως ξερεις αν εχουν αρχισει να εξεταζουν οι επιτροπες των κεπα?γιατι ειπαν στην κοπελα μου στα κεντρικα οτι τελος του μηνος θα της πουν ποτε θα περασει επιτροπη.
:smile-hi: Συμφωνω με τον Κώστα .Δυστυχως , ετσι ειναι ...Καλημερα :smile-hi:
 #100005  από nikosrazor
 Πέμ Φεβ 20, 2014 11:40 am
Κωστα μου φαινεται περιεργο που περιμενεις τοσο καιρο.Λογικα θα σε πιανει και εσενα το εξαμηνο.
 #100010  από ΑΝΔΡΕΑΣ-
 Πέμ Φεβ 20, 2014 12:14 pm
Τώρα μου ιρθε ένα φαξ από την διεύθυνση αναπηρίας του κεπα από τα κεντρικά και μου γράφουν τα εξής σε επιστολή σας στης 17/2/2013 σας ενημερώνουμε οτι προϋπόθεση για την αυτόματη παράταση ειναι 1 να εχει κατατεθεί αίτημα στο κεπα με θέμα εγγράφου παράταση σύνταξης 2 η προηγούμενη απόφαση να ειναι με ποσοστό 67% & άνω ......και τους ξανα εροτο...... για 7 φορά αφου τα εχο κάνει όλα αυτά πους μου λέει το ικα τις περιοχής μου δεν ειμαι γραμμένος τι πρέπει να κάνουμε να αυτοκτονήσω με αυτα μου μου λενε έλεος
 #100012  από Κώστας
 Πέμ Φεβ 20, 2014 1:50 pm
nikosrazor έγραψε:Κωστα μου φαινεται περιεργο που περιμενεις τοσο καιρο.Λογικα θα σε πιανει και εσενα το εξαμηνο.
Δεν περιμένω πολύ καιρό. Αίτηση για επιδείνωση έχω κάνει μπας και μου αποδώσουν το ποσοστό που δυστυχώς πραγματικά αντιπροσωπεύει την κατάστασή μου, αλλά προκοπή δεν βλέπω.Σε ένα χρόνο θα πρέπει ούτως ή άλλως να περάσω ΚΕΠΑ για την παράταση του επιδόματος. Ελπίζω μέχρι τότε να έχω περάσει το τωρινό ΚΕΠΑ που ίσως μου δώσουν πλέον την ισόβια απαλλαγή από επανεξέταση.
 #100022  από nikosrazor
 Πέμ Φεβ 20, 2014 5:10 pm
Ξερεις Κωστα αν υπαρχει σοβαρη ψυχικη διαταραχη αν γινεται το επιδομα μονιμο?
 #100024  από Κώστας
 Πέμ Φεβ 20, 2014 5:19 pm
Δεν ξέρω, αλλά αν συμπεριλαμβάνεται στις 43 παθήσεις, τότε το ποσοστό γίνεται επ΄ αόριστον και ομοίως και το επίδομα.