• Συνταξιοδοτικα.

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #99871  από Altair
 Δευ Φεβ 17, 2014 9:14 am
Hi Νικος Κασαπης,

Νικος Κασαπης created the Ερώτηση
“Συνταξιοδοτικα.” on H νόηση στο διαδίκτυο
:) in the Ερωτήσεις, αιτήματα, συμβουλές [1] group on Κυρ, 16/02/2014 - 14:16:


Σας χαιρετώ,

Ονομάζομαι Altair και πάσχω από
συγγενή πάθηση
φωκομέλεια κάτω άκρων απο το ύψος των
μηρών ποσοστό 94% από ΚΕΠΑ (11-6-2012) όπου αναφέρονται και τα εξής:
Ανίκανος για δια παν βιοποριστικό
επάγγελμα: οχι
Ανίκανος δια παν βιοποριστικό επάγγελμα
προ του 18ου έτους:οχι , Προ του 25ου έτους:
οχι
Από 9-2-93 εργάζομαι στην (πρώην) Εμπορική Τράπεζα ,νυν ΑLPHA BANK, (όπου προσλήφθηκα με τις ευεργετικές διατάξεις του Ν 1648) και έχοντας συμπληρωμένα 21 χρόνια σκέφτομαι την συνταξιοδότηση στα 47 μου χρόνια, με το σκεπτικό να ωφεληθώ και απο την εθελουσία που είναι στα σκαριά.
Ψάχνοντας ωστόσο και ρωτώντας και στο ΙΚΑ διαπίστωσα οτι δεν ισχύουν για εμενα οι ευεργετικές διαταξεις του 612/77 (σύνταξη γήρατος με 10.500 ένσημα στην 15ετία) παρ ότι ο νόμος αναφέρει ακρωτηριασμένους κάτω η άνω άκρων με ποσοστό τουλάχιστον 67%, που ουσιαστικά επιφέρει τήν ίδια δυσλειτουργία. Ακόμα απο το ΙΚΑ μου είπαν οτι θα πρέπει να ξαναπεράσω ΚΕΠΑ για να πάρω απόφαση που να λέει οτι υπάρχει επιβάρυνση της κατάστασής μου για να μου αποδωθεί συνταξη αναπηρίας τελικά, και όχι γήρατος. Και όλα αυτά παρά το γεγονός οτι η φωκομέλεια περιλαμβάνεται στις 43 παθήσεις που ΔΕΝ θέλουν επαναξιολόγηση απο τα ΚΕΠΑ. Ποιός είναι ο νόμος που αναφέρει οτι πρέπει να υπάρχει επιβάρυνση  στην συγκεκριμένη πάθηση και ρωτώ εάν μπορώ να τα αποφύγω όλα αυτα και τέλος εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να λάβω σύνταξη γήρατος και όχι αναπηρίας που είναι μειωμένη αφου δεν δίνεται για 10,500 ένσημα. Αναφέρω επίσης οτι λαμβάνω το εξωιδρυματικό επιδομα του ν 1140/81 παρ.1 αρθρο 42, από τον ΟΑΕΕ αφού το λαμβάνω απο 1983 ως ανήλικος και ως προστατευμένο ασφαλιζόμενο μέλος απο την ασφάλεια του πατέρα μου, ως ελευθερος επαγγελματίας -πρωην ΤΕΒΕ-.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω.
 #99884  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Φεβ 17, 2014 5:57 pm
Γεια σου Altair !Νομιζω οτι πρεπει να συμβουλευτεις ενα δικηγορο , που να ασχολειται με συνταξιοδοτικα θεματα . Καλη δυναμη !