• Ειδική άδεια

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #92749  από sia_thessal
 Παρ Ιούλ 05, 2013 8:42 pm
Καλησπέρα φίλοι μου!! Έχω καιρό να γράψω στο forum όμως το παρακαλουθώ σχεδόν καθημερινά.
Σας παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει για το θέμα των ειδικών αδειών ας με πληροφορήσει γιατί απο την δουλειά μου θέλουν να μου κόψουν την ειδική άδεια και το μειωμένο ωράριο κατά μία ώρα που έχουμε. Εργάζομαι σε ΝΠΔΔ στο λογιστήριο και σήμερα έκανα αίτηση για δύο ημέρες ειδική άδεια και μου είπαν ότι έχει λήξει η γνωμάτευσή μου και δεν το δικαιούμε. Απο τον Οκτώβριο έχω καταθέσει τα χαρτιά μου για να περάσω απο την επιτροπή αλλά ακόμη δεν με καλέσαν. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση εκτός απο το επίδομα χάνουμε και αυτό το ευεργέτημα?
Μέσα στον νόμο 3528/2007 στις ειδικές άδειες διάβασα ότι έως την έκδοση του προεδρικού διατάγματος για τον καθορισμό των νοσημάτων, η εν λόγω άδεια χορηγείται με την γνωμάτευση της πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής.

Μήπως γνωρίζεται αν έχει εκδοθεί αυτό το Προεδρικό διάταγμα μετά τον ν. 3528/2007 που καθορίζει τα νοσήματα? γιατί μόνο σε αυτή τη περίπτωση απ' ότι κατάλαβα δεν είναι απαραίτητη η γνωμάτευση

Σας παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι ας μου γράψει, μου γιατί ζώ έναν πόλεμο στον χώρο εργασίας μου και θέλουν ότι δικαιώματα έχω ως ΑΜΕΑ να τα εξαφανίσουν δεν υπάρχει ίχνος ανθρωπιάς και σεβασμού.
 #92807  από Π.Μ79
 Κυρ Ιούλ 07, 2013 10:05 pm
Δυστυχώς απ'τη στιγμή που η αναπηρία μας έχει ημερομηνία λήξεως, θα πρέπει να υπομένουμε κάθε φορά τον κάθε πικραμένο που έχει στα χέρια του την τύχη μας.

Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να πείσεις το ταμείο σου για το αυτονόητο, οπότε θα πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να ξαναπεράσεις επιτροπή, να ξαναπάρεις το κατάλληλο ποσοστό οπότε και να δικαιούσαι αυτά που έπαιρνες μέχρι τώρα.
 #92818  από fillcinefil
 Δευ Ιούλ 08, 2013 3:11 am
Άλλη μιά φορά, :angry-banghead:
G@μw τα υπουργεία μας.
 #92899  από sia_thessal
 Τρί Ιούλ 09, 2013 6:49 pm
Και το χειρότερο είναι πως η προϊσταμένη μου είπε πως ακόμη και να στην δώσει η υγειονομική επιτροπή, εγώ θα στην δίνω μόνο αν κάνεις νοσηλία σε νοσοκομείο ή κλινική, αλλιώς δεν την δικαιούσαι μου είπε έτσι και αλλιώς.
Ενώ εγώ αυτό που έχω καταλάβει σύμφωνα και με την γνωμάτευση που δίνει ο γιατρός και γράφει ότι .... έχει ανάγκη τακτικών επισκέψεων στα έξωτερικά Ιατρεία του νοσοκομείου.... που σημαίνει ότι δεν μιλάμε για νοσηλεία αλλά για έλεγχο ή εξετάσεις κλπ. και η αλήθεια είναι πως αυτήν την άδεια την χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι απο εμάς όταν δεν νιώθουμε καλά. Και στην διάρκεια του χρόνου δεν είναι λίγες οι φορές που ξυπνάμε το πρωϊ και είναι μουδιασμένα τα χέρια ή τα πόδια και κάνουμε αρκετή ώρα να συνέλθουμε ή έχουμε βουητό στο κεφάλι μας. Σε αυτήν την περίπτωση τι θα κάνουμε? θα πάμε για νοσηλεία για να δικαιωθούμε την ειδική άδεια?. Αφού αν νοσηλευτούμε θα μας δώσουν αναρρωτική γιατί να πάρω την ειδική. Δεν μπορώ να καταλάβω αφού δεν μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε γιατί μας την δίνουν. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να κάνουμε 22 νοσηλείες τον χρόνο? και να συνεχίζουμε να δουλεύουμε? :violence-hammer: