• ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ!!!!!!!!!!SOS!!!

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #64716  από manoula 2
 Τετ Νοέμ 30, 2011 10:15 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΠΗΓΑ ΕΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΤΕΛΗ ΜΙΑΣ Κ ΕΧΩ 70% ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ!!!ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ?????
 #64747  από Π.Μ79
 Τετ Νοέμ 30, 2011 3:36 pm
Με 67% και άνω από απόφαση νομαρχιακής επιτροπής ή τώρα από ΚΕΠΑ όπου έχεις αιτηθεί την απαλλαγή τελών, δικαιούσαι να πληρώσεις 3 ευρώ, εφόσον το αυτοκίνητο είναι 100% στη δικιά σου κυριότητα.

Τώρα, πώς ένας υπάλληλος στην εφορία, αποφασίζει αν δικαιούσαι ή όχι χωρίς να ξέρει τη νομοθεσία και μάλιστα να το εξατομικεύει ότι δε το δικαιούνται οι σκληρυντικοί, πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.
 #64750  από FANTOMAS
 Τετ Νοέμ 30, 2011 5:14 pm
Π.Μ79 έγραψε: δικαιούσαι να πληρώσεις 5ευρώ[/b], ε.


με όλα τα άλλα συμφωνώ ....
 #64758  από kate2002
 Τετ Νοέμ 30, 2011 7:56 pm
FANTOMAS έγραψε:
Π.Μ79 έγραψε: δικαιούσαι να πληρώσεις 5ευρώ[/b], ε.

με όλα τα άλλα συμφωνώ ....

...χμ... ως τα χριστουγεννα...5 ευρω=50.000 δρχ με τα ως τωρα δεδομενα... :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
με ολα τα άλλα συμφωνω κι εγω! ;)
 #64797  από manoula 2
 Πέμ Δεκ 01, 2011 1:44 pm
κι ομως πηραν οι υπαλληλοι μπροστα μου στο υπουργειο μιλησαν με καποια κυρια Τεγα μου εδωσαν και την νεα εγκυκλιο η οποια αναγραφει οτι πρεπει να ειμαστε σε καροτσακι αλλιως δεν δικαιουμαστε τιποτα.εγω περασα ασυε γιατι ειμαι ασφαλισμενη του στρατου αλλα τωρα ζητησα να μου ετοιμασουν τα χαρτια να περασω κεπα!
 #64801  από FANTOMAS
 Πέμ Δεκ 01, 2011 2:52 pm
manoula 2 έγραψε: την νεα εγκυκλιο η οποια αναγραφει οτι πρεπει να ειμαστε σε καροτσακι αλλιως δεν δικαιουμαστε τιποτα.
μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο η εγκύκλιος να αναφέρει την λέξη ''καρότσι'' μήπως έγραφε '' κινητική αναπηρία με ποσοστό 80% και άνω ?????''

αν θυμάσαι και την διάβασες η ίδια τι ακριβώς έγραφε ????
 #64802  από Π.Μ79
 Πέμ Δεκ 01, 2011 4:22 pm
Λοιπόν, η κυρία Τέγα, είναι αυτή που αναγράφεται στο κείμενο του συλλόγου ατόμων με σκπ.
Είναι ακριβώς το παρακάτω.
Είχα μιλήσει με την κα Τέγα και η γυναίκα εκτός του ότι δεν έχει ιδέα τι λέει, επίσης δεν έχει ιδέα από και ως πού γράφτηκε το όνομά της, ώστε να μας πληροφορεί για το τι ισχύει.

Το κείμενο είναι αρκετά ξεκάθαρο, αλλά προφανώς δεν ενημερώθηκαν ούτε στις εφορίες ούτε βέβαια οι όποιες κυρίες Τέγα κλπ.


Τα άτομα με ΣΚΠ τα οποία έχουν ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω λόγω παραπληγίας ή τετραπληγίας έστω και αν το αυτοκίνητό τους δεν έχει χαρακτηριστεί αναπηρικό ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ να απαλλαγούν από τα τέλη κυκλοφορίας πληρώνοντας 3,00€ σύμφωνα με τους 1882/90 παρ. 2, αρθ. 23 και Ν. 1798/88 εδ. γ’ παρ. 1 αρθ. 16 και την υπουργική απόφαση του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών ΠΟΛ: 1149/ 27-10-2010 εφόσον :
Α) έχουν πλήρη παράλυση των κάτω άκρων ή άνω άκρων ή
Β) εμφανίζουν σοβαρή κινητική αναπηρία:
• Του ενός ή και των δυο κάτω άκρων με ποσοστό αναπηρίας συνολικά όχι μικρότερο του 67%
• Του ενός ή και των δυο κάτω άκρων με συμμετοχή κινητικής αναπηρίας του ενός ή και των δυο άνω άκρων με ποσοστό αναπηρίας συνολικά όχι μικρότερο του 67%, από το οποίο το 40% τουλάχιστον από το ένα κάτω άκρο.
Δικαιολογητικά :
1. Αίτηση στην Δ.O.Y. στην οποία ανήκουν
2. Γνωμάτευση της Α’ βάθμιας Επιτροπής της Νομαρχίας (που να αναγράφει ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ) από όπου φαίνεται το ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω
3. Φωτοτυπία της άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου
4. Υ/Δ ότι δεν έχει χορηγηθεί απαλλαγή των τελών κυκλοφορίας για άλλο όχημα της κυριότητάς τους.
Η Δ.O.Y. θα εκδώσει σχετική απόφαση για την απαλλαγή των τελών κυκλοφορίας.
Προϋποθέσεις :
1. Το αυτοκίνητο να είναι μέχρι 1650 κυβικά.
2. Η γνωμάτευση της Α’ βάθμιας επιτροπής να είναι εντός του τελευταίου εξαμήνου.
3. Το ΑμΣΚΠ να έχει πλήρη κυριότητα του αυτοκινήτου (100%)
Αντίστοιχα πολίτες με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω απαλάσσονται των τελών κυκλοφορίας για αυτοκίνητο μέχρι 2650 κυβικά και για ποσοστό αναπηρίας 100% μέχρι 3650 κυβικά.

Επειδή ίσως κάποιοι υπάλληλοι εφοριών δεν γνωρίζουν την ύπαρξη της εγκυκλίου μπορείτε να τους παραπέμπετε προς επιβεβαίωση στον Τομέα Τελών και Ειδικών Φόρων του Υπουργείου Οικονομικών στο τηλ. 2103642570 κα Τέγα.
(Υπεύθυνος Φορέας : Κατά τόπους Νομαρχίες)
 #64819  από manoula 2
 Παρ Δεκ 02, 2011 8:56 am
KI OMΩΣ Η ΝΕΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΕΕΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΜΕ 3 ΕΥΡΩ ΤΕΛΗ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟ9ΥΝ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΑΝΩ ΤΟΥ 67%.Ο ΝΟΜΟΣ 1140/81 ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΠΑΡΑΠΛΑΓΙΚΟΙ ΤΕΤΡΑΠΛΗΓΙΚΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.ΕΜΕΝΑ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΕ ΚΑΘΟΡΙΣΕ ΑΝΙΚΑΝΗ ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ 70% ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΤΕΓΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ!!!ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΠΤ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΑΝΑΠΗΡΙΑ.ΜΑ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ?ΕΓΩ ΕΧΩ 70% ΚΑΙ ΜΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΝΙΚΑΝΗ ΠΡΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!
 #78889  από Κώστας
 Κυρ Οκτ 07, 2012 1:07 am
Επαναφέρω το θέμα ένα χρόνο μετά από τη δημοσίευσή του.
Προσπάθησα να πάρω απαλλαγή τελών από την εφορεία και αντιμετώπισα ότι και η manoula2. Μου είπαν πως στην απόφαση καθορισμού του ποσοστού αναπηρίας, αν πρόκειται για απαλλαγή τελών, πρέπει να γράφει πως το ποσοστό (τουλάχιστον 40%), αφορά κινητικά προβλήματα των κάτω άκρων.
Τους απήντησα πως δεν χορηγείται γνωμάτευση που να αναλύει το ποσοστό αναπηρίας σε άνω και κάτω άκρα ή σε οτιδήποτε άλλο.
Μου απήντησαν, πως ήδη έχουν υποβάλει ερώτημα προς το αρμόδιο Υπουργείο (Οικονομικών υποθέτω, εφ΄ όσον πρόκειται για χρήματα) και περιμένουν σχετική διευκρινιστική απάντηση για το αν το ΠΑ >67% σε άτομα με ΣΚΠ αρκεί για την απαλλαγή τελών κυκλοφορίας. Μέχρι να έρθει η διευκρινιστική απάντηση πληρώνουμε τα τέλη κανονικά και αν τελικά δικαιούμαστε την απαλλαγή, θα μας επιστραφούν τα χρήματα αφού υποβάλλουμε στη ΔΟΥ σχετική αίτηση
Αυτά μου είπαν στην εφορεία. Αν ισχύει κάτι διαφορετικό και το ξέρει κάποιος ας βοηθήσει
 #78892  από Biskoto10
 Κυρ Οκτ 07, 2012 5:10 am
Κώστας έγραψε: Τους απήντησα πως δεν χορηγείται γνωμάτευση που να αναλύει το ποσοστό αναπηρίας σε άνω και κάτω άκρα ή σε οτιδήποτε άλλο.
Νομιζω οτι υπαρχει επιτροπη της Νομαρχιας που βγαζει ποσοστο για αυτον τον λογο( τελη και καυσιμα). Και πρεπει να εχει καποιος αναπηρια στα ακρα απο 80% και πανω αν θυμαμαι καλα. Τωρα δεν ξερω που ακριβως ειναι αυτες οι επιτροπες απο την στιγμη που εχει αλλαξει και το ικα και οι νομαρχιες.