• ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #77829  από maria10
 Πέμ Σεπ 20, 2012 12:44 pm
ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΡΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ , ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΕΑ.
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ (ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΣΘΟ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ :greetings-waveyellow:
 #77836  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Σεπ 20, 2012 1:00 pm
Καλησπερα ! Μπορεις να κανεις αιτηση στα ΚΕ.Π.Α. , ακομα και χωρις παραπεμπτικο.Τοτε , ομως, πρεπει να πληρωσεις παραβολο, περιπου 50 ευρω !!!! Το ταμειο σου, στελνει παραπεμπτικο, λιγο καιρο πριν να ληξει η...αναπηρια σου ! Αν προκειται να περασεις επιτροπη για πρωτη φορα, δεν ξερω τι χρειαζεται !!!! Καλυτερα, να ρωτησεις στο ταμειο σου ! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #77837  από maria10
 Πέμ Σεπ 20, 2012 1:05 pm
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝΝΑ59
ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΣΟΣΤΟ 75% :scared-eek: ΙΣΧΥΕΙ?????
 #77839  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Σεπ 20, 2012 1:13 pm
maria10 έγραψε:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝΝΑ59
ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΣΟΣΤΟ 75% :scared-eek: ΙΣΧΥΕΙ?????
Οχι βρε !!!!!!Πού το διαβασες αυτο ????? Απ'οσο ξερω, χρειαζεται ποσοστο αναπηριας >67% !!!!!!!!!!Πρεπει , βεβαια να ψαξεις , για τις προϋποθεσεις του δικου σου ταμειου, οπως επισης και την περιπτωση συνταξης γηρατος, λογω αναπηριας!!!!! Καλη δυναμη !!!!!!!! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #77840  από maria10
 Πέμ Σεπ 20, 2012 1:28 pm
ΑΠΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΤΣΑΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ .
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΤΣΑΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΚΟΡΠΟΧΩΡΙ , ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ , ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΓΡΑΜΜΗ.....
ΓΗΡΑΤΟΣ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 13 ΧΡΟΝΙΑ
 #77842  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Σεπ 20, 2012 1:36 pm
Μαρακι, για το παραπεμτικο , τα ειπαμε ! Οσο για τα αλλα, καλυτερα να ρωτησεις τα κεντρικα ! Αφου στην περιφερειακη , ειναι...πανασχετοι !!!!!!!!!!!!!!!!!
 #77859  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Σεπ 20, 2012 4:14 pm
maria10 έγραψε:ΟΚ ΑΝΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :greetings-waveyellow: :text-thankyouyellow:
:greetings-waveyellow: Καλη τυχη , Μαρακι μου !!!!!!!!!!!!!!! :romance-kisscheek: Ενημερωσε μας !
 #78247  από Κώστας
 Δευ Σεπ 24, 2012 1:30 pm
Μαρία, μ΄ αυτά που ισχύουν σήμερα (προφανώς το γνωρίζεις), με δύο χρόνια ακόμη ένσημα έπαιρνες κανονική σύνταξη γήρατος.
Δεν ξέρω αν μπορείς ν΄ αντέξεις άλλα δύο χρόνια (έστω και με αυτασφάλιση), αλλά από την άλλη πάνε "χαμένα" 13 χρόνια ένσημα, καθ΄ ότι η αναπηρική σύνταξη σαν χρηματικό ποσό δεν έχει καμία σχέση με τη σύνταξη γήρατος.
Βέβαια ποιος σε βεβαιώνει ότι ο νόμος περί σύνταξης γήρατος ατόμων με ΣΚΠ, θα ισχύει και μετά από δύο χρόνια.
Συμβουλέψου ένα εργατολόγο τι σε συμφέρει να κάνεις γιατί 13 χρόνια δουλειάς, δεν είναι ευκαταφρόνητα.