• ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΡΑΝΟΙΑΣ-ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΟΙ ΑΜΕΑ (ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ)

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #77848  από Γιάννης
 Πέμ Σεπ 20, 2012 2:25 pm
Hristos! έγραψε:Προ ΚΕΠΑ ηξερες τουλαχιστον ποιον να κυνηγησεις. Εδω τωρα ριχνει ο ενας το βαρος στον αλλο.
Μα, αυτό είναι το μυστικό και σίγουρα δε φταίνε οι υπάλληλοι. Το διαίρει και βασίλευε έχει εφαρμοστεί στις υπηρεσίες του ελληνικόυ δημοσίου εδώ και πολλά χρόνια, πολυνομία, θολές έννοιες και δυνατότητα πολλαπλών αναγνώσεων, αλλά, ότι θα φτάσουν στο σημείο να γαμήσουν τους ανάπηρους, δεν το περίμενα.
Και μετά μου λέτε γιατί βρίζω...


Λούστροι
 #77851  από Hristos!
 Πέμ Σεπ 20, 2012 3:33 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε:
Hristos! έγραψε:Καλημερα Αννα.

Διαβασα σερι τα περισσοτερα θρεντς, μιας και απο χτες δεν εχω κουραγιο ουτε να παω μεχρι την κουζινα να πιω νερο. Στο facebook δεν πολυμπαινω. Παντως, θα ριξω και εκει μια ματια.
Δυστυχως οι γιατροι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Θελουν να μου χορηγησουν κανονικα τον ορο, τον οποιο κρινουν επιτακτικα αναγκαιο για την σταθεροποιηση της πορειας της νοσου, αλλα εφοσον δεν εχω ασφαλιστικη καλυψη δεν μπορει να προκυψει ακρη.

Στο ΙΚΑ δεν καταλαβαινουν και δεν αναλαμβανουν τις συνεπειες των πραξεων τους και ετσι αναγκαστικα με αφηνουν χωρις θεραπεια και χωρις ασφαλεια για οτι συνεπαγεται αυτο για την κατασταση της υγειας μου και την επιδεινωση της πορειας της νοσου.
:scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: Δηλαδη....ο θεραπων ιατρος, αναλαμβανει την ευθυνη της αποτομης διακοπης του φαρμακου ???????? Αν ημουν στη θεση του...θα εκοβα το λαιμο μου...για να σου εξασφαλισω το τυσαμπρι .......!!!!!!!!! Ελεος πια !!!!!! Καλα σου λει η Λιτσα !!!!!! Πηγαινε στον εισαγγελεα !!!!!!! .....Και...αν επιτρεπεται, σε ποιο νοσοκομειο σε παρακολουθουν ?????????
Οχι, οχι δεν εννοουσα αυτο. Καταρχιν μετακομισα Αθηνα και επεσα πανω σε αυτη την αδικιολογητη αποφαση των διοικητικων υπηρεσιων του ΙΚΑ. Στη Θεσσαλονικη που πηγαινα καθε μηνα να κανω τον ορο, οι γιατροι με καταλαβαιναν απολυτα και προφανως κρινουν οτι η νοσος ειναι χρονια με απροβλεπτες εξελιξεις, με επιδραση σε ολοκληρο το ανοσοποιητικο συστημα και χρηση πληρους ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης. Το παραπανω μαλιστα μου το δωσανε και γραμμενο, ωστε να φαινεται και γραπτα μαζι με την παραπαρεση, τα προβληματα ουρησης και ορασης κτλ και να καταλαβαινει ετσι και ο καθε διοικητικος τι εχω. Που να φανταζοντουσαν οτι το ΙΚΑ θα απερριπτε την αποφαση του ΚΕΠΑ. Αυτο δεν εχει ξαναγινει, να μην εγκριθει αποφαση ολοκληρου ΚΕΠΑ. Υποτιθεται οτι για αυτο ενοποιηθηκαν οι επιτροπες ολες σε μια, ωστε να βγαινει κεντρικα μια αποφαση και να ισχυει ΚΑΘΟΛΙΚΑ.

Τωρα στην Αθηνα που ηρθα απο Σεπτεμβρη για να ειμαι κοντα σε νοσοκομειο και να μη χρειαζεται να κανω καθε φορα ταξιδι με καυσωνα ή με παγετο γιατι στις επαρχιες δεν κανουν Tysabri τα τοπικα νοσοκομεια, οι γιατροι του νοσοκομειου δεν μπορουν να κανουν κατι. Θελουν αλλα ΔΕΝ μπορουν να με "περιθαλψουν" στο νοσομειο, εφοσον το νοσοκομειο δεν ειναι καλυμμενο οικονομικα απο καποιον ασφαλιστικο φορεα ή απο μενα (καλο ανεκδοτο να πρεπει να σκαω 2.500 το μηνα:P). Θελουν να μου κανουν το Tysabri, αλλα χωρις να εχω καλυψη αδυνατουν. Δηλαδη δεν μπορω να κανω εισαγωγη αν δεν υπογραψω υπευθυνη δηλωση οτι θα καταβαλω ολοκληρο το ποσο της θεραπειας. Εδω οι ειδικευομενοι κανανε χτες επισχεση εργασιας, επειδη το κρατος εχει γινει μπαχαλο και δεν τους καταβαλει τα δεδουλευμενα τους.

Υ.Γ. Πρωτον πρεπει να βρω δικηγορο που να ασχολειται με αυτα τα γραφειοκρατικα, να ξερει παρομοιες περιπτωσεις και πως αντιμετωπιζονται και δευτερον ποσα χρονια θελει να κανω δικαστηριο? Και μεχρι τοτε τι θα κανω που η υγεια μου θα καταρρευσει χωρις περιθαλψη, φαρμακα, θεραπεια...?
Το κρατος ειναι εναντιον μας/μου, οι γιατροι κατανοουν (στην πλειοψηφια τους τουλαχιστον), αλλα και εκεινων τα χερια ειναι δεμενα και δεν μπορουν να κανουν κατι.

Και να φανταστειτε οτι περασα σε κεντρικο ΚΕΠΑ (Θεσσαλονικης στην Αριστοτελους), για πιο γρηγορα ωστε να μην ξεμεινω απο περιθαλψη και παροχες και οχι στο επαρχιακο που κανουν πανω απο χρονο να σε καλεσουν...
 #77854  από Hristos!
 Πέμ Σεπ 20, 2012 3:46 pm
Γιάννης έγραψε:
Hristos! έγραψε:Προ ΚΕΠΑ ηξερες τουλαχιστον ποιον να κυνηγησεις. Εδω τωρα ριχνει ο ενας το βαρος στον αλλο.
Μα, αυτό είναι το μυστικό και σίγουρα δε φταίνε οι υπάλληλοι. Το διαίρει και βασίλευε έχει εφαρμοστεί στις υπηρεσίες του ελληνικόυ δημοσίου εδώ και πολλά χρόνια, πολυνομία, θολές έννοιες και δυνατότητα πολλαπλών αναγνώσεων, αλλά, ότι θα φτάσουν στο σημείο να γαμήσουν τους ανάπηρους, δεν το περίμενα.
Και μετά μου λέτε γιατί βρίζω...


Λούστροι

Και που εισαι ακομα. Με τα νεα μετρα που ψηφιζονται, να δεις που σχεδον ολοι σας, (ολοι μας δηλαδη, μιας και ειμαστε ενα, ολοι οσοι πασχουμε απο αυτη τη νοσο), θα μεινουμε χωρις περιθαλψη και παροχες. :violence-uzi: :violence-uzi:
 #77856  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Σεπ 20, 2012 3:58 pm
Χρηστο μου ! Αυτη η ακυρωση των ιατρικων γνωματευσεων, ειναι ΠΑΓΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ! Χροοοονια τωρα!!!!!!Το εχω ξαναπει ! Εζησα κι εγω, παρομοιες απιστευτες καταστασεις, με παραπομπες του διευθυντη του υποκαταστηματος ΙΚΑ .....!!!!!!! Αστα !!!!!Δεν ειναι κατι καινουργιο αυτο !!!! Εμεις , βεβαια, πρεπει να το παλευουμε !!!! Δεν τους χρωσταμε , τιποτα ! Το αντιθετο, μαλιστα ! Οσο για το φαρμακο, δυστυχως, επιβεβαιωνεται η γνωμη που εχω για τους γιατρους !!!!!!!!! ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ! ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ, ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ , ΣΤΟ ........ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟ...ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ !!!!!!! ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ , ΒΕΒΑΙΑ !!!!!! ΓΙΑΤΙ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΓΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ-ΓΙΑΤΡΟΙ , ΠΟΥ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ , ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ !!!!!!!!!!!! :greetings-waveyellow: υγ. σου εστειλα πμ.
 #77879  από litsa
 Πέμ Σεπ 20, 2012 5:37 pm
για αυτο λέω στον εισαγγελέα...!!!!!
 #77881  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Σεπ 20, 2012 5:41 pm
litsa έγραψε:για αυτο λέω στον εισαγγελέα...!!!!!
ΝΑΙ !!!!!!ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ !!!!ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ, ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ !!!! ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ !!!!! ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΣΚΠ , ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΝΟΣΟΥΣ !!!!!!!!!!!!
 #77882  από sofia13
 Πέμ Σεπ 20, 2012 6:03 pm
Μια μακαρονάδα είπα να φάω σήμερα κι΄αυτή τη στιγμή είναι στα πατώματα και το στομάχι στο ταβάνι.Παιδιά κουράγιο σε όλους μας. !!! :scared-eek: :scared-shocked:
 #77883  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Σεπ 20, 2012 6:05 pm
sofia13 έγραψε:Μια μακαρονάδα είπα να φάω σήμερα κι΄αυτή τη στιγμή είναι στα πατώματα και το στομάχι στο ταβάνι.Παιδιά κουράγιο σε όλους μας. !!! :scared-eek: :scared-shocked:
Γιατι ????? Τι επαθες φιλεναδα ?????? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 #77887  από LL--MM
 Πέμ Σεπ 20, 2012 7:39 pm
Hristos! έγραψε:Προ ΚΕΠΑ ηξερες τουλαχιστον ποιον να κυνηγησεις. Εδω τωρα ριχνει ο ενας το βαρος στον αλλο.
Το Αρθρο 24 του Νόμου 3402 του 2005, δεν το θυμάστε; Τι νομίζετε ότι έγραφε, δηλαδή, φαρδιά-πλατιά;
viewtopic.php?f=24&t=148

Ρε παιδιά, αυτά τα ξέραμε από τοτε... Μάλιστα, πολλοί καλοπροαίρετοι εδώ μέσα πίστευαν ότι οι νόμοι ΑΥΤΟΙ ήταν που ΘΑ μας ...βοηθούσαν :scared-eek: ΝΟΜΟΣ :arrow: :teasing-nutkick: <==ΕΜΕΙΣ

Α, κι ο εισαγγελέας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΣ για τα διοικητικά, οποιοδήποτε το αποτέλεσμα, ακόμα και να μας στείλουν αυτοί στον άλλο κόσμο...

Η γιαγιά η Κασάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Δευ Σεπ 24, 2012 1:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #77898  από sofia13
 Πέμ Σεπ 20, 2012 9:08 pm
Π ό ν ο ς Αννα. Ολοι στο Γολγοθά αυτη τη στιγμή και σε λίγο στον άλλο κόσμο!!! Σήμερα έμαθα οτι στα Νοσοκομεία σταμάτησαν να κάνουν αιμοκάθαρση στους ασθενείς. ΔΕΝ ξέρω ακόμη αν είναι αλήθεια ή ράδιο αρβύλα, αλλά και μ' αυτά που διαβάζω εδώ απο χθές σφίχτηκε η ψυχή μου. ΤΟΣΟ ΓΕΛΟΙΟΙ; Τόσο αναίσθητοι;