• ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #78042  από NikoleScully
 Σάβ Σεπ 22, 2012 9:14 am
KΑΛΗΜΕΡΑ!!!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!
ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2013 ΛΗΓΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΙΚΑ,ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΠΡΟΝΟΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ,ΑΝ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΩ Η ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ?ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΕΛΟΣ?ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!
 #78047  από Γιάννης
 Σάβ Σεπ 22, 2012 9:54 am
Ρώτα εκεί που πρέπει (στο ΙΚΑ), αυτά είναι σοβαρά θέματα για να ενημερώνεσαι από το ίντερνετ.
 #78054  από NikoleScully
 Σάβ Σεπ 22, 2012 10:12 am
ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ......
 #78125  από Κώστας
 Κυρ Σεπ 23, 2012 12:56 am
Άντε τώρα να σε δω (Γιάννη), τι θα της απαντήσεις!
 #78135  από Hristos!
 Κυρ Σεπ 23, 2012 12:17 pm
NikoleScully έγραψε:KΑΛΗΜΕΡΑ!!!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!
ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2013 ΛΗΓΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΙΚΑ,ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΠΡΟΝΟΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ,ΑΝ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΩ Η ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ?ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΕΛΟΣ?ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!
Θα κανω μια προσπαθεια να σου απαντησω, χωρις να ειμαι 100% σιγουρος. Αλλωστε σε αυτη τη χωρα κανεις δεν ειναι σιγουρος για τιποτα.

Καταρχιν απο οτι καταλαβαινω εισαι εμμεσα ασφαλισμενος. Αρα το Γεναρη του 2013 συμπληρωνεις την ηλικια (πιθανον τα 24 ή τα 26 αναλογα) και παυεις να εχεις καλυψη απο το ΙΚΑ, μιας και δεν θα εχεις δικα σου ενσημα. Ωστοσο η Νομαρχιακη αποφαση που ειχες απο την Προνοια θα ισχυει και μετα το Γεναρη, αν συμπεραινω σωστα.

Πρεπει να πας 2-3 μηνες νωριτερα στην Προνοια και να τους ρωτησεις τι χαρτια χρειαζονται για να σου βγαλουν βιβλιαριο Προνοιας. Πλεον τα φαρμακα και εν γενει την περιθαλψη σου θα την εχεις απο την Προνοια, και φυσικα και το επιδομα της προνοιας μεχρι να ληξει η αποφαση. Απλα για να σε ασφαλισει η προνοια, εφοσον φυσικα εχεις το ποσοστο, πρεπει να της πας χαρτια οτι ΔΕΝ εισαι πουθενα αλλου ασφαλισμενος (και φυσικα οτι δεν λαμβανεις επιδομα απο καπου αλλου). Δηλαδη θελεις υπευθυνη δηλωση για τα περισσοτερα ταμεια (ή χαρτι απο το καθε ταμειο χωριστα, αρα τρεξιμο:P) ΚΑΙ χαρτι απο το ΙΚΑ οτι το Γεναρη τελειωνει η περιθαλψη σου στο ΙΚΑ. Ελπιζω αυτο να στο δινουν απο τωρα και να μην πρεπει να περιμενεις τελευταια στιγμη, γιατι για να βγει το βιβλιαριο σιγουρα θα θελει καποιο διαστημα λιγων μηνων στο οποιο δεν πρεπει να μεινεις χωρις φαρμακα.

Τελος, πρεπει να φροντισεις να καταθεσεις χαρτια στο ΚΕΠΑ για ανανεωση της Προνοιας, ωστε και να μη μεινεις χωρις περιθαλψη και χωρις το επιδομα. Αυτο να το κανεις παλι 2-3 μηνες πριν ληξει η Προνοια, μιας και τα ΚΕΠΑ καθυστερουν να σε καλεσουν για εξεταση.
Μπορει απο την Προνοια να σου δινουν καποιο χαρτι οτι ληγει η αποφαση που σου ειχαν βγαλει, ωστε να κανεις αιτηση στα ΚΕΠΑ, διαφορετικα υποθετω οτι απλα πας και καταθετεις την αιτηση.

Υ.Γ.1 Λογικα δεν πρεπει να κανω καπου λαθος, αλλα επειδη εγω ειμαι σε αλλη κατηγορια και δεν εχω προσωπικη εμπειρια, θα σε παρακαλουσα να με ενημερωσεις να ξερω αν κατι γινεται διαφορετικα. Εχω γνωστους συνασθενεις που θα χρειαστει να κανουν το ιδιο μερικους μηνες αργοτερα απο σενα.
Καλα κουραγια ευχομαι
 #78221  από Γιάννης
 Δευ Σεπ 24, 2012 9:16 am
Κώστας έγραψε:Άντε τώρα να σε δω (Γιάννη), τι θα της απαντήσεις!
Εκτός της καλής προσπάθειας του Χρήστου δεν βλέπω σαφή απάντηση άρα... στο ΙΚΑ αδελφές μου... στο ΙΚΑ
 #78246  από Κώστας
 Δευ Σεπ 24, 2012 1:15 pm
Προφανώς και θα πάει στο ΙΚΑ. Όμως τώρα, θάναι "οπλισμένη" και με τις πληροφορίες που της μετέδωσε ο Χρίστος. Έτσι, κάτι αποκόμισε από το forum
Ο Χρήστος μεταξύ άλλων είπε και μια πολύ σοφή κουβέντα "άλλωστε σ΄ αυτή τη Χώρα κανείς δεν είναι σίγουρος για τίποτα". Σ΄αυτό δυστυχώς συμπεριλαμβάνεται και το ΙΚΑ!
 #78287  από Hristos!
 Τρί Σεπ 25, 2012 4:12 pm
Γιάννης έγραψε:
Κώστας έγραψε:Άντε τώρα να σε δω (Γιάννη), τι θα της απαντήσεις!
Εκτός της καλής προσπάθειας του Χρήστου δεν βλέπω σαφή απάντηση άρα... στο ΙΚΑ αδελφές μου... στο ΙΚΑ
Κατα τη γνωμη μου πρεπει να παει ΚΑΙ στο ΙΚΑ ΚΑΙ στην Προνοια, ωστε να διασταυρωσει τα λεγομενα τους (οσο ειναι εφικτο αυτο, μιας και αποκλειεται να του πουνε τα ιδια αν απλα παει και ρωτησει χωρις να τους καθοδηγησει με τις οποιες πληροφοριες εμαθε).
Καλυτερα να ρωτησει κανοντας τον "Κινεζο" οτι και καλα δεν εχει ακουσει κατι, να δει τι θα του πουν εξαρχης και απο το ΙΚΑ και απο την Προνοια. Αν δουνε οτι τους λεει ακουσα οτι ισχυει αυτο κτλ, τοτε προφανως για να απαλλαγουν θα του πουνε: Ναι κανε αυτο που ακουσες και θα τον διωξουμε...

Υ.Γ. Κατι μου λεει οτι παει απο τον Ανα στον Καϊαφα και τουμπαλιν. Εδω το ιδιο το ΙΚΑ απο γραφειο σε γραφειο και απο υποκαταστημα σε υποκαταστημα σου λεει διαφορετικα πραγματα, εντελως συγκρουομενα μεταξυ τους (και σε αυτο εχω προσωπικη αποδειξη τον εαυτο μου)