• ΚΑΡΤΑ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #67273  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Φεβ 03, 2012 4:32 pm
Δεν αντεχω !!!! Αν δεν το γραψω.....θα σκασω.....Λοιπον,ενα κοριτσι, μελος του φορουμ, που δεν μπορει αυτες τις μερες να συνδεθει, καταφερε να παρει καρτα σταθμευσης !!!!!!! :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: Μη βιαστειτε να ...χαρειτε... ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ...ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥΣ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΚΕΙΝΗ....Δεν σχολιαζω !!!! Αρκετες βρισιες εχω ξεστομισει, σημερα :teasing-tease:
 #67274  από kate2002
 Παρ Φεβ 03, 2012 4:58 pm
άλλες 2 περιπτωσεις που ξερω εγω στην πόλη μου αννα, το ιδιο εκαναν, εδω και κατι χρονια πριν... τι σε παραξενευει;;;; περιμενες κατι άλλο;;;; που νομιζουμε οτι ζουμε;;;;;;;;;; :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #67294  από Π.Μ79
 Σάβ Φεβ 04, 2012 1:05 am
Άννα μπορεί να μας πει τη διαδικασία μπας και την πάρουμε και γλυτώσουμε κανά διόδιο? :D
 #67317  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Φεβ 04, 2012 3:15 pm
Μολις μαθω, θα σας ενημερωσω, ΑΜΕΣΑ !!!!!
 #67323  από sakis1976
 Σάβ Φεβ 04, 2012 7:04 pm
Π.Μ79 έγραψε:Άννα μπορεί να μας πει τη διαδικασία μπας και την πάρουμε και γλυτώσουμε κανά διόδιο? :D
Καλησπέρα σε όλους.

Μόλις χθες ανανέωσα την καρτα στάθμευσης της συζήγου μου που εχεί ΣΚΠ. Δεν οδηγεί η ίδια αλλά είμαι ο επίσημος οδηγός της δηλωμένος σε ένα χαρτί που έχω από το μεταφορών. Και λέω ανανέωσα λόγω του ότι το διπλωμά μου είναι επαγγελματικό και λήγει κάθε πέντε χρόνια οπότε το ίδιο συμβαίνει και με τη κάρτα.

Χρειάζεται αίτηση που την κάνεις στο μεταφορών,
2 έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας,
γνωμάτευση της πάθησης με το ποσοστό είτε από νομαρχία είτε από ΚΕΠΑ (εγώ είχα μαζί μου από νομαρχία),
φωτοτυπία το δίπλωμα μου,
φωτοτυπία την άδεια του αυτοκινήτου
Και για εμένα που είμαι ο οδηγός, το χαρτί που με αναγράφει ως οδηγό.

10 λεπτά και φεύγεις με την κάρτα.

Υπόψιν ότι στη δικιά μας περίπτωση το αυτοκίνητο αγοράστηκε ως αναπηρικό και το αναγράφει και η άδεια. Για αυτοκίνητα που δεν είναι χαρακτηρισμένα ως αναπηρικά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο.
Με αυτή τη κάρτα μπορείτε να παρκάρεται στις ειδικές θέσεις και να περνάτε τα διόδια ελεύθερα.

Ελπίζω να βοήθησα!
 #67373  από Κώστας
 Δευ Φεβ 06, 2012 1:23 am
Διαδικασία έκδοσης Ειδικού Σήματος ΑμεΑ για μη Αναπηρικό Αυτοκίνητο

Απαραίτητα δικαιολογητικά:


1. Γνωμάτευση από Α/θμια Υγειονομική επιτροπή ή ΚΕΠΑ για το ποσοστό της αναπηρίας (67% και άνω) στην οποία αναγράφεται ότι ο πάσχων / ουσα υπάγεται στο άρθρο 23 του Ν.1882 / 90 περί αναπηρικών. (αυτός ο νόμος αφορά τη μεσογειακή αναιμία & Δρεπανοκυτταρική νόσο. Στο τέλος αυτού του άρθρου αναγράφονται όλες οι αναπηρικές κατηγορίες και αντίστοιχοι νόμοι.)
2. Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας.
3. Επικυρωμένο αντίγραφο άδειας κυκλοφορίας η οποία είναι 100% στο όνομα του δικαιούχου.
4. Επικυρωμένο αντίγραφο της άδειας οδήγησης (δίπλωμα).


Η κατάθεση των παραπάνω δικαιολογητικών θα πρέπει να γίνει στην Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Οικείας Νομαρχίας και εκδίδεται καινούρια άδεια οδήγησης (δίπλωμα) που φέρει τον κωδικό 107.02.

Πριν την έκδοση όμως της καινούριας άδειας οδήγησης ο πάσχων / πάσχουσα περνά από Β/θμια Υγειονομική Επιτροπή η οποία εκδίδει γνωμάτευση για την ικανότητα οδήγησης του αιτούντος.

Το Ειδικό σήμα παρέχει τις εξής δυνατότητες:
1. Στάθμευση στις οριοθετημένες θέσεις για ΑμεΑ σε δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους.
2. Μόνιμη θέση στάθμευσης ΑμεΑ.
3. Ατελή διέλευση διοδίων (αυτό παίζεται!)

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

Θέσεις Στάθμευσης Α.Μ.Ε.Α.


Τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσει ο ενδιαφερόμενος για να του παραχωρηθεί μία (1) θέση στάθμευσης για ΑΜΕΑ είναι:

1) Αίτηση (υποβάλλεται στον Δήμο)
2) Δελτίο Στάθμευσης ΑΜΕΑ (Η χορήγηση του Δελτίου Στάθμευσης ανατίθεται από το Π.Δ. 241/2005 στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Τομέα Μεταφορών και Επικοινωνιών των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων).
3) Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας όπως απόκομμα λογαριασμού.
4) Φωτοτυπία άδειας κυκλοφορίας οχήματος.
5) Φωτοτυπία διπλώματος οδήγησης.

Θέση στάθμευσης ΑΜΕΑ δικαιούνται όσοι παθόντες ανήκουν στις περιπτώσεις που αναφέρονται στο παρακάτω πίνακα:

1) Ν. 490/76 Άρθρο 1 (ΦΕΚ 331 Α'): Ανάπηροι Έλληνες μετανάστες και εργάτες εξωτερικού που λόγω της φύσης της αναπηρίας τους παρακωλύεται η βάδιση.

2) Ν. 1798/88 Άρθρο 16 (ΦΕΚ 166 Α'): Ανάπηροι Έλληνες πολίτες που έχουν :
πλήρη παράλυση των κάτω ή άνω άκρων ή αμφοτερόπλευρο ακρωτηριασμό αυτών. σοβαρή κινητική αναπηρία :
Α) του ενός ή και των δύο κάτω άκρων με ποσοστό αναπηρίας συνολικά όχι μικρότερο του 67%

Β) του ενός ή και των δύο άκρων με συμμετοχή κινητικής αναπηρίας του ενός ή και των δύο άνω άκρων, με ποσοστό αναπηρίας συνολικά όχι μικρότερο του 67% από τα οποία τα 40% τουλάχιστον από το ένα κάτω άκρο.
ολική τύφλωση και στα δύο μάτια με ποσοστό αναπηρίας 100%

3) Ν. 1882/90 Άρθρο 23 (ΦΕΚ 43 Α'): Ανάπηροι Έλληνες πολίτες : νοητικά καθυστερημένοι με δείκτη νοημοσύνης κάτω του 40% πάσχοντες από αυτισμό συνοδευόμενο από επιληπτικές κρίσεις
έχοντες πνευματική καθυστέρηση ή οργανικό ψυχοσύνδρομο με συνολικό ποσοστό αναπηρίας από 67% και άνω και είναι ανίκανοι για εργασία
πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία
πάσχοντες από νεφρική ανεπάρκεια τελικού σταδίου
πάσχοντες από αιμορροφιλία

4) Ν. 2227/94 (ΦΕΚ 129 Α'): Ανάπηροι πολίτες Κ - Μ της Ε.Ε. που εμπίπτουν σε μία από τις υπ΄ αριθμ. 2 και 3 αναφερόμενες κατηγορίες.

Υγ. Δεν ξέρω τι γίνεται αν ο ενδιαφερόμενος είναι απλά επιβάτης του οχήματος που ανήκει 100% στην κατοχή του, αλλά δεν οδηγεί ίδιος (δεν έχει δίπλωμα οδήγησης). Η κάρτα πάντως που χορηγείται δεν γράφει επάνω της στοιχεία αυτοκινήτου παρά μονάχα το ονοματεπώνυμο του ενδιαφερόμενου. Η κάρτα αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιοδήποτε όχημα επιβαίνει το άτομο ΑμεΑ.