• Εξωιδρυματικό...τέλος???

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #63480  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τρί Νοέμ 08, 2011 10:04 am
Γεια χαρά σε όλους.Εχω κάνει τα χαρτιά μου και παίρνω εδώ και λίγο καιρό το εξωιρδυματικό επίδομα του ικα.Από τον προηγούμενο μήνα όμως.....τίποτα.Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον το ίδιο?Μήπως να αρχίσουμε να ανησυχούμε?Λέτε να τα κόψουν κι αυτά? :sad-pacing: :sad-pacing: :sad-pacing:
 #63487  από litsa
 Τρί Νοέμ 08, 2011 10:46 am
απογραφή έκανες??
 #63489  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τρί Νοέμ 08, 2011 11:00 am
Η απογραφή έγινε όταν μας κάλεσαν να πάμε στην τράπεζα που πληρωνόμαστε.Σωστά?Ναι είχα πάει.Έπρεπε να κάνω και κάτι άλλο?
 #63495  από Π.Μ79
 Τρί Νοέμ 08, 2011 11:29 am
Την έπαθα και γω για τον Οκτώβριο.

Στην τράπεζα πας με το χαρτί της τριμηνίας και ταυτότητα και το καταγράφουν σαν φυσική παρουσία του συνταξιούχου.

Πρέπει να πας μαζί μ'αυτά εκκαθαριστικό εφορίας, αμκα και βιβλιάριο ασθενείας.

Ζητάς απ'την τράπεζα να κάνεις απογραφή.

Μπορείς επίσης να κάνεις το ίδιο αν πας στο ΙΚΑ που παίρνεις το επίδομα.
 #63496  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τρί Νοέμ 08, 2011 11:38 am
Εγώ πήγα στην τράπεζα με το τριμηνιαίο και ταυτότητα.Είπα στην υπάλληλο ότι δεν είχα της εφορίας,μου είπε δεν πειράζει και με απέγραψε.Μάλλον πρέπει να επισκεφτώ και το ΙΚΑ αύριο μήπως και βγάλω άκρη.
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες. :text-thankyouyellow:
 #63556  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τετ Νοέμ 09, 2011 11:23 am
Καλημέρα σε όλους!!!!Παιδιά το νου σας!!!!!
Μόλις γύρισα από το ΙΚΑ.Πήγα να ρωτήσω γιατί δεν μπήκε η σύνταξή μου αν και είχα πάει να απογραφώ.Μου είπε η υπάλληλος πως επειδή παίρνω και σύνταξη και εξωιδρυματικό επίδομα,στην τράπεζα αυτά φαίνονται στον ίδιο κωδικό και όταν με απέγραψαν δεν το έψαξαν.Έτσι με απέγραψαν για το επίδομα αλλά ΟΧΙ για την σύνταξη.Μάλιστα μου είπε η υπάλληλος ότι αν δεν πήγαινα εκεί σήμερα να το ψάξω,δεν θα ξαναέπαιρνα σύνταξη!!!Την ρώτησα αν φταίω εγώ και έπρεπε να τους το πω εγώ(στην τράπεζα)όταν πήγα για την απογραφή και μου είπε ότι κανονικά έπρεπε να ψάξουν και να το δουν εκεί(!!!!!!!).
Για αυτό λοιπόν αν έχουν καθυστερήσει σε κάποιον σύνταξη ή επίδομα,ντουγρού στο ΙΚΑ!!!
 #63577  από Κώστας
 Τετ Νοέμ 09, 2011 5:43 pm
ΧΑΜΟΓΕΛΑ! έγραψε:Καλημέρα σε όλους!!!!Παιδιά το νου σας!!!!!
Μόλις γύρισα από το ΙΚΑ.Πήγα να ρωτήσω γιατί δεν μπήκε η σύνταξή μου αν και είχα πάει να απογραφώ.Μου είπε η υπάλληλος πως επειδή παίρνω και σύνταξη και εξωιδρυματικό επίδομα,στην τράπεζα αυτά φαίνονται στον ίδιο κωδικό και όταν με απέγραψαν δεν το έψαξαν.Έτσι με απέγραψαν για το επίδομα αλλά ΟΧΙ για την σύνταξη.Μάλιστα μου είπε η υπάλληλος ότι αν δεν πήγαινα εκεί σήμερα να το ψάξω,δεν θα ξαναέπαιρνα σύνταξη!!!Την ρώτησα αν φταίω εγώ και έπρεπε να τους το πω εγώ(στην τράπεζα)όταν πήγα για την απογραφή και μου είπε ότι κανονικά έπρεπε να ψάξουν και να το δουν εκεί(!!!!!!!).
Για αυτό λοιπόν αν έχουν καθυστερήσει σε κάποιον σύνταξη ή επίδομα,ντουγρού στο ΙΚΑ!!!

Προτείνω σε όσους παίρνουν και σύνταξη και επίδομα (όπως εγώ), ν΄ ανοίξουν δύο ξεχωριστούς λογαριασμούς στην ίδια τράπεζα, για να πιστώνονται τα δύο ποσά με διαφορετικούς κωδικούς. Έτσι δεν πρόκειται να υπάρξει μελλοντικό πρόβλημα με το θέμα της απογραφής, εφ΄ όσον αυτή θα γίνεται για δύο διαφορετικούς λογαριασμούς με δύο διαφορετικούς κωδικούς.
 #64685  από tzorak
 Τρί Νοέμ 29, 2011 2:35 pm
Καλημέρα σας.
Μπορεί σας παρακαλώ να με πληροφορήσει κάποιος αν ξέρει τι προυποθέσεις υπάρχουν για να πάρει κανείς το εξωιδρυματικό επίδομα του ικα; Εγώ πέρασα πρόσφατα απο επιτροπή ΚΕΠΑ μου ενέκρειναν ποσοστό αναπηρείας 67%, αλλά το εξωιδρυματικό επίδομα του ικα δεν μου το έδωσαν και δεν ξέρω γιατι. Στο ικα μου ειπαν ξερά οτι η επιτροπη δεν το έδωσε αλλά το γιατι δεν μου το είπαν. Μπορώ άραγε να κάνω τίποτα άλλο για να το πάρω;
 #64687  από Π.Μ79
 Τρί Νοέμ 29, 2011 2:49 pm
Έβαλες στην αίτηση για το επίδομα? Αν το έβαλες, τότε είναι υποχρεωμένοι να στο δώσουν.

Αν έβαλες πχ εφορία, απαλλαγή τελών κυκλοφορίας, χωρίς το επίδομα, τότε θα σου δώσουν μόνο τα πρώτα 2.
 #64689  από tzorak
 Τρί Νοέμ 29, 2011 3:13 pm
Στην αίτηση έβαλα και για το επίδομα σύγουρα. Δύο πράγματα είχα βάλει την σύνταξη αναπηρίας και το εξωιδρυματικό επίδομα του ικα. Αλλά εγκρείθηκε μόνο η σύνταξη και οχι το επίδομα.