• κρατησεις υγειας απο παραπληγικο ΙΚΑ?

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #53629  από diamantis
 Τετ Ιουν 01, 2011 8:53 pm
Καλησπερα σ'ολους τους φιλους.παιρνω το παραπληγικο αλλα μου κρατανε 4% καθε μηνα για υγεια,ενω πληρωνω υγεια σε αλλλο ταμειο υγειας.Πως μπορω να μη μου το κρατανε?πρεπει να κανω αιτηση εξαιρεσης?Ευχαριστω εκ των προτερων.
 #53939  από Κώστας
 Κυρ Ιουν 05, 2011 5:08 pm
Διαμαντή, από τα λίγα που γνωρίζω, αν πληρώνεις 4% σε άλλο ταμείο δεν μπορούν να σου το κρατάνε και από το επίδομα.

Εκτός αυτού, το Άρθρο 10 του Ν 3220/2004, λέει:

«5. Το επίδομα δεν κατάσχεται, χορηγείται ολόκληρο χωρίς καμία κράτηση υπέρ του Δημοσίου ή τρίτου και δεν υπόκειται σε φορολογία.»
.

Επί πλέον στην εγκύκλιο αρ. 73 του Συνταξιοδοτικού οδηγού του ασφαλισμένου του Τ.Α.Ν.Π.Υ.
αναφέρεται :

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ
ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ
Από τις συντάξεις γίνεται κράτηση 4% για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στο ΙΚΑ μόνο από τις συντάξεις και το επίδομα αδείας. Σε περίπτωση που ο συνταξιούχος λαμβάνει περισσότερες από μία συντάξεις, η κράτηση για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη γίνεται στην μεγαλύτερη σύνταξη.
Δηλαδή δεν μπορούν να σου παίρνουν ταυτόχρονα το 4% και από τις δύο συντάξεις.


Τώρα, τι να σου πω παραπάνω. Μονάχα κάποιος πολύ καλός και εξειδικευμένος δικηγόρος θα μπορέσει να σου εξηγήσει τι στο καλό ισχύει!
 #54050  από Μαρία
 Δευ Ιουν 06, 2011 10:26 pm
Καλησπέρα Διαμαντή
Αν εργαζεσαι δικαιούσαι να σου επιστραφεί
Πηγαινεις στο ικα τις περιοχης σου στο τμημα πληρωμων συνταξεων και συμπληρωνεις μια αιτηση . Επισης θα πρεπει πριν να εχει εκτυπωσει τα ενσημα σου για τη χρονια που ζητας την επιστροφη.Τα πηγαίνεις μετα στο πρωτόκολο να πάρεις αριθμό νομιζω τα αφήνεις εκεί και μετα απο καμμια 20 μέρες ή όποτε σου πουν ξαναπας στο τμημα πληρωμων και παίρνεις τα λεφτα
 #54051  από Μαρία
 Δευ Ιουν 06, 2011 10:35 pm
Καλησπέρα Διαμαντή
Αν εργαζεσαι δικαιούσαι να σου επιστραφεί
Πηγαινεις στο ικα τις περιοχης σου στο τμημα πληρωμων συνταξεων και συμπληρωνεις μια αιτηση . Επισης θα πρεπει πριν να εχει εκτυπωσει τα ενσημα σου για τη χρονια που ζητας την επιστροφη.Τα πηγαίνεις μετα στο πρωτόκολο να πάρεις αριθμό νομιζω τα αφήνεις εκεί και μετα απο καμμια 20 μέρες ή όποτε σου πουν ξαναπας στο τμημα πληρωμων και παίρνεις τα λεφτα
 #54056  από Π.Μ79
 Δευ Ιουν 06, 2011 11:24 pm
Φίλε Κώστα, ο νόμος που αναφέρεις είναι για στεγαστικό επίδομα φοιτητών.

http://www.dap-pirgou.gr/attach/Stegastiko_Epidoma.pdf

!

 #54070  από diamantis
 Τρί Ιουν 07, 2011 1:40 pm
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
γεγονος ειναι οτι ξερω περιπτωση παρομοια με τη δικη μου,οπου δεν κρατανε.Δυστυχως ολα τα υποκαταστηματα μαλλον δεν δουλευουν με τον ιδιο τροπο.Καλα να παθω αφου δεν μπορω να παω ο ιδιος να φωναξω.
 #54072  από Π.Μ79
 Τρί Ιουν 07, 2011 2:34 pm
Λοιπόν φίλε Διαμαντή.

Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ μου και έκανα αίτηση να μου επιστρέψουν τις κρατήσεις του 4%.

Το δικαιούνται όσοι εργάζονται ανεξάρτητα εισοδήματος.
Οι άνεργοι δεν δικαιούνται επιστροφή.

Πας στο υποκατάστημα συντάξεων της περιοχής σου.
Θα έχεις μαζί εκτυπωμένα τα ένσημα για το 2010.
Κάνεις εκεί μία αίτηση, την πρωτοκολλούν και είσαι έτοιμος.

Τα χρήματα θα στα βάλουν στο λογαριασμό σου.
 #54089  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιουν 07, 2011 5:35 pm
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ? ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ , ΣΑΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ . ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ??? :think: ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ! ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΙΟΥΛΙΟ 2010 ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ 1Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2010 ! ΓΙΑΤΙ ?
 #54103  από diamantis
 Τρί Ιουν 07, 2011 9:02 pm
Σαφως και εχεις δικαιωμα επιστροφης των κρατησεων. Τωρα για την καθυστερηση,αφου ξερεις τα αντανακλαστικα του κρατους,ετσι αργουν.Και παλι καλα να λες.