• Κεντρα αποκαταστασης

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #117185  από fewtile
 Κυρ Μάιος 29, 2016 2:53 pm
Παιδιά, σχετικά με τα Κέντρα Αποκατάστασης στην Αθήνα...
1. Υπάρχει κάπου κάποια λίστα που να απαριθμούνται όλα τα Κέντρα ώστε να ξεκινήσει κανείς και να αναζητά ποιό τον βολεύει και πού κλπ.;
2. Οι ασκήσεις που γίνονται στην πισίνα μπορεί να τις κάνει κανείς μόνος του σε πισίνα άλλη ή ακόμα και στη θάλασσα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fewtile την Κυρ Μάιος 29, 2016 5:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #117186  από ΝΤΙΑΝΑ
 Κυρ Μάιος 29, 2016 3:48 pm
Πριν 4 χρόνια πήγαινα σε κέντρο αποκατάστασης στη Θεσ/νίκη. Με είχε βοηθήσει πάρα πολύ τότε.Ο φυσίατρος εξαίρετος, το ίδιο και το team των φυσικοθεραπευτών. Έμεινα 6 μήνες, 3 ώρες φυσικοθεραπεία την μέρα +1 ώρα πισίνα με τον προσωπικό φυσικοθεραπευτή! Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να κάνει μόνος του αυτές τις ασκήσεις!
 #117187  από fewtile
 Κυρ Μάιος 29, 2016 8:12 pm
ΝΤΙΑΝΑ έγραψε:Πριν 4 χρόνια πήγαινα σε κέντρο αποκατάστασης στη Θεσ/νίκη. Με είχε βοηθήσει πάρα πολύ τότε.Ο φυσίατρος εξαίρετος, το ίδιο και το team των φυσικοθεραπευτών. Έμεινα 6 μήνες, 3 ώρες φυσικοθεραπεία την μέρα +1 ώρα πισίνα με τον προσωπικό φυσικοθεραπευτή! Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να κάνει μόνος του αυτές τις ασκήσεις!
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση, να ρωτήσω, γιατί σταμάτησες, η αποκατάσταση είναι κάτι που γίνεται για ένα διάστημα και μετά τελειώνει αφού υπάρχξει βελτίωση στο κομμάτι αυτό;
όσο για την πισίνα γιατί λες πως δεν μπορεί κάποιος να κάνει μόνος του τις ασκήσεις; Καταλαβαίνω πως ίσως για κάποιους να υπάρχει η χρήση βοήθειας για τις ασκήσεις αλλά για εκείνους που αυτοεξυπηρετούνται, δεν είναι δυνατόν να τις κάνουν μόνοι τους;
 #117189  από ΝΤΙΑΝΑ
 Κυρ Μάιος 29, 2016 8:28 pm
Σταμάτησα γιατί βελτιώθηκα αρκετά και κυρίως γιατί ζω σε άλλη πόλη και ήμουν μακριά από την οικογένειά μου. Οι διατάσεις και οι ασκήσεις που γίνονται στην πισίνα χρειάζονται φυσικοθεραπευτή.
Όταν ήμουν περιπατητική, πριν πάω σε κέντρο αποκατάστασης, πήγαινα στο κολυμβητήριο της πόλης μου και κολυμπούσα και έκανα αυτοσχέδιες ασκήσεις. Με είχε βοηθήσει πολύ σε βαθμό που να μην καταλαβαίνει εύκολα κάποιος ότι έχω σκπ.
Στο κέντρο πήγα όταν πρωτοκάθησα σε αμαξίδιο και είχα σταδιακή επιδείνωση.
 #117566  από fewtile
 Δευ Ιουν 13, 2016 9:47 pm
fewtile έγραψε:Παιδιά, σχετικά με τα Κέντρα Αποκατάστασης στην Αθήνα...
1. Υπάρχει κάπου κάποια λίστα που να απαριθμούνται όλα τα Κέντρα ώστε να ξεκινήσει κανείς και να αναζητά ποιό τον βολεύει και πού κλπ.;
Εάν δεν υπάρχει λίστα, μπορεί να προτείνει κανείς κάποια;
 #136223  από Di05
 Παρ Σεπ 08, 2023 6:43 pm
Καλησπέρα σας γράφω για την αδελφη μου η οποία μετά από επέμβαση στο εγκέφαλο εχει έντονη σπαστικοτητα χέρια ποδια ,δεν της έχει αναγνωριστεί ως πάθηση η σκλήρυνση κατά πλάκας όμως.Θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος περι του θέματος θα μας βοηθούσε πολύ. Χρειάζεται να μεταβεί σε κέντρο αποκαστασης, ειναι ομως ανασφάλιστη λόγω το οτι δεν εργάζεται και τα περισσότερα κεντρα ειναι ιδιωτικά. Εχει απόφαση ΚΕΠΑ και παίρνει επίδομα αναπηρίας ,γνωρίζεται αν μπορούμε να απευθυνθούμε καπου όσον αφορά για κεντρα αποκατάστασης; ειναο πολυ άδικο που δεν μπορούν να άτομα αυτα να συμμετάσχουν διότι δεν έχουν ασφαλεία,και αν δεν δουλεύουν πως θα έχουν ασφαλεία...Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Υ.γ Να σημειώσω ότι βρισκόμαστε Βόρεια Ελλάδα