• Κεντρα αποκαταστασης

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #43725  από Katrin
 Δευ Νοέμ 22, 2010 2:53 pm
Καλησπερα σας.Συμφωνώ με τον Κώστα,είμαστε και οι δυο απο Ελευσίνα και τυχαίνει και πάμε στον ίδιο φυσίατρο.Είναι φοβερός,ξέρει τη δουλειά του αρκετα καλα,αλλα πάνω απο όλα είναι ανθρωπος.
Ανθρωπος με ευαισθησίαααααααααα. Εχω πάει και σε κέντρα αποκατάστασης αλλά........ ΤΙΠΟΤΑ.Τα παιδάκια έκαναν πρακτική και μόνο.Δυο ή τρεις ασθενείς για εναν φυσικοθεραπευτή όχι φυσίατρο.
 #44167  από Thor
 Δευ Νοέμ 29, 2010 5:41 pm
Εγω πηγαινα σε ενα κεντρο αποκαταστασης απο τον περασμενο δεκεμβρη 2 φορες την εβδομαα

Τελικα τιποτα 45 λεπτα μαθητευομενου κινησιοθεραπευτη η απλα πρωτοδιοριστου

Ξεκινησα αγορζοντας καροτι με σκοπο να πηγαινω και να διευκοληνθω

0% αποτελεσμα μονιμοποιηθηκα στο καροτσι τωρα λεω για καλυτερο μην παθω και ορθοπεδικο θεμα

Θα με ενδιεφερε η γνωμη του Πανου59 κριμα που δεν πηγα στη συναντηση
 #44184  από panos59
 Τρί Νοέμ 30, 2010 9:04 am
Thor έγραψε:Θα με ενδιεφερε η γνωμη του Πανου59 κριμα που δεν πηγα στη συναντηση
Θοδωρή όποτε θέλεις κάλεσέ με σπίτι, να τα πουμε
όλα τα απογεύματα είμαι στη διάθεσή σου!
και πρωινά Τρίτης, Πέμπτης και Σ/Κ ..... (σήμερα 30/11 ας πούμε είμαι)
θα περιμένω τηλεφώνημά σου.......
σου περνάω με π/μ το νούμερό μας!

:greetings-waveyellow:
 #44186  από soulla
 Τρί Νοέμ 30, 2010 9:21 am
δεν έχει καμία σχέση,με την αποκατάσταση και όμως το αναφέρω εδω..όποιος ξέρει απαντά....
ένας καλός μου φίλος,που δυστυχώς δεν είναι και τόσο καλά ...και συχαίνεται το ιντερνετ...δεν με άκουσε να έρθει στην παρέα μας :character-oldtimer: :character-oldtimer: με πείρε τηλ...σήμερα και μου είπε ότι εδω και 3 εβδομάδες κάνει ενδοφλέβιο οξυγόνο...τον έχει βοηθήσει στεκεται λίγο καλύτερα..ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΝΟΥς ΦΟΒΕΡΟΥς ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ.....ξέρει κανεις για την θεραπεία αυτή??????????????/
 #44191  από Π.Μ79
 Τρί Νοέμ 30, 2010 10:36 am
soulla έγραψε:δεν έχει καμία σχέση,με την αποκατάσταση και όμως το αναφέρω εδω..όποιος ξέρει απαντά....
ένας καλός μου φίλος,που δυστυχώς δεν είναι και τόσο καλά ...και συχαίνεται το ιντερνετ...δεν με άκουσε να έρθει στην παρέα μας :character-oldtimer: :character-oldtimer: με πείρε τηλ...σήμερα και μου είπε ότι εδω και 3 εβδομάδες κάνει ενδοφλέβιο οξυγόνο...τον έχει βοηθήσει στεκεται λίγο καλύτερα..ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΝΟΥς ΦΟΒΕΡΟΥς ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ.....ξέρει κανεις για την θεραπεία αυτή??????????????/
Η οζονοθεραπεία, έχει θετικά και αρνητικά όπως όλες οι θεραπευτικές προσεγγίσεις.

Θετικά: Βελτιώνει την κυκλοφορία, μειώνει τη φλεγμονή.
Αρνητικά: Είναι οξειδωτικός παράγοντας, δημιουργεί φυσαλλίδες στα αγγεία (βλ. νόσος των δυτών) και άλλα πολλά.

Γενικώς, η οζονοθεραπεία αποφέρει πιο πολλά αρνητικά παρά θετικά, γιατί η χρήση της θέλει άτομα πολύ πεπειραμένα σ'αυτή τη θεραπεία.
Επίσης, η οζονοθεραπεία δε πρέπει να γίνεται σε συνεχόμενο χρονικό διάστημα αλλά σε μικρά χρονικά διαστήματα και στο ενδιάμεσο να γίνεται λήψη αντιοξειδωτικών.

Σούλλα, πες στο φίλο σου να πάει σε έναν γιατρό ή να κάνει μία αξονική στον αυχένα.

Με την οζονοθεραπεία δεν παίζουμε και δε ξέρω και πού την έκανε.
 #44194  από soulla
 Τρί Νοέμ 30, 2010 11:13 am
καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις παρη καμουφλαρισμένε :scared-shocked: :scared-shocked: απλά έτσι όπως μου το είπε ενδιφλέβια δεν το καταλαβα...είναι όντως οζονοθεραπεία???????????αυτη δεν γινεται σε δωμάτιο γίνεται και ενδοφλέβια??????
τα πάντα τα προσεχει γιατι εχει καει πολλες φορες ..να φανταστεις δεν θελει να ακουσει ουτε για χενφα....ΑΛΛΑ οι πόνοι που το προκαλει αρχισε να πιστευει ότι ισχυει η χενφα και τον πιεζει εκει που ίσως εχει κλειστες φλέβες...ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ
 #47537  από Afroxilanrhy
 Τετ Φεβ 02, 2011 10:09 pm
Θέλω να μου πει εαν γνωρίζει καποιος για Φιλοκτητη και Ανάπλαση τι γνωμη έχετε.
 #95998  από kirakatina
 Κυρ Οκτ 27, 2013 10:23 pm
καλησπερα

ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει τιποτα για το κεντρο αποκαταστασης νικη care στο παγκρατι (αγ. αρτεμιος). μας βολευει λογω αποστασης απο το σπιτι αλλα δεν εχουμε καταφερει να βρουμε καμια πληροφορια online.

ευχαριστω
 #106750  από athra
 Τετ Οκτ 08, 2014 9:07 pm
Καλησπέρα. Η μητέρα μου υπέστη ΑΕΕ, σε λίγες ημέρες βγαίνει από το νοσοκομείο και πρέπει να αποφασίσουμε ι είναι καλύτερο γι αυτήν, κέντρο αποκατάστασης ή φυσικοθεραπείες, λογοθεραπείες κλπ στο σπίτι? Θα ήθελα να βρω και έναν καλό φυσίατρο βέβαια, ακόμα το προσπαθώ. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό? Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη γνώμη σας.
 #106766  από Γιάννης
 Πέμ Οκτ 09, 2014 2:50 pm
Επειδή δεν έχει σχέση με την πάθησή μας, θα σου έλεγα να εμπιστευθείτε αυτά που θα σας προτείνουν οι θεράποντες γιατροί