• ΙΚΑ ΣΕ ΜΙΣΩ!

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #32914  από maria E
 Δευ Ιούλ 05, 2010 4:36 pm
2 φορες στη ζωη μου εχω κλαψει απο απογνωση.Και οι 2 ηταν μεσα σε ΙΚΑ!Την πρωτη με ενημερωσε η γραμματεας οτι το ραντεβου που ειχα κλεισει πριν απο 1 μηνα δεν ειχε περαστει στον υπολογιστη αρα πρεπει να κλεισω καινουργιο για ενα μηνα μετα(ειχα 1 ενεση ακομα)και τη δευτερη η γιατρος ειχε αποφασισει να φυγει μιση ωρα νωριτερα γιατι μολις ειχε μαθει οτι ειναι εγκυος και ενθουσιαστηκε και εκρινε οτι τα ραντεβου αυτου του μισαωρου δεν ηταν και τοσο σημαντικα βρε αδερφε.Δεν ειναι οτι δε θα εβρισκα τροπο να βρω ενα κουτι ενεσεις....ουτε οτι δε μπορω να διεκδικησω το δικιο μου,μπορω.Αυτο που μου ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι ειναι οτι πρεπει να ταλαιπωρουμαι χωρις να φταιω εγω,οτι πρεπει να αντιμετωπισω το υφος της απολυτης ηλιθιοτητας και ανευθυνοτητας(ε,τι να κανουμε τωρα κυρια μου???),οτι πρεπει ολο το ΙΚΑ να με βλεπει να κλαιω και να νομιζουν οτι στεναχωριεμαι ενω εγω εκεινη τη στιγμη σκεφτομαι ποιον να πρωτοαρπαξω απο το λαιμο,οτι με αναγκαζουν να κλαιω εξαιτιας της γαιδουριας τους τη στιγμη που δεν εχω κλαψει για πολυ σοβαροτερα προβληματα μου και τελος η πικρη συνειδητοποιηση οτι ειναι πολυ πιθανο το τελος μου να ερθει μεσα σε ΙΚΑ απο ενα εντυπωσιακο εγκεφαλικο...
ΑΑΑΑ,ξεχασα το καλυτερο..στην προηγουμενη μαγνητικη μου ειχε γραψει ο γιατρος εγκεφαλου και αυχενα οπως παντα.Οταν μου κλεισαν το ραντεβου στη γραμματεια το χαρτι εγραφε μονο αυχενα...Μετα απο ερωτηση μου μου απαντησαν οτι το καππα που ειχε γραψει ο γιατρος(εγκεφαλου κ αυχενα)εμοιαζε με ητα!!!!!δηλαδη εγκεφαλου η αυχενα,διαλεξε και παρε!τωρα να σχολιασω????ουφ....υπομονη παιδακια....
 #32915  από Isolexion
 Δευ Ιούλ 05, 2010 5:22 pm
Μην στεναχοριέσαι.....έχουμε τον Παρθενώνα και τα όμορφα νησιά μας...
Δείξε λίγη ανοχή και εσύ στην ελληνική γραφειοκρατία και τα ανθρωποειδές του ΙΚΑ ρε Μαρία μου

γκρρρρρρρρρρ :violence-uzi: :violence-uzi:
 #32916  από βικακι
 Δευ Ιούλ 05, 2010 6:08 pm
Δεν αξίζει βρε κορίτσι μου να κλαις γι' αυτά τα πράγματα.Το ξέρω οτί έχεις και έχουμε απόλυτο δίκαιο αλλά δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι.Έχουνε πάρει κάποιες θέσεις από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο και νομίζουν οτί είναι θεοί και εμείς τα απόλυτα ανθρωπάκια που πρέπει να κάνουμε ότι μας λένε.Η τελευταία φορά που έκλαψα δημόσια [με λιγμούς]ήταν όταν νοσηλεύτικα στο ΑΧΕΠΑ και οι γιατροί μου λέγανε οτι τα βγάζω από το μυαλό μου και οτι δεν έχω τίποτα απολύτος.Μέχρι και η ειδικευόμενη με κοιτούσε με υπεροψία.Τέτοια συμπεριφορά ούτε στον χειρότερο εχθρό σου.Τελικά αποφάσια οτι Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ και δεν προκειται κανείς να μου την χαλάσει. :banana-angel: :banana-blonde: :bananblonde: :banana-stoner:
 #32922  από Νικος
 Δευ Ιούλ 05, 2010 7:45 pm
ιστορίες καθημερινής τρέλας , κάποτε πολύ παλιά είχα προσπαθήσει να κλείσω ραντεβού για δερματολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο, μέγα σφάλμα

---ναι γεια σας, ένα ραντεβού με δερματολόγο θα ήθελα
---μάλιστα έχουμε κενό στις 26
---μια χαρά είναι το κλείνουμε
---μην βιαζόσαστε, 26/9 (μαϊος ήταν όταν έκανα την απόπειρα)
---μπα αφήστε το μέχρι τότε ή θα φύγει μόνο του ή θα πεθάνω thnks πάντως

τι να πεις
 #32924  από Vasso
 Δευ Ιούλ 05, 2010 8:16 pm
Χρειάζεται ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!!
 #32952  από anastasia_vol
 Τρί Ιούλ 06, 2010 10:03 am
Καλημέρα στις 02/07/2010 είχα ραντεβού στο ΙΚΑ με τον νευρολόγο για να μου γράψει τις ενέσεις (rebif 44) για να περάσω το καλοκαίρι γιατί έχω μείνει με μισό κουτί.
Όταν πήγα ενώ είχα πάρει άδεια απο το γραφείο και περίμενα 1 ώρα μας ενημέρωσε η γραμματεία ότι ο γιατρός απεργεί και ότι απο την επόμενη μέρα έβγαινε σε καλοκαιρινή άδεια. Καλο ε??
Άντε τώρα να βρείς νευρολόγο στο ΙΚΑ μέσα στο κατακαλόκαιρο.
Τελικά βρήκα για 29/07 στον ΙΚΑ Αθηνών στην πλατεία Θεάτρου ελπίζω να μην έχει φύγει μέχρι τότε για διακοπές, ούτε να έχει καμία απεργεία γιατί με βλέπω να περνάω τις διακοπές μου στον Ευαγγελισμό με τους ορούς κορτιζόνης. :happy-cheerleadersmileygirl:
 #32953  από soulla
 Τρί Ιούλ 06, 2010 10:16 am
δεν νομίζω ότι χρειάζεται επανάσταση....χρειάζεται απλά στους ίδιους διάγνωση από μια ασθένεια...την όποιαδήποτε...έστω και για λίγους μήνες και να δείτε πως διορθώνεται ο άνθρωπος και μαθαίνει να βλεπει τον διπλανό το σαν άνθρωπο και όχι σαν ζώο

δεν νομίζω να είναι κακία :romance-kisscheek:
 #32955  από Nick
 Τρί Ιούλ 06, 2010 10:29 am
Εγώ νομίζω ότι χρειάζεται επανάσταση.
Και σίγουρα δεν είναι όλοι οι νευρολόγοι τέρατα υγείας, αντιθέτως αν κρίνουμε από τον κανόνα που λέει ότι αυτά τα επαγγέλματα (ιατρικά) κάποιος τα διαλέγει συνήθως για να αντιμετωπίσει πρωτίστως κάποιο προσωπικό του πρόβλημα, τότε μάλλον και οι ίδιοι ξέρουν πολύ καλά τί θα πεί νευρολογικές παθήσεις.
Στο ΑΧΕΠΑ η γιατρός μας δίνει συνταγή για rebif διάρκειας εξαμήνου και μας λέει να τη βγάζουμε έξι φωτοτυπίες, μία για κάθε μήνα, ακριβώς για να αποφύγουμε τέτοια καρναβάλια.
Γενικά, το όλο κράτος είναι για κλάματα. Το ΕΣΥ, οι δημόσιες υπηρεσίες, οι εφορίες, οι ΔΕΚΟ, παντού όπου και αν πας σε κάνουν τρελό. Μακάρι όλοι μας να είχαμε τη δύναμη να καταγγέλαμε το κάθε περιστατικό, μήπως λίγο λίγο κάτι αρχίσει να ξεκουνιέται σ'αυτόν τον τόπο.
Αυτό που δεν πολεμιέται είναι η ψυχολογική βία που ασκείται πάνω σου εκείνη την ώρα, που σε κάνει να κλαίς όταν θα έπρεπε να φωνάζεις και να διεκδικείς.
Γιατί όλοι αυτοί οι "λειτουργοί υγείας", ξέρουν πολύ καλά το παιχνίδι της επιβολής. Το έχουν διδαχθεί. Ξέρουν να χρησιμοποιούν το κατάλληλο βλέμμα και την κατάλληλη ένταση και χροιά φωνής προκειμένου να μην σου αφήσουν περιθώριο αντίδρασης στα λεγόμενά τους.
Όταν σου λένε κατέβασε τα βρακιά σου να σου κάνουμε την ένεση, εσύ τα κατεβάζεις γιατί είναι "φωνή Θεού".
Κάποιος πρέπει να τους πει πόσο άθλιοι είναι και πόσο η αθλιότητά τους αυτή έχει εξαθλιώσει το αντικείμενο με το οποίο ασχολούνται και το έχει κάνει από λειτούργημα, βιαιότητα και βιαιοπραγία.
 #33024  από efi
 Τρί Ιούλ 06, 2010 7:05 pm
maria E έγραψε:2 φορες στη ζωη μου εχω κλαψει απο απογνωση.Και οι 2 ηταν μεσα σε ΙΚΑ!Την πρωτη με ενημερωσε η γραμματεας οτι το ραντεβου που ειχα κλεισει πριν απο 1 μηνα δεν ειχε περαστει στον υπολογιστη αρα πρεπει να κλεισω καινουργιο για ενα μηνα μετα(ειχα 1 ενεση ακομα)και τη δευτερη η γιατρος ειχε αποφασισει να φυγει μιση ωρα νωριτερα γιατι μολις ειχε μαθει οτι ειναι εγκυος και ενθουσιαστηκε και εκρινε οτι τα ραντεβου αυτου του μισαωρου δεν ηταν και τοσο σημαντικα βρε αδερφε.Δεν ειναι οτι δε θα εβρισκα τροπο να βρω ενα κουτι ενεσεις....ουτε οτι δε μπορω να διεκδικησω το δικιο μου,μπορω.Αυτο που μου ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι ειναι οτι πρεπει να ταλαιπωρουμαι χωρις να φταιω εγω,οτι πρεπει να αντιμετωπισω το υφος της απολυτης ηλιθιοτητας και ανευθυνοτητας(ε,τι να κανουμε τωρα κυρια μου???),οτι πρεπει ολο το ΙΚΑ να με βλεπει να κλαιω και να νομιζουν οτι στεναχωριεμαι ενω εγω εκεινη τη στιγμη σκεφτομαι ποιον να πρωτοαρπαξω απο το λαιμο,οτι με αναγκαζουν να κλαιω εξαιτιας της γαιδουριας τους τη στιγμη που δεν εχω κλαψει για πολυ σοβαροτερα προβληματα μου και τελος η πικρη συνειδητοποιηση οτι ειναι πολυ πιθανο το τελος μου να ερθει μεσα σε ΙΚΑ απο ενα εντυπωσιακο εγκεφαλικο...
ΑΑΑΑ,ξεχασα το καλυτερο..στην προηγουμενη μαγνητικη μου ειχε γραψει ο γιατρος εγκεφαλου και αυχενα οπως παντα.Οταν μου κλεισαν το ραντεβου στη γραμματεια το χαρτι εγραφε μονο αυχενα...Μετα απο ερωτηση μου μου απαντησαν οτι το καππα που ειχε γραψει ο γιατρος(εγκεφαλου κ αυχενα)εμοιαζε με ητα!!!!!δηλαδη εγκεφαλου η αυχενα,διαλεξε και παρε!τωρα να σχολιασω????ουφ....υπομονη παιδακια....
otan ginete kati tetoio....kalhspera katarxhn glukia mou ta farmaka mporoun na sta grapsoun kai oi elenktes mesa sto ika dioti thewrountai ameshs anagkhs....na 3ereis thn epomenh fora kantous allous anw katw....
 #33757  από Π.Μ79
 Τρί Ιούλ 13, 2010 11:50 pm
Γενικώς όποτε ήθελα να με δει κάποιος γιατρός στο ΙΚΑ, έπαιρνα τηλέφωνο στο 184 και τους έλεγα:
Θέλω πχ νευρολόγο σε όποιο ΙΚΑ και να'ναι φτάνει να'ναι σύντομα.

Αυτοί ψάχνανε στα computers και πάντα έβρισκα ή την ίδια μέρα ή την επομένη. Δυστυχώς δε μπορούμε πάντα να εξυπηρετούμαστε στα ΙΚΑ της περιοχής μας.

Προσωπικά, ανήκω στο ΙΚΑ Αλεξάνδρας όπου μιλάμε για δράμα που σκοτώνει και το Φόσκωλο.
Από τότε που τραβιέμαι μέχρι Μαρούσι, Γέρακα, Πειραιά κλπ, εξυπηρετούμαι ταχύτατα.

maria E

Μην κλαις καλή μου, ειδικά μπροστά τους. Δεν είναι όλοι οι γιατροί του ΙΚΑ έτσι αλλά ακόμα και αυτοί που είναι, δεν τους αξίζει να τους δείχνεις ότι κατάφεραν να σε επηρεάσουν.

Έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα να ασχοληθούμε παρά για το ποιόν του κάθε γιατρού στο κάθε ΙΚΑ.

Υπομονή και πάντα χωρίς άγχος και όλα θα πάνε καλύτερα :)