• Άρχισαν πανηγύρια με τη συμμετοχή στα φάρμακα

  • Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #104733  από Γιάννης
 Παρ Ιούλ 25, 2014 8:55 pm
Μου έγραψε χθες για πρώτη φορά Lyrica
Πήγε σήμερα η σύζυγος να το πάρει
Λιανική τιμή 46,50
Πλήρωσε 37,50
Πήρα τον φαρμακοποιό τηλέφωνο
Δεν κατάλαβα πολλά απ' όσα μου είπε
Μόνο ότι αν και η συνταγή γράφει συμμετοχή ασφαλισμένου 25%, το ταμείο πληρώνει ελάχιστα, με αποτέλεσμα τα υπόλοιπα να τα επιβαρύνεται ο ασφαλισμένος
 #104741  από Ιωάννα
 Σάβ Ιούλ 26, 2014 2:20 am
Αν υπάρχει γενόσημο φάρμακο τύπου "Lyrica", σου λένε :το γενόσημο έχει πχ 10 ευρώ , άρα η συμμετοχή του είναι 2,5 ευρώ ,όμως επειδή εσύ παίρνεις το Lyrica (45 ευρώ)η διαφορά είναι 35 ευρώ συν 2,50 η συμμετοχή του γενόσημου ,συν 1 ευρώ για τη συνταγή....σύνολο 38,5 ευρωωωωω!
Αυτάααααα!!!!!!!!!!
:smile-hi: :smile-hi: :smile-hi: :smile-hi: :smile-hi:
 #104748  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Ιούλ 26, 2014 3:20 pm
Γιάννης έγραψε:Η συνταγή γράφει τιμή φθηνότερου φαρμάκου 46,36, το Lyrica έχει λιανική τιμή 46,42, Λες οι απατεωναρέοι να παίζουν με τα λεπτά εις βάρος μας;
Εκτος από τη διαφορα από τη τιμη του γενοσημου , πληρωνεις και τη διαφορά αναμεσα στην ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ από ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ . Παντως, αν σου εγραφε ότι το παιρνεις για την παθηση , τοτε θα ηταν δωρεαν . Αληθεια , τι το θελεις το lyrica , συντροφε ???
 #104757  από Γιάννης
 Σάβ Ιούλ 26, 2014 6:09 pm
Απ' ότι είδα και στις οδηγίες βοηθάει σε νευρομυικές δυσλειτουργίες (κράμπες, τεντώματα κλπ) και επίσης στο άγχος. Αυτά της είπα ότι αισθάνομαι, αυτό μου έγραψε συντρόφισσα. Της είπα επίσης ότι μόλις αρχίσω τα καντήλια δεν σταματάω με τίποτα. Την επόμενη με βλέπω να της ζητάω κανα αντιψυχωσικό.
 #104760  από VASILIS
 Σάβ Ιούλ 26, 2014 8:09 pm
Γιάννη, ΑΝ στο έγραψε για την πάθηση η συμμετοχή σου είναι μηδενική, δεν πληρώνεις μία.
Εκτός και αν ΔΕΝ έχεις την πάθηση.
Οχι πως όλοι θα τη γλυτώουμε τη συμμετοχή στα φάρμακα της πάθησης.
Ερχεται.
Οι μάγκες, θα τα αρπάξουν χοντρά απ' όσους μπορούν να πληρώσουν.
Οι υπόλοιποι;.....................
 #104873  από sofia
 Πέμ Ιούλ 31, 2014 12:32 am
Γιάννη μου,
κι εγώ τόσο πληρώνω για το lyrica,......
παρ'όλο που ο γιατρός γράφει συμμετοχή 0%!!
Το παίρνω ανελλιπώς από τότε που διαγνώστηκα, δεν το σταμάτησα ούτε μέρα,
τόσο για το νευροπαθητικό πόνο, όσο και για το άγχος.
Αντίστοιχο γενόσημο δεν υπάρχει.
 #104881  από Γιάννης
 Πέμ Ιούλ 31, 2014 9:31 am
Έρχονται κι άλλα, για τρίτη φορά σήμερα, βλέπω τον Πλεύρη (καταλαβαίνετε τώρα) να μιλάει για ανταποδοτικότητα στο ασφαλιστικό και να λέει ότι οι συνταξιοδοτηθέντες με 15 χρόνια εργασίας (εμπίπτουμε) του τρώνε τη σύνταξη που (δεν) πρόκειται να πάρει στο μέλλον.

ΥΓ. Εγώ το έκοψα Σοφία, το πήρα μήπως βοηθήσει στη δυσκαμψία κυρίως αλλά μου την αύξησε κατά 100%
 #104930  από elenipir
 Παρ Αύγ 01, 2014 5:40 pm
καλησπερα και καλο μηνα σε ολους !!!
παιδια αυτο με τα φαρμακα ειναι τραγικο πια .....
γιαννη μου πληρωνεις τοσα λεφτα και ας εχεις μηδενικη συμμετοχη .... πολυ απλα γιατιο αυτο το φαρμακο δεν εχει γεννοσημο !!!!!! :smile-bandit:
και οσα φαρμακα δεν εχουν γεννοσημα ας εχουμε εμεις 0% συμμετοχη πληρωνουμε ποινη ...... :smile-envy:
λες και φταιμε εμεις που οι κολοεταιριες δεν εχουν βγαλει γεννοσημα για ολα τα φαρμακα και μας βαζουν τιμωρια ....
τα ιδια εχω παθει και εγω με το vesicare που ειναι για την κυστη πληρωνω καθε μηνα 40 ευρω με 0% συμμετοχη :doh:
και εις αλλα με υγεια .....
τα νεα για την συνταγογραφιση φανταζομαι τα εχετε μαθει εεεεεεε με το πλαφον ... λενε οτι το πηραν πισω ... για λιγο φανταζομαι :think: γιατι πολυ απλα θελουν να το περασουν νυχτα χωρις φεγγαρι και με τα ποδια ανοιχτα ...... :whistle:
ή να βαλουν μεσα και τις βασικες μας θεραπειες και τοτε βλεπω να :smile-rofl: :happy-cheerleadersmileygirl: ολοι μαζι .......