• Καλησπέρα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #132529  από ΙΧΘΥΣ
 Δευ Φεβ 03, 2020 4:36 pm
Έχω μπει στην παρέα σας πριν λίγες μέρες αν και το παρακολουθούσα εδώ και δύο χρόνια.Η διάγνωση μου έγινε πριν 3 χρόνια.Καλυπτομαι από ιντερφερονη και τους 6 τελευταίους μήνες από πεγκιντερφερονη.Δεν γνωρίζω πολλά ούτε γι την αρρώστια ούτε για τις εξετάσεις...μερικοί από σας είναι πολύ γνώστες ...Ο πρώτος μήνας της διάγνωσης ήταν οδυνηρος,έλεγα δεν θα στερεψουν ποτέ τα δάκρυα.ολα πήγαν πολύ καλά όμως. Δουλεύω πάρα πολλές ώρες,έχω οικογένεια,δύο παιδιά και μια επιχείρηση.Οι νεοδιαγνωστεντες να έχετε πίστη πρώτα στο Θεό και μετά στις δυνατότητες σας.καλη συνέχεια σε όλους.
 #132531  από Στάθης
 Δευ Φεβ 03, 2020 8:46 pm
ΙΧΘΥΣ έγραψε: Δευ Φεβ 03, 2020 4:36 pm Έχω μπει στην παρέα σας πριν λίγες μέρες αν και το παρακολουθούσα εδώ και δύο χρόνια.Η διάγνωση μου έγινε πριν 3 χρόνια.Καλυπτομαι από ιντερφερονη και τους 6 τελευταίους μήνες από πεγκιντερφερονη.Δεν γνωρίζω πολλά ούτε γι την αρρώστια ούτε για τις εξετάσεις...μερικοί από σας είναι πολύ γνώστες ...Ο πρώτος μήνας της διάγνωσης ήταν οδυνηρος,έλεγα δεν θα στερεψουν ποτέ τα δάκρυα.ολα πήγαν πολύ καλά όμως. Δουλεύω πάρα πολλές ώρες,έχω οικογένεια,δύο παιδιά και μια επιχείρηση.Οι νεοδιαγνωστεντες να έχετε πίστη πρώτα στο Θεό και μετά στις δυνατότητες σας.καλη συνέχεια σε όλους.
Σου εύχομαι όσο περνουν τα χρόνια να γίνεσαι καλύτερα και να έρθει η μέρα που δεν θα χρειάζεσαι φάρμακα.
Καλή μας δύναμη !
 #132537  από ΙΧΘΥΣ
 Τρί Φεβ 04, 2020 9:40 pm
Καλησπέρα...βασικά καλησπέρα σας...της γενιάς μου...Εσείς κάνετε κάποια θεραπεία τώρα? Από αυτό που γράψατε ψυχανεμιστηκα πως δεν κάνετε...
 #132539  από Στάθης
 Τετ Φεβ 05, 2020 11:07 am
ΙΧΘΥΣ έγραψε: Τρί Φεβ 04, 2020 9:40 pm Καλησπέρα...βασικά καλησπέρα σας...της γενιάς μου...Εσείς κάνετε κάποια θεραπεία τώρα? Από αυτό που γράψατε ψυχανεμιστηκα πως δεν κάνετε...
Δοκίμασα τρεις αγωγές από το 2004-2010 (Ιντερφερόνη, Tysabri και Copaxone) οι οποίες μου έμαθαν ότι η πραγματική θεραπεία δεν έρχεται μέσα από το παιχνίδι τους με το ανοσοποιητικό. Μάλιστα η ανοσοτροποποίηση και ανοσοκαταστολή αν και βραχοπρόθεσμα αναγκαία σε ακραίες υποτροπές, δεν συνάδει με την μακροχρόνια βελτίωση της Υγείας μας ως προς την Κάθαρση και Ενδυνάμωση του Κεντρικού Νευρικού μας Συστήματος.

Δηλαδή έμαθα ότι η Υγεία του Κεντρικού Μας Νευρικού είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας ως προς την νόσο της πολλαπλής σκλήρυνσης. Το έμαθα διότι τα παραπάνω φάρμακα μου δημιουργούσαν πρόσθετες ασθένειες (παρενέργειες), ο "λαβύρινθος" της σκλήρυνσης γινόταν πιο δαιδαλώδης, μάλλον με τρόπο οικείο για τις φαρμακευτικές των τρισεκατομμυρίων σε κέρδη. Πειράζοντας το ανοσοποιητικό, δεν έχω ζήσει κανέναν ασθενή όλα αυτά τα χρόνια να "θεραπεύεται". Και γι΄αυτό τα συμβατικά φάρμακα δεν ορίζονται ως "θεραπείες", αλλά ως φαρμακευτικές αγωγές.

Διάλεξα τον δρόμο της κάθαρσης του Νευρικού από τα φάρμακα με Αντιοξείδωση και Αποτοξίνωση του Πνεύματος, της Διατροφής και μέσο της καθημερινής Άσκησης. Από το 2010 δεν κάνω συμβατικό φάρμακο, ούτε νομίζω θα μπορέσω ποτέ με αυτά που έχω ζήσει, δει, διαβάσει και ακούσει.

Επίσης έμαθα ότι το Νευρικό μας, έχει άρρητη σχέση και με το Κυκλοφορικό μας. Επίσης, έμαθα ότι η Φύση του σώματός μας είναι Απίστευτα Δυνατή και με Απέραντη Σοφία. Δεν εξηγείται αλλιώς η μεταμόρφωση από το ασθενές στο Σθένος που βιώνω και που όλοι μας μπορούμε να βιώσουμε. Το ιστορικό μου (καλό είναι να κρατάμε τα βασικά σε ένα αρχείο) για καλύτερη εικόνα των παραπάνω γραφομένων...

https://www.mssociety.gr/files/Medical-Log.pdf
 #132540  από ΙΧΘΥΣ
 Τετ Φεβ 05, 2020 3:54 pm
Έχω μείνει κάπως άφωνη με το ιστορικό σας...τόση οργάνωση, ημερομηνίες,θεραπείες.. μπράβο σας..εγώ κάθε φορά ψάχνω τις εξετάσεις...Εγώ με το ελάχιστο που έχω ασχοληθεί κατεληξα τουλάχιστον για τον εαυτό μου ότι με βοηθάει η άσκηση, Η καλή ψυχολογία που πάντα όμως ήμουν πολύ θετική και χαρούμενη και το φάρμακο τι να σας πω...παρεμεινε στάσιμο τρία χρόνια τώρα και δεν είχα καμία υποτροπή. το κατάλαβα αρχικά γιατί κουράστηκα από το δεξί πόδι. κούλουμα παίρνω κ εγώ κατά διαστήματα και κάθε πρωί πίνω αγιασμό, το καλύτερο φάρμακο..πολύ κορτιζόνη πήρατε.
 #132544  από Στάθης
 Πέμ Φεβ 06, 2020 11:22 am
ΙΧΘΥΣ έγραψε: Τετ Φεβ 05, 2020 3:54 pm ...πολύ κορτιζόνη πήρατε.

Ναι είναι αλήθεια ότι μου έδωσαν πολύ κορτιζόνη. Άλλοτε βοήθησε, άλλοτε όχι, απλά οι παρενέργειες της κορτιζόνης κάθε επόμενη δόση ήταν αυξητικά ιδιαίτερα επίπονες. Για καλή μου τύχη έμαθα ότι ο Κουρκουμάς κάνει την ίδια δουλειά, ισχυρό αντιφλεγμονώδες, απλά χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες σαν είναι προϊόν της φύσης. Από το 2013 πολεμάω τα σκαμπανεβάσματα της νόσου με αύξηση και μείωση συμπληρωμάτων διατροφής Κουρκουμά και μέχρι στιγμής με έχει βοηθήσει στις 100% των περιπτώσεων.