• Γειά σας..

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #132197  από Mellia7
 Παρ Νοέμ 08, 2019 10:57 am
Αρχικά θα ήθελα να εκφράσω τον απέραντο θαυμασμό και την εκτίμηση προς όλους. Ο αγώνας μπορεί να είναι δύσκολος και μεγαλος αλλά είναι ξεκάθαρο πως η δύναμη σας είναι πάνω από αυτόν! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, πολύ μπερδεμένη, αγχωμένη και βρίσκομαι στη διαδικασία της διάγνωσης. Μετά από μια νευραλγια Τριδύμου το 2006, δεν το ψάξαμε ωστόσο τελικά όσο θα έπρεπε, άρχισαν κάποια θέματα εδώ και 3 χρόνια με μυικους σπασμούς αντίχειρα, τρόμο χεριών σε ανύποπτες στιγμές, δυσφαγια σε υγρά αλλά και πάλι δεν το έψαξα όσο έπρεπε.... Το άγχος έλεγα, η κούραση, η δουλειά, ο υπολογιστής.... Ώσπου από φέτος τον Αύγουστο άρχισαν έντονα μουδιάσματα στα χέρια και τα πόδια τα οποία μετά από ψάξιμο σε διάφορους γιατρούς με οδήγησαν σε νευρολογο... Για να μην σας κουράσω με τα γνωστά θα πω εν συντομία πως έχω μαγνητική εγκεφάλου με τέσσερις εστιες, αυχένα καθαρή και θωρακικης μοιρας με πολλαπλές εστιες όχι όμως οριοθετημενες (μάλλον θα ξαναγίνει με σκιαγραφικο). Κλινική εικόνα μου βρήκαν αδυναμία στην αριστερή πλευρά, χέρι και πόδι. Έκανα παρακέντηση και περιμένω από βδομάδα τα αποτελέσματα. Αιματολογικες όλες οκ εκτός από φερετινη που έχω 6! Ανοσολογικές περιμένω αποτελέσματα. Ο γιατρός μου έδωσε lyrica μέχρι να έχει όλα τα αποτελέσματα και να δει αν θα πρέπει να με βάλει σε αγωγή. Αυτά... τα ωραία...
Καλώς σας βρήκα λοιπόν!! :emojis-9:
 #132210  από dimitris777
 Σάβ Νοέμ 09, 2019 2:58 pm
Με συγχωρείς να σε ρωτησω κάτι ....επειδή μ κάνει τρομερή εντυπωση....από το 2006 μέχρι και σήμερα 2019 δεν είχες συμπτωματα ενώ είχες τη νόσο;;;
 #132211  από Rafael
 Σάβ Νοέμ 09, 2019 5:17 pm
Μελίνα καλώς όρισες..κ εγώ είμαι καινούρια και στο φόρουμ και στην ασθένεια κι ακόμα μπερδεμένη κι αγχωμενη αλλά σιγά σιγά βρίσκω κ γω όπως όλοι τα πατήματα μου..να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις και να σου στέλνουμε όλη μας τη θετική ενέργεια για ότι καλύτερο .. εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλύτερα κ απ' όσο ελπίζεις και για όλα τα άλλα εδώ είμαστε όλοι και καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλον ευτυχώς..έχει πολύ πιο ενημερωμένα μέλη για τα πάντα εδώ ..κ μεξς τα νεουδια για να παίρνουμε κ να δίνουμε κουράγιο.. :happy-cheerleadersmileygirl:
 #132214  από Mellia7
 Κυρ Νοέμ 10, 2019 12:58 am
Δημήτρη από την νευραλγια Τριδύμου το 2006 τα επόμενα συμπτώματα όπως προανέφερα ήταν πριν τρία χρόνια το 2016 δηλαδή. Συχνός σχεδόν καθημερινός μυικός σπασμος σε αντίχειρα όπου μου έλεγαν πως είναι από στρες και κούραση (δεν το έψαξα κι εγώ πολύ), δυσφαγια με περιόδους έξαρσης και ύφεσης, τρόμο χεριών και απίστευτη αστάθεια. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν το είχα ψάξει αρκετά και τα έριχνα όλα στις πολλές ώρες δουλειάς και στο άγχος. Όμως από το Αύγουστο φέτος ήρθαν πολύ έντονα μουδιάσματα ειδικά στα χέρια, τα οποία δεν μου άφησαν επιλογή και τα οποία σε συνδιασμο με τον μυϊκό σπασμο του αντίχειρα όπου είχε γίνει μονιμος με έστειλαν σε νευρολογο..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mellia7 την Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:07 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #132215  από Mellia7
 Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:04 am
Rafael σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Παρεμπιπτόντως το όνομά μου είναι Αννα. Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα με δύναμη και κουράγιο... Εγώ να σου πω την αλήθεια προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και δεν σου κρύβω πως περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα της παρακέντησης και των ανοσολογικων αν και ίσως τελικά δεν θα αλλάξουν κατά πολύ αυτό που ο γιατρός ήδη ανέφερε ότι συμβαινει. Τι να πω είμαι πολύ μπερδεμένη....
 #132216  από Rafael
 Κυρ Νοέμ 10, 2019 9:02 am
Καλημέρα Άννα μου!!σε καταλαβαίνω..πάντως έτσι για την ιστορία κι εγώ αρνητικά αποτελέσματα είχα στην παρακέντηση κ λέω τη γλίτωσα αλλά ο γιατρός είχε άλλη γνώμη..λίγα ξέρω κ γω προς το παρόν για τα πάντα αλλά ψάχνω,κ όσο ψάχνω νιώθω πιο ασφαλής κ όσο το αποδέχομαι ζω..να παραμείνεις ψύχραιμη έννοειται κ όλα θα πάνε μια χαρά!δν είσαι μόνη..στείλε μου και προσωπικο μήνυμα αν θες να πούμε κ αλλά.εμενα μου κάνει πολύ καλό να μιλάω με ανθρώπους που περνάμε τα ίδια!ευχομαι ολόψυχα καλή πορεία και μια συνέχεια καλυτερη κ απ' τα πιο αισιόδοξα σενάρια σου