• Την Βοήθεια σας παρακαλω!!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #131442  από Μ.M
 Τετ Μάιος 08, 2019 5:35 pm
Σε ευχαριστω απο καρδιας Raf14! Εμενα δεν με αγχωνει καθολου η διαγνωση ειτε ειναι ειτε δεν ειναι...το μονο που θελω ειναι να μαθω απο τι προερχονται ολα αυτα για να βρω μια λυση. Εσυ κοιτα να μην πανικοβαλεσαι καθως οπως σου ειπε κ η γιατρος σου ακομη κ να ειναι εισαι απ τους τυχερους που σου φερεται ομορφα η ασθενεια. Αν δεν ειναι ακομη καλυτερα φυσικα!!! Κριμα βεβαια που δεν εβγαλες μια ακρη ωστε να κανεις οτι χρειαζεται κ να γλιτωσεις απ τα συμπτωματα σου...καλη συνεχεια κ σε εσενα! Κ περαστικα μας :emojis-8:
 #131593  από Raf14
 Τρί Ιουν 04, 2019 11:23 pm
Καλησπερα κ επανερχομαι με καλα νεα. Για 5η - 6η φορα μαγνητικες πεντακαθαρες. Εξαφανιστηκε κ το φλεβωδες αγγειωμα! Αιματολογικες περα απο 19 βιταμινη d και ταχυτητα καθιζησης 3 με οριο το 2, ολα τα αλλα καλα.Η γιατρός μου ειπε οτι ισως μια φορα τον χρονο μου βγαινει η κουραση :emojis-19: . Φυσικα οπου δεν υπαρχει ιατρικη εξηγηση υπαρχει ψυχολογικη!!! Λες κ γω θελω αυτα που παθαινω λες κ θα χαρω αν εχω κατι!!! Κλινικα η εικονα μου βελτιωθηκε αρκετα μετα απο 1,5 μηνα κατι ψιλολογια μειναν θα φυγουν κ αυτα. Οποτε τα αφηνω ολα κ αν ποτε ξαναυπαρξει επεισόδιο το ξερω το εργο........απο κουραση θα ναι! Εχω μια απορια,ειναι δυνατον να χω τετοια επεισοδια απο κουραση??? Δεν βαραω γκασμα ολη μέρα. Κ απο την αλλη είναι δυνατον να χω κατι κ να μην φαίνεται πουθενα? Θυμο εχω προς το παρόν οχι γιατι δεν βρισκουν τι εχω αλλα γιατί νιωθω να με αμφισβητουν οι γιατροι. Οκ αφου βγαινουν καθαρες οι εξετασεις ας βρει την ακρη μονη της. Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ειμαι σκασμενη!
 #131594  από Dhm
 Τετ Ιουν 05, 2019 9:32 am
Πάντα να έχεις καλά νέα εύχομαι! :)
Αν θες να βρεις κάποιον να σε καταλαβαίνει, συνέχισε το ψάξιμο για γιατρούς αν αντέχεις. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, οπότε καταλαβαίνει και την όποια κόπωση διαφορετικά.
 #131596  από Raf14
 Τετ Ιουν 05, 2019 10:06 pm
Σευχαριστω πολυ Dhm! Δεν αντεχω αλλο το ψαξιμο οχι. Τελικα μου αρκει που ξερω εγω οτι δεν ειμαι " φαντασμενη". Αν ποτε ξανα εχω επεισοδιο τοτε θα ξαναψαχτω. Σας Ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντησεις σας.
 #131631  από Μ.M
 Σάβ Ιουν 15, 2019 2:34 am
RAF14 αν και καθυστέρησα να απαντήσω κι εγώ είμαι της άποψης να το ψάξεις μέχρι τέλους. Συγκεκριμένα εγώ πήγα έκανα
1) ακτινογραφία αυχένα - γνωμάτευση: από τις στενώσεις στον αυχένα είναι (παθολόγος στο ΙΚΑ) -με παρέπεμψε σε νευρολόγο
2)νευρολόγος νοσοκομείο - γνωμάτευση: έχεις υποθυρεοειδισμό, περνάς μάλλον επιπεφυκίτιδα και μάλλον κ καμιά ουρολοίμωξη μαζί
3)νευρολόγος ιδιώτης (καθώς γέλασα αρκετά με του νοσοκομείου) - γνωμάτευση: ή ημικρανία με αύρα, ή ενδοκρανιακή πίεση ή ψυχολογικό - με παρέπεμψε σε οφθαλμίατρο για βυθοσκόπηση
4)οφθαλμίατρος- γνωμάτευση: υπερτασικού τύπου αγγεία, συνίσταται εξέταση για θρομβοφιλία - με παρέπεμψε σε παθολόγο
5)παθολόγος - γνωμάτευση: δεν γνωρίζω, κάνε αυτές τις εξετάσεις κ βλέπουμε (ότι πιο τίμιο έως τώρα) - με παρέπεμψε για επανάληψη βυθοσκόπησης σε άλλη γιατρό, εξέταση σε καρδιολόγο και εξετάσεις θυρεοειδή, σακχάρου και ορμονών σχετικές με τα επινεφρίδια
6) οφθαλμίατρος Νο2 - γνωμάτευση ή πρόβλημα ορμονικό ή ενδεχόμενο έναρξης σκπ- με παρέπεμψε σε γυναικολόγο και αν δεν είναι ορμονικό θέμα τότε να επαναλάβω σε 6 μήνες τις μαγνητικές εγκεφάλου κ αυχένα
7) γυναικολόγος - με παρέπεμψε για ορμονικό έλεγχο και σε λίγες μέρες έχω ραντεβού για να με εξετάσει γενικότερα. Έχω τα αποτελέσματα των ορμονικών στα χέρια μου αλλά ακόμη δεν γνωρίζω τι σημαίνουν ακριβώς.
Γενικώς απολογισμός: 7 γιατροί - 7 διαφορετικές απαντήσεις- 7 διαφορετικές "γνωματεύσεις" - 7 διαφορετικές εικασίες.......άπειρη ταλαιπωρία, καμία λύση στο πρόβλημα, τα συμπτώματα επιμένουν κ ακόμη δεν έβγαλα άκρη. Ότι δεν βρίσκουν από τι προέρχονται δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Προφανώς κ αντί να τα τρώμε σε γιατρούς θα προτιμούσαμε να τα τρώμε σε βόλτες, ψώνια κλπ. προφανώς και αντί να πηγαίνουμε σε ραντεβού με γιατρούς κ εξετάσεις θα προτιμούσαμε να πάμε σε ραντεβού με φίλους για βόλτα. Δεν είμαστε τόοοοοσο "ανώμαλοι" πια, που να επιζητούμε να είμαστε άρρωστοι, αντί υγιείς. Το ότι δεν βρίσκουν αυτό το κάτι που προκαλεί αυτά που προκαλεί στον οργανισμό μας είναι άλλο θέμα.................είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να κάνουν έναν οργανισμό να "κλωτσάει"...σε άλλους πιο σοβαρές αιτίες, σε άλλους πιο απλές. Δεν υποστηρίζω ότι μπορεί να είναι κάτι τρομερό αυτό που συμβαίνει σε εμένα, σε εσένα και στον κάθε άνθρωπο που δεν βρίσκουν τι έχει, αλλά σίγουρα έχει καταντήσει και αηδία και η καραμέλα των ψυχοσωματικών. Και είμαι άτομο που πιστεύω κ δέχομαι τα ψυχοσωματικά, αλλά όχι πάντα κ όλα, όταν δεν βρίσκουμε εύκολα την αιτία να τα ρίχνουμε στην ψυχολογία. Η καραμέλα αυτή αποτελεί πλέον την ασφάλεια των γιατρών για να δώσουν απλά μια απάντηση στον ασθενή, όχι για να δώσουν την λύση του προβλήματος. Το ότι είναι γιατροί δεν αναιρεί ότι είναι άνθρωποι κ μπορεί να κάνουν κ αυτοί λάθος ή πολύ απλά να τους διαφεύγει κάτι............. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους! Πάσχοντες και μη!