• Καλησπέρα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #130633  από AspasiaP
 Σάβ Οκτ 20, 2018 2:31 am
Καλησπέρα. Είμαι η Ασπασία από Ζωγράφου. Πάσχω περίπου 25 χρόνια. Ταυτόχρονα, έχω και κάποια σημάδια διπολικής διαταραχής από 20 ετών, αλλά οκ, παλεύεται. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Θα τα λέμε.
 #130634  από Στάθης
 Σάβ Οκτ 20, 2018 10:27 am
AspasiaP έγραψε: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:31 am Καλησπέρα. Είμαι η Ασπασία από Ζωγράφου. Πάσχω περίπου 25 χρόνια. Ταυτόχρονα, έχω και κάποια σημάδια διπολικής διαταραχής από 20 ετών, αλλά οκ, παλεύεται. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Θα τα λέμε.
Γεια σου Ασπασία. 25 χρόνια στην νόσο, σίγουρα θα έχεις πολλά να μας μεταφέρεις. Να είσαι καλά, και να τα λέμε σαν έχουμε πολλά ενδιαφέροντα να πούμε στον άθλο αυτό που μας φύλαξε η ζωή μας (και κατά κάποιο τρόπο επιλέξαμε...).

Καλή Δύναμη.
 #130641  από AspasiaP
 Κυρ Οκτ 21, 2018 2:38 am
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Δεν σε καταλαβαίνω όμως. Δεν πρόκειται για άθλο, ούτε για επιλογή. Shit happens που λέμε και στα ελληνικά.
 #130642  από Στάθης
 Κυρ Οκτ 21, 2018 10:55 am
άθλος = αγώνας, μόχθος, περιπέτεια έτσι το έφερα και εννοούσα στην ανάρτηση.

Κοιτώντας βέβαια την ετυμολογία, βλέπω ότι σημαίνει και βραβείο, αμοιβή, οπότε με συγχωρείς για την χρήση μιας λέξης με ευρείς έννοιες (θετικές & αρνητικές).

Άσχετο: Το ξέρες ότι η σύνθετη λέξη ΓΕΝΕΘΛΙΑ αποτελείται από της δύο λέξεις ΓΕΝΝΗΣΗ + ΑΘΛΟΣ; Δεν το ξερες :emojis-11: