• Καλησπερα! Πιεσεις στο κεφαλι.

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #130383  από mikebean
 Δευ Αύγ 06, 2018 2:53 pm
Καλησπερα σας!! Με λενε Μιχαλη και ειμαι 30 χρονων.
Αρχικα να σας πω οτι δεν πασχω απο ΣΚΠ. Ομως εδω και 2 μηνες εχω περιεργες πιεσεις στο κεφαλι μου. Αρχικα ενιωθα μια εντονη πιεση (σαν να ειχε ανεβει το αιμα στο κεφαλι και να μην κατεβαινε). Μετα εγινε μουδιασμα και καποιες φορες καψιμο. Πλεον νιωθω ενα εσωτερικο σκασιμο των μυων στο μετωπο στα μηνιγγια καο στο τριχωτο της κεφαλης αλλα και γενικοτερα μια περιεργη αισθηση μουδιασματος κι ενα βαρος σε ολο το κεφαλι σαν να ειμαι ψιλομεθυσμενος. Ωστοσο αυτο δεν ειναι πονοκεφαλος ή ζαλαδα.
Ολα αυτα τα νιωθω ολο το 24ωρο χωρις διακοπη και συνυπαρχουν φυσικα με τρελο αγχος μηπως υπαρχει κατι το παθολογικο. Καποιες φορες ειναι καπως πιο ηπια και καποιες φορες πιο εντονα. Τις πρωτες μερες που μου συνεβησαν αυτα με εξετασε κλινικα νευρολογος και εκανα αξονικη και μαγνητικη εγκεφαλου καθως και ηλεκτροεγκεφαλογραφημα οπου ολα βγηκαν καθαρα. Αυριο παω για παθολογικες εξετασεις.
Σε αυτο το σημειο να πω οτι εδω και χρονια πασχω απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και καποτε επαιρνα Zoloft των 100 mg που τα σταματησα καποια στιγμη. Εδω κι 1 μηνα τα εχω ξαναρχισει χωρις ωστοσο να δω μεχρι στιγμης διαφορα τοσο στα σωματικα συμπτωματα οσο και στην ψυχολογια μου η οποια ειναι στο μηδεν.
Οι νευρολογοι μου ειπαν να το παρακολουθησω. Οι υπολοιποι γιατροι (παθολογος, ψυχιατρος κ.λ.π.) επιμενουν πως ειναι καθαρα ψυχοσωματικο ολο αυτο. Να πω πως περα απο κατι ανεπαισθητα μουδιασματα στα χερια και στα ποδια που καποιες φορες ερχονται και φευγουν δεν εχω σοβαρα συμπτωματα σε αλλα μελη του σωματος μου. Ουτε επισης προβληματα σε νοητικη λειτουργια, μνημη ή σε κατι αλλο γενικοτερα. Ομως αυτο το σκασιμο στο κεφαλι ειναι φοβερα ενοχλητικο. Σαν να εχουν σκασει ολοι οι μυες του μετωπου εσωτερικα και του κρανιου.
Αυτα ηθελα να πω πανω κατω. Τελευταια διαβαζω συχνα το forum αυτο και ψαχνω μηπως και βρω τη λυση. Οποτε οποιος θελει θα ηθελα να μου πει τη γνωμη του κι επισης θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν και πως πιστευετε οτι πρεπει να ψαχτω. Δε λεω, σιγουρα υπαρχει ψυχολογικο θεμα το οποιο πρεπει να λυσω, ομως δεν μπορω ν' αποκλεισω και κατι το οργανικο σε ολο αυτο, μου φαινεται πολυ εντονο για να ειναι μονο ψυχοσωματικο. Καποια πραγματα δηλαδη που σκεφτομαι να ψαξω ειναι μηπως τυχον υπαρχει καποιο ανευρυσμα και δημιουργει ολη αυτη την πιεση. Οπως επισης ισως πρεπει να ψαξω το θεμα της ΧΕΝΦΑ.
Σας ευχαριστω παρα πολυ!!
 #130384  από manolo
 Δευ Αύγ 06, 2018 3:43 pm
ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ,ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΠΑΙΡΕΤΕΡΟ,ΠΑΡΕ GINGO BILOBA POY EINAΙ ΦΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.
 #130386  από Στάθης
 Τρί Αύγ 07, 2018 10:51 am
mikebean έγραψε: Δευ Αύγ 06, 2018 2:53 pm ...Οπως επισης ισως πρεπει να ψαξω το θεμα της ΧΕΝΦΑ.
Σας ευχαριστω παρα πολυ!!
Γεια σoυ Mike, πιστεύω στην περίπτωσή σου έχει ένα ενδιαφέρον να ψάξεις για το θέμα της ΧΕΝΦΑ, αφού η περιγραφή σου τείνει προς τα εκεί.

Προσωπικά ότι και αν έψαξα με νευρολόγους και τα συναφή (μυριάδες εξετάσεις κτλ.) η πίεση στο κεφάλι μου λύθηκε μόλις εντόπισα και διόρθωσα την ΧΕΝΦΑ.

Ελπίζω να βγάλεις το συντομότερο άκρη.

ΥΓ. Βότανα σαν το Ginkgo Biloba βοηθούν στο κυκλοφορικό του εγκεφάλου αλλά για να δεις διαφορά πρέπει να το παίρνεις αρκετό καιρό και σε συγχορδία με λοιπά αντιοξειδωτικά αλλά και άσκηση.
 #130388  από mikebean
 Τετ Αύγ 08, 2018 5:39 pm
Καλησπερα!! Σταθη και manolo σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.
Manolo , οι περισσοτεροι γιατροι αλλα και συγγενεις, φιλοι και γνωστοι μου λενε πως ειναι ψυχοσωματικο ολο αυτο (μακαρι να ειναι ετσι τα πραγματα). Σαφεστατα αναγνωριζω οτι εχω και ψυχολογικο θεμα, ωστοσο για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι μονο ψυχοσωματικο και οχι κατι το παθολογικο. Μπορει να μην ειναι ΣΚΠ, αλλα μπορει να ειναι κατι αλλο, μπορει και τιποτα. Απλα προσπαθω να προετοιμασω την ψυχολογια μου αφενος για να χαλαρωσω καπως, αφετερου ωστε να μπορεσω να δεχτω οτιδηποτε, απο το καλυτερο εως το χειροτερο. Το οτι η μαγνητικη μου ειναι καλη, ειναι κατι το θετικο. Για το gingko biloba εχω διαβασει, απλα θελω πρωτα να μιλησω με γιατρους προκειμενου να μην υπαρχει καποια αντενδειξη με το zoloft.
Σταθη, εχω διαβασει αρκετα post δικα σου καθως επισης εχω διαβασει και το pdf με το ιστορικο σου, πραγματικα βλεπω οτι εχεις βιωσει δυσκολες καταστασεις. Γενικοτερα μετα απο το γεγονος που μου συνεβη, μελεταω συνεχως το forum.
Τωρα ειναι Αυγουστος και λειπουν οι περισσοτεροι γιατροι, αλλα απο Σεπτεμβρη θα ριξω αρκετο ψαξιμο αν συνεχιστει αυτη η κατασταση. Κι ενα απο τα θεματα που θα ψαξω θα ειναι και αυτο της ΧΕΝΦΑ. Το ειδα παντως οτι σου εκανε μεγαλο καλο η επεμβαση αυτη. Παντως λεω να το ψαξω το θεμα αρκετα πριν εφησυχαστω, ξερω οτι μπορει να μου στοιχησει αρκετα οικονομικα και να παρει χρονο, απλα σε περιπτωση που οντως υπαρχει κατι θελω να το βρω οσο ειναι νωρις. Αν τελικα δεν βρεθει κατι, τοτε θα το θεωρησω ψυχοσωματικο. Φυσικα παραλληλα κανω και ψυχοθεραπεια.
Τωρα οσον αφορα τα βοτανα και αυτα τα εχω μελετησει αρκετα το τελευταιο διαστημα. Κι εχω διαβασει τοσο εδω οσο και γενικοτερα στο διαδικτυο για τον κουρκουμα, το Gingko biloba, το Ginger κ.λ.π. Απλα οπως ειπα και πριν πρεπει να το ψαξω λιγο πρωτα και να ρωτησω γιατρους ωστε να μην υπαρξει αλληλεπιδραση με τα Zoloft. Π.χ. διαβασα καπου οτι η κουρκουμινη ειναι αναστολεας ΜΑΟ, κατι για το οποιο υπαρχει αντενδειξη στις οδηγιες χρησης του Zoloft. Παντως ασκηση κανω αρκετη, περπατημα καθημερινο και κολυμπι.
Σημερα πηρα τις παθολογικες μου εξετασεις. Το μονο που ειδα και με ανησυχησε λιγο ηταν ο μεσος ορος αιμοπεταλιων ο οποιος ηταν πιο κατω απο το οριο, ενω στις περσινες εξετασεις ηταν εντος οριων. Μιλησα με δυο παθολογους και μου ειπαν να μην ανησυχω εφοσον ο αριθμος των αιμοπεταλιων ηταν εντος οριων. Ολα
τα υπολοιπα ηταν οπως στις περσινες μου εξετασεις που ηταν οι καλυτερες των τελευταιων χρονων.
Παντως για την ωρα παιρνω βαλεριανα. Αρχικα επαιρνα Valmane αλλα δεν μου εκαναν τιποτα. Εδω και 3 μερες παιρνω καθε μερα ενα χαπακι βαλεριανας της Solgar. Και μπορω να πω οτι αυτο καταπραυνει αρκετα τις ενοχλησεις στο κεφαλι, πριν το παρω απλα δεν παλευοντουσαν. Σιγουρα το stress μου τις κανει χειροτερες , σε φασεις που ειμαι λιγοτερο stressαρισμενος νιωθω και παλι τις ενοχλησεις αλλα σε μικροτερο βαθμο.
Παντως αν μπορεις σε παρακαλω, θα ηθελα να μου στειλεις ενα pm σχετικα με το τι πρεπει να κανω οσον αφορα τη ΧΕΝΦΑ. Δηλαδη αν μπορεις να μου προτεινεις καποιους γιατρους που ν' ασχολουνται με το θεμα και τι διαδικασιες χρειαζονται. Αρχικα οσον αφορα την εξεταση και βλεπουμε στην πορεια για τα υπολοιπα.
Λοιπον σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας. Ευχομαι να σας πανε ολα καλα στη ζωη σας κι η ΣΚΠ αφου εντελει δεν γινεται να σας αφησει εντελως (μακαρι να σας αφησει εντελως καποτε, σας το ευχομαι) τουλαχιστον απλα να υπαρχει αλλα χωρις να σας δημιουργει το παραμικρο προβλημα.
Να ειστε καλα παιδια!!