• Απορία για γιατρο

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #128497  από hope
 Παρ Αύγ 18, 2017 7:24 pm
Καλησπέρα παιδια.
Πριν 5 μήνες διαγνώστηκα με ΣΚΠ.Από τότε έχω μπει αρκετές φορές στο forum.Δεν είχα όμως τη δύναμη να γραψω.
Στη δεύτερη μαγνητική που έκανα παρουσιαστηκε επιδεινωση. Αυτή τη στιγμή νιώθω πολύ χάλια ψυχολογικά οπότε δεν έχω τη δύναμη να πω πολλα.
Θα ήθελα μόνο να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιον γιατρό που να εμπιστεύεστε πλήρως κατά προτίμηση στη περιοχή του Πειραια.
Σας ευχαριστώ πολυ.
Ο Θεός να μας έχει καλά ολους.
 #128498  από elpida*
 Παρ Αύγ 18, 2017 8:45 pm
Καλησπέρα....Μη σε παίρνει από κάτω. Γιατρό δεν έχω στην περιοχή αυτή, έχω όμως έναν υπέροχο άνθρωπο και γιατρό στην Κηφισιά. Εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από το Αττικόv. Εκεί έχει εξειδικευμένα άτομα στη νευρολογική και θα μπορείς να πηγαίνεις συχνά σε περίπτωση που χρειαστείς παρακολούθηση κλπ. Το σίγουρο είναι πως αφού έχεις επιδείνωση, πρέπει να μπεις σε αγωγή άμεσα. Επίσης, μπορείς να κρατάς τον εξωτερικό γιατρό, για να σου συνταγογραφεί. Όμως στο πανεπιστημιακό αυτό κέντρο έχει γιατρούς κορυφή γύρω από την ΣΚΠ. Και όσο για το πρόβλημα, να μη διστάζεις να γράψεις. Όσο το μοιράζεσαι τόσο μειώνεται ο φόβος και ο πανικός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elpida* την Σάβ Αύγ 19, 2017 1:10 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #128502  από hope
 Παρ Αύγ 18, 2017 11:05 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Ελπιδα.
Κι εγώ το σκεφτόμουν για το Αττικον.
Πριν τα φάρμακα έλεγα να κάνω ένα παιδι. Ένας λόγος που με έχει πάρει από κάτω είναι ακριβώς αυτο. Μήπως χρειαστεί να πάρω φάρμακα νωρίτερα από όσο υπολογιζα.
 #128504  από elpida*
 Σάβ Αύγ 19, 2017 1:24 am
Πριν σε βάλουν σε αγωγή στα πανεπιστημιακά κέντρα σου κάνουν διάφορες ερωτήσεις. Τη δική μου αγωγή συναποφάσισαν οι ρευματολόγοι (έχω και άλλη πάθηση εγώ) και οι νευρολόγοι του Αττικού νοσοκομείου και σε επικοινωνία τηλεφωνική με τον εξωτερικό μου γιατρό. Πριν με βάλουν π.χ. σε ιντερφερόνη με ρώτησαν αν θα κάνω άλλα παιδιά. Αν τους το αναφέρεις αυτό, (πως σκοπεύεις να κάνεις παιδί) ή δε σε βάζουν καθόλου σε αγωγή ή σε βάζουν υπό αυστηρό έλεγχο. Γι αυτό και ο εξωτερικός γιατρός χρειάζεται για διάφορες άλλες εξετάσεις που θα έχεις να κάνεις, εργαστηριακά, μαγνητικές κλπ, να σε καθοδηγεί, να στα γράφει κλπ.

Στο θέμα της εγκυμοσύνης όπως μου είπαν όλοι οι νευρολόγοι που έχω συναντήσει μέχρι σήμερα, και είναι αρκετοί, πίστεψέ με, μου ανέφεραν πως ο οργανισμός μας στην εγκυμοσύνη αντιδρά συνήθως καλύτερα και από το να είμαστε σε αγωγή. Πολλά αυτοάνοσα βελτιώνονται κατά πολύ. Δεν ξέρω πόσο ισχύει, αφού εγώ αρρώστησα μετά την εγκυμοσύνη. Άλλες γυναίκες που έχω συναντήσει μου έχουν αναφέρει πως μετά την εγκυμοσύνη τους..... ξύπνησε το αυτοάνοσο. Η αλήθεια ίσως είναι κάπου στη μέση. Απλά μην το αφήσεις και βρες τα άτομα που θα μπορείς να αισθάνεσαι ασφάλεια, θα μπορείς να τα ρωτάς ό,τι θέλεις και θα ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ απαντήσεις. Αν δεις γιατρό που δείχνει να μην έχει χρόνο να σου μιλήσει, φύγε....

Καλή επιτυχία και πες μας πως πήγαν τα πράγματα ...αν χρειαστείς και το δικό μου γιατρό, στείλε μου π.μ. στη διάθεσή σου. :)
 #128506  από hope
 Σάβ Αύγ 19, 2017 1:17 pm
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ.
Για την εγκυμοσύνη μου έχουν πει ότι όσο είσαι έγκυος οι πιθανότητες υποτροπής μειώνονται αλλά μετά αυξάνονται κατά 30%. Ίσως αυτό να συνέβη σε εσένα και τις άλλες γυναικες. Έτσι είχαμε πει να έκανα ένα παιδάκι και μετά να ξεκινούσα αμέσως τα φάρμακα για να μην κάνω υποτροπη.
Το θέμα είναι ότι στην πρώτη μαγνητική είχα πάνω από 20 εστίες στο κεφάλι αλλά ο αυχένας ήταν καθαρος. Στη δεύτερη που την έκανα 5 μήνες μετά ο αυχένας ήταν γεματος. Είναι δυνατόν να γέμισε σε 5 μηνες? Πόσο επιθετική είναι η μορφη? Έγινα χάλια όταν το ειδα.
Βέβαια την πρώτη μαγνητικη την έκανα σε ανοιχτο μαγνητικό 1 tesla και την δεύτερη σε κλειστό 3 tesla. Λέω λοιπόν μήπως οι εστίες δεν είναι καινουριες. Μήπως απλά ο πρώτος μαγνητικός δε τις επιασε. Σημειωτέον ότι καμία από τις εστίες δε προσλαμβάνει σκιαγραφικο.Επίσης εγώ δε βλέπω καμία ιδιαιτερη αλλαγή στην κλινική μου εικονα. Αυτό βέβαια θα το πει κι ο γιατρός όταν με εξετασει.
Ο γιατρός μου λείπει διακοπες. Στο τηλέφωνο όμως μου είπε ότι πρέπει να μπούμε σε φαρμακα.
Τον γιατρό μου τον βρίσκω στο τηλεφωνο. Δεν έχω παραπονο. Με ρίχνει όμως ψυχολογικα. Με ενοχλεί το στυλ του. Δε ξέρω βέβαια αν είναι απλά πολύ ειλικρινής κι εγώ δε το δεχομαι. Πέφτω όμως πολυ.
Τώρα λέω να κάνω μια επίσκεψη στον Δαλακα. Έχει κανείς εμπειρια?
Να σε ρωτήσω και κάτι αλλο? Στο Αττικον δέχτηκαν να δουν τις εξετάσεις που είχες κάνει έξω και να σε εξετασουν? Γιατί στις κρατικό της Νίκαιας που πήγα ο γιατρός δε δεχόταν ούτε καν να συζητησει. Όχι να με εξετασει. Ήθελε να μου κάνει εισαγωγή να μου ανοίξει φάκελο και να μου ξανακάνει όλες τις εξετάσεις εκει. Δε δεχόταν τίποτε αλλο.
Γενικά έχω πάει ουσιαστικά σε ένα μόνο γιατρό και θα ήθελα και τη γνώμη άλλων πριν αποφασίσω ποιος θα είναι ο γιατρός μου.
 #128508  από Aurora S
 Σάβ Αύγ 19, 2017 4:11 pm
Γεια σου hope,

σου έχω στείλει κατι που ίσως σε ενδιαφέρει.

Ελπίζω σύντομα να πανε όλα καλα!
 #128509  από elpida*
 Σάβ Αύγ 19, 2017 4:23 pm
Kαλησπέρα και πάλι hope. Λοιπόν...κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο το άκουσμα αυτής της ασθένειας, όμως συμβαίνει και δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο από να το αντιμετωπίσεις. Βασικά δυο λύσεις υπάρχουν, ή πέφτουμε στο πάτωμα ή το πολεμάμε. Απλά τα πράγματα.

Για το Δαλακα δεν έχω εμπειρία, ακουστά μόνο ως όνομα. Όμως πριν αποδεχθώ τον όρο ΣΚΠ, πήρα τους φακέλους και έτρεχα σε όποιο νευρολόγο μου έλεγαν. Δυστυχώς οι απαντήσεις ήταν κοινές και έτσι και εγώ αναγκάστηκα να συμφιλιωθώ με τον όρο.

Σε ό,τι αφορά το Αττικόν, εμένα ο φάκελός μου κρατείται στο ρευματολογικό τμήμα με προιστάμενο τον Κ. Μπούμπα. Ένα πολύ καλό άνθρωπο που λειτουργεί πάντα αφιλοκερδώς και που στην αρχή μου φαινόταν απόμακρος αλλά με τον καιρό... γνώρισα έναν εξαιρετικό επιστήμονα. Ο λόγος που ο φάκελος είναι εκεί, έχει να κάνει πως η πρώτη μου διάγνωση ήταν ο λύκος. Η ΣΚΠ προέκυψε στην πορεία, όταν οι νέες εστίες που παρουσιάζονταν ανά δίμηνο άλλαζαν μορφή και θέση. Δυστυχώς αυτές οι δυο ασθένειες συνυπάρχουν μια χαρά και τα συμπτώματα τους περιπλέκονται σε ότι αφορά το νευρολογικό κομμάτι. Ακόμα και στο ακτινολογικό τον πρώτο καιρό είχαν τις αμφιβολίες τους.

Εμένα λοιπόν το συγκεκριμένο γραφείο δέχθηκε το φάκελο μου, με ό,τι ακριβώς εξετάσεις είχα απο ιδιωτικά ιατρεία. Όχι μόνο τις δέχθηκαν αλλά λόγω ελλείψεως μαγνητικών τομογράφων μου έλεγαν να πάω όπου θέλω και να κάνω τις εξετάσεις μου και να τους τις δώσω στο επόμενο ραντεβού. Λόγω της ιδιαιτερότητας λοιπόν του λύκου (που σου επαναλαμβάνω έχει πολλά κοινά απεικονιστικά με την σκλήρυνση) άρχισε η συνεργασία του ρευματολογικού τμήματος με τους νευρολόγους του αττικού.

Ταυτόχρονα, είχα και μια εισαγωγή κάποιων ημερών για να λάβω κορτιζόνες και να γίνει η παρακέντηση. Στη νευρολογική αυτή τη φορά. Και πάλι όμως δέχθηκαν όλους τους φακέλους με όλες τις απεικονιστικές μου. Εργαστηριακά βέβαια μου έκαναν και αυτοί ξανά... Όταν ήρθε η ώρα της αγωγής, οι βοηθοί του κ. Μπούμπα με κάλεσαν με τον διευθυντή της νευρολογικής και έναν καθηγητή νευρολογίας και μου είπαν πως εμείς για εσάς έχουμε καταλήξει, πως χρειάζεστε αυτή την αγωγή, ώστε να μην ξυπνήσουμε και το Λύκο που στο 80% των περιπτώσεων ξυπνάει σταδιακά.

Επειδή, αυτή η ασθένεια (σκπ) είναι σοβαρή θα σε συμβούλευα πάντα να διασταυρώνεις εκτιμήσεις και απόψεις. Να σου πω επίσης... πως όταν έχεις τόσες πολλές εστίες οι οποίες αυξάνονται με τέτοιο ρυθμό σε σύντομο χρονικό διάστημα, σίγουρα σημαίνει ενεργότητα κάποιας νόσου. Βέβαια, το έχεις σιγουρέψει πως πρόκειται για σκλήρυνση; Αν ναι, τότε η ασθένεια σου είναι ενεργή. Μέσα σε όλα αυτά υπάρχει και κάτι ευχάριστο! Υπάρχει και η καλοήθης μορφή της, που άτομα με πολλές εστίες δεν παρουσιάζουν κλινική εικόνα. Εύχομαι ολόψυχα να ανήκεις εκεί.

Ο γιατρός και ο κάθε γιατρός είναι υποχρεωμένος να σου μιλήσει με όρους ιατρικούς, να σου πει ευθέως τα υπέρ και τα κατά, καμιά φορά και με τρόπο απόλυτο, διότι για αυτόν είναι μια καθημερινότητα και τα επαναλαμβάνει σε πολλούς ανθρώπους. Για εσένα είναι κάτι νέο, για αυτόν είναι απλά εργασία. Το να έχουμε όμως πάρει γνώμες από περισσότερο από ένα γιατρό δεν μας το απαγορεύει κανείς. Είναι δικαίωμά μας.

Σε ό,τι αφορά το κρατικό Νίκαιας, ήταν προς τιμήν του που θέλησε να σε κάνει εισαγωγή και να σου επαναλάβει τις εξετάσεις και να σε σκανάρει απο κοντά. Το βρίσκω σωστό και επαγγελματικό και μακάρι να το έκαναν ολοι. Κάποιοι κοιτάζουν να σε ξεπετάξουν αδιαφορώντας για το τι βιώνεις εσύ. Ίσως να σου φάνηκε απότομο το θέμα της εισαγωγής, όμως κι αυτό ίσως χρειαστεί να γίνει κάποια στιγμή. Επίσης, όπως και η ίδια διαπίστωσες, σε αυτές τις ασθένειες τα νέα δεδομένα ακυρώνουν τα προηγούμενα. Πάντα χρειάζεται ...να έχεις πρόσφατη εικόνα και εσύ και ο γιατρός σου.

Πάμε στο τελευταίο, τον μαγνητικό τομογράφο. Όχι μόνο κάνω αιματολογικές σε διαφορετικά κέντρα κάθε φορά, αλλά αλλάζω και συχνά τομογράφους. Ίσως μέσα μου να διατηρώ την ελπίδα ( πως να δεν μπορεί λάθος έχουν κάνει, καλά θα βγούν εδώ τα αποτελέσματα). Όπως και να έχει, για πολλούς και διάφορους λόγους αλλάζω συχνά εξεταστικά κέντρα. Στην Ελλάδα έχουμε , 1.5 τέσλα Μ.Τ. και 3 τέσλα Μ.Τ.
Δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο τα τέσλα στις εστίες όσο παίζουν οι διατομές και ο ακτινολόγος που θα την διαβάσει.

Η ασφάλεια σε μια ενεργό νόσο είναι η μαγνητική κάθε 3 μήνες. Πολλοί φοβούνται, άλλοι βαριούνται και άλλοι ίσως δεν έχουν ούτε τα χρήματα της συμμετοχής. Όπως και να έχει.. το τρίμηνο θεωρείται αυτό που λέμε "στενή παρακολούθηση". Βέβαια, άλλοι γιατροί ισχυρίζονται και στο 6μηνο .... από την εμπειρία μου, (νέες εστίες ανά δίμηνο στην αρχή και ενεργές όλες οι δικές μου...) θα έλεγα πως κάθε 3 μήνες είναι καλά μέχρι να μπει αγωγή και να λειτουργήσει.

Μην ξεχνάς κάτι....η άσχημη ψυχολογία που εγώ προσωπικά την είχα σχεδόν όλη τη ζωή μου...είναι βασικός παράγοντας έξαρσης της νόσου. Σκέψου απλά πως δεν είσαι μόνη σου.
 #128512  από hope
 Κυρ Αύγ 20, 2017 12:52 am
Καλά βρε κορίτσι μου.....και τα δυο? Είσαι σιγουρη? Πρώτα από όλα ο λύκος δεν έχει και δερματικα σημαδια? Μήπως είναι ένα από τα δυο?
Η διαγνωση μου έγινε από ένα μόνο γιατρο. Έκανα μαγνητικές, εξετάσεις αίματος, οπτικά προκλητα δυναμικά και βυθοσκοπηση. Παρακέντηση δεν εκανα.
Τα μάτια είναι καθαρα. Και το οπτικό νευρο. Μου είπαν ότι δεν έχω περάσει ποτέ οπτική νευριτιδα.
Οι μαγνητικές όπως σου ειπα. Δε ξέρω βέβαια να αλλάζουν θέση οι εστιες.
Του αίματος βγήκαν καθαρές για αλλά πράγματα οπότε αποκλείοντας τα άλλα καταλήγει στη σκληρυνση.
Επίσης μου είπαν ότι έχω κλώνο στο ένα ποδι.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις κατι? Τι πρέπει να γράφει στις μαγνητικές αν είναι ενεργή η νοσος? Εμένα γράφουν ότι "οι εστίες δεν ενισχύονται σε ένταση σήματος μετά την ενδοφλέβια χορήγηση της παραμαγνητικης ουσιας". Δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο ή αν ψάχνω να βρω με το ζόρι κάτι καλο.
Αυτό με την καλοηθη μορφή το σκέφτηκα κι εγώ και σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Το θέμα όμως είναι ότι αρχικά είχα γύρω στις 20 εστίες στο κεφαλι. Δεδομένου ότι είναι τόσες πολλές ο γιατρός υπέθεσε ότι έχω την σκληρυνση τουλάχιστον μια δεκαετια. Κι αυτό εν μέρει ήταν καλό γιατί αν εξαιρέσεις 2 πράγματα η κλινική μου εικόνα ήταν καλη.
Μετά την καινούρια εξέταση όμως αμφιβαλλω. Εννοω ότι αν όντως οι εστίες στον αυχένα είναι καινούριες τότε αυτό σημαίνει ότι πολλαπλασιαζονται πολύ γρηγορα. Συνεπώς μπορεί να έχω τη νόσο λίγο καιρό αλλά να έχω μια πολύ επιθετική μορφη. Αυτό είναι που με τρομοκρατει. Και θέλω έναν πολύ καλό γιατρό να μου απαντήσει όσο γίνεται με σιγουριά στους φόβους και τις απορίες μου.
Στο Αττικον θέλω να πάω κι εγω. Απλά μέχρι το Σεπτέμβρη δε δέχονται γιατί ο διευθυντής λειπει.
Στο κρατικό δεν έχω αντίρρηση για εισαγωγη. Αν και με ενοχλεί να ξανακάνω τις μαγνητικές στον μαγνητικό τους. Αυτό που με ενόχλησε είναι ότι ο διευθυντής δε δεχόταν καμιά κουβεντα. Δε μου έκανε κλινική εξέταση δε με ρώτησε για τα συμπτώματα δεν είδε καμιά από τις εξετάσεις μου. Γενικά αρνήθηκε να συζητήσει οτιδήποτε πριν κάνω εισαγωγη. Φώναξε έναν γιατρό που μου μίλησε λίγο και είδε τις μαγνητικές μου αλλά δε τον άφησε να μου πει καν τη γνώμη του.
Πας σε ένα γιατρο. Δε θες πρώτα να σε ρωτήσει πέντε πράγματα να σε εξετάσει και μετά να σου πει για εισαγωγή και για παρανω εξετασεις? Και σε ένα ιδιωτικό ιατρείο πρώτα δε κάνουν αυτά και μετά σου ζητάνε εξετασεις? Μια τέτοια αντιμετώπιση ηθελα. Κι αν πρεπει να κάνω εισαγωγη να την κανω.
Όσο για την ψυχολογία μου αστα. Μου πήρε καιρό να δω τη διάγνωση λίγο πιο ψυχραιμα. Ελεγα να κανω τουλαχιστον ενα παιδι πρωτα. Και με τη βοηθεια του Θεου να παει καλα και η ασθενεια.
Μετά τις καινούριες μαγνητικές δε ξέρω τι να υποθεσω. Έχω τόσες απορίες και τόσους φοβους. Για αυτό πρέπει οπωσδήποτε να βρω ένα καλό γιατρό που να μου ταιριάζει κιολας.
Να σαι καλά κορίτσι μου που ασχολείσαι και μου λύνεις κάποιες αποριες.
 #128513  από hope
 Κυρ Αύγ 20, 2017 1:02 am
Γειά σου Aurora.
Είδα το μήνυμα σου και σε ευχαριστω.
Σου απάντησα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι κατάφερα να το στείλω :emojis-3: Το ελαβες?
 #128523  από elpida*
 Κυρ Αύγ 20, 2017 9:28 pm
Καλησπέρα hope.

Να σου απαντήσω σε ένα ένα με τη σειρά. Και είναι χαρά μου αν σε βοηθώ να αισθανθείς έστω και λίγο καλύτερα, καθώς και ίσως άλλα άτομα ..που ίσως χρειαστούν να λάβουν πληροφορίες και μας διαβάσουν κάποια στιγμή.

Ο λύκος χωρίζεται σε δύο μορφές. Ο δισκοειδής και ο συστηματικός. Ο πρώτος έχει να κάνει καθαρά με το δέρμα και ο συστηματικός με αρθρώσεις, πολλά ζωτικά όργανα αλλά και το δέρμα. Ο συστηματικός δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσει από το δέρμα, και συγκεκριμένα το πρόσωπο. Εμένα έχει ξεκινήσει από τις αρθρώσεις και τους μύες. Ο πόνος στις αρθρώσεις και τους μύες είναι συχνά το πρώτο σημάδι. Αυτός ο πόνος τείνει να υπάρχει και στις δύο πλευρές του σώματος ταυτόχρονα, ιδιαίτερα στις αρθρώσεις των καρπών, των χεριών, των δακτύλων και των γονάτων.

Οι αρθρώσεις μου είχαν φλεγμονή και ήταν ζεστές στην αφή, τον καιρό που βρέθηκα απέναντι στον εξεταστή. Αλλά σε αντίθεση με τη ρευματοειδή αρθρίτιδα, ο λύκος συνήθως δεν προκαλεί μόνιμες βλάβες στις αρθρώσεις, δυσάρεστο είναι πως προκαλεί μόνιμη βλάβη σε ζωτικής σημασίας όργανα. Μέχρι σήμερα όταν ακουμπώ τους αγκώνες μου στο γραφείο, μετά από λίγο κάνω χρήση παγοκύστης. Όταν οδηγώ και διπλώνω τα γόνατα, υποφέρω. Όταν βγαίνω από το αμάξι, μόνο τότε αισθάνομαι πως ηρεμώ. Σε στάση που οι αρθρώσεις είναι κλειστές, είναι πολύ οδυνηρό.



Προκλητά δυναμικά αλλά σωματοαισθητικά προκλητά δυναμικά, έχω κάνει κι εγώ και μάλιστα στο εργαστήριο ηλεκτροφυσιολογίας του Αιγινητείου. Οπτικά όχι. Δεν ξέρω και πως διαχωρίζονται να πω την αλήθεια μου. Πάντως βγήκαν αρνητικά. Παρακέντηση έχω κάνει , βγήκε αρνητική. Η παρακέντηση όταν βγαίνει θετική μας δίνει κάποιες πληροφορίες περαιτέρω για τη νόσο, όμως η αρνητική δε σημαίνει πως η νόσος δεν υφίσταται. Δεν είναι μονάδα μετρήσιμη εν ολίγοις το αρνητικό πρόσημο, όταν υπάρχουν άλλες σοβαρές ενδείξεις. Αυτά που σου γράφω είναι οι μαρτυρίες των νευρολόγων.



Με ρώτησες για τις εστίες αν αλλάζουν θέση. Λέγοντας αλλάζουν θέση εννοούμε πως δεν βγαίνουν σε σημεία που της είχαμε συνηθίσει, εν προκειμένω στο Λύκο αλλά όπως μια μεγάλη ενεργή εστία με παθολογικό σήμα υψηλό στην Τ2 και FLAIR που προσλαμβάνει σκιαγραφικό παρουσιάστηκε στο δεξιό μετωπιαίο λοβό παρά το μετωπιαίο κέρας της δεξιάς πλαγίας κοιλίας. Ήταν κοντά στα 2 εκατοστά και γύρω της στικτά μικρότερες με λήψη σκιαγραφικού. Με καλεί ο νευρολόγος και μου λέει, πως έχω δυσάρεστα διότι σε αυτή την περιοχή δεν κάνει ο λύκος εστίες και μάλιστα τόσο μεγάλες με συνοδεία άλλων μικρότερων. Έχει αλλάξει η διασπορά τους.

Πράγματι, είχε δίκαιο. Διότι όσες αγωγές είχα πάρει μέχρι την εμφάνιση αυτής της μεγάλης εστίας, δεν είχαν καταφέρει να σταματήσουν την εμφάνιση νέων εστιών. Ήταν όλες αγωγές για το Λύκο. Όταν πλέον μπήκαμε σε αγωγή σκλήρυνσης, οι εστίες έπαψαν, το αναφέρω και σε άλλο θέμα. Αν είναι προσωρινό, αυτό θα φανεί, διότι εγώ έχω πάρει και απόφαση για προσωρινή διακοπή της θεραπείας.


Στο θέμα σου. 10 χρόνια σκλήρυνση χωρίς καμία κλινική εικόνα, σημαίνει party. Κράτα επιφυλάξεις βέβαια. Είναι ίσως υποθέσεις, αφού δεν έχει την απεικονιστική σου ζωή πριν αρχίσεις να εξετάζεσαι, πόσο μάλλον 10 χρόνια πίσω. Δε χρειάζεται να τον αμφισβητήσεις, απλά κράτα μικρό καλάθι. Ίσως είναι μόνο δυο έτη ή ένα έτος. Εκτός και έχεις παλαιότερες μαγνητικές που δείχνουν κάποια σημάδια. Ίσως να μη δείξεις ποτέ κλινική εικόνα και ας βγάζεις άπειρες εστίες. Το γεγονός πως δεν προσλαμβάνουν σκιαγραφικό αν και νέες είναι θετικό. Αν δηλαδή η εξέταση έχει γίνει σωστά, ανήκει στα θετικά. Δεν έχει να κάνει με επιθετική νόσο, όπως γράφεις. Αν πραγματικά υπάρχει η σκλήρυνση, έχει εξάρσεις και υφέσεις. Μπορεί να είναι τώρα η έξαρσή της. Μπορεί όμως να μην είναι και κάτι. Ξέρω κοπελίτσα στα 22 με μία μόνο εστία στον αυχένα που δεν μπορεί να περπατήσει χωρίς Π. Εσύ όπως λες, έχεις πολλές.


Το σίγουρο είναι, πως θέλεις να πάρεις σαφείς απαντήσεις. Όμως στα αυτοάνοσα είναι κάτι παραπάνω από δύσκολο, διότι όλοι πάνε με τη μέθοδο της απόκλισης και με ψάξιμο. Και το κυριότερο η νόσος εξατομικεύεται. Τώρα ο clonus στο πόδι είναι ένα δείγμα νευρολογικής πάθησης αλλά μπορεί να αφορά και τη σπονδυλική στήλη.

Για τον γιατρό τον άλλον (Νικαια) , αν σου ήταν απωθητικός ή προκλητικός ο τρόπος του, πας παρακάτω. Τους προσπερνάς αυτούς και άμεσα. Ό,τι σε χαλάει , σε ενοχλεί ή σε βάζει σε αμφιβολίες, μη συνεχίζεις μαζί του. Με πολύ ψυχραιμία κάνε μια αρχή να λύσεις τις απορίες σου με ένα καλό και επικοινωνιακό γιατρό, μέσα ή έξω από το δημόσιο. Όπου εσένα σε καλύπτει. Κάνε ό,τι εξετάσεις σου ζητήσουν και σιγά σιγά θα σου φύγει το άγχος και θα ξέρεις κι εσύ τι πολεμάς, αν υπάρχει κάτι για να πολεμήσεις.