• Την βοηθεια σας και την γνωμη σας παρακαλω!

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #104501  από Giorgos27
 Τετ Ιούλ 16, 2014 11:41 am
καλη σας ημέρα πρωτα απο ολα να σας ευχηθώ ολοι μα ολοι μεσα απο την καρδια μου να ειστε γεροί και δυνατοί και σας συγχαιρω γι αυτο το εργο που κανετε.Θα ηθελα την προσωπικη σας γνωμη στην ιστορια μου και να σας ζητησω συγνωμη αν σας κουρασω....ειμαι ο Γιωργος 27 χρονων δεν καπνιζω δεν πινω αθλουμαι απλα τα αναφερω για να εχετε μια γενικη εικονα μου.

Η ιστορια μου ειναι ως εξης το 2009 πρωτη κριση ημικρανιας με αυρα κατα την διαρκεια εξετασεων ecdl μετα απο αυτο τιποτα.....παμε τωρα 2013 κρισεις πανικου και αγχος πολλα ψυχοσωματικα οπως μου ειπαν αφου κατελειξα 2-3 φορες στα επειγοντα και καπου στο δεκεμβριο του 2013 μια περιεργη αισθηση στο γονατο απο πισω εκει στην γαμπα σαν να ειναι κουρασμενο και αδυναμο (βεβαια γυμναστηριο και ολα κανονικα) απλα μια περιεργη αισθηση....το 2014 μαρτιο νομιζω ξεκινανε οι ημικρανιες και απο τοτε εχω κανει 5-6 εως τωρα.εχω αυτην την περιεργη αισθηση στα δεξι ποδι εκει στην γαμπα και λιγο στο δεξι χερι κανω μαγνητικη με εποπτεια του νευρολογου μου και βρισκουν μια γλοιωση 5 χιλ τις υποφλοιωδεις λευκης ουσιας στο μετωποιαιου λοβο συμβατη με χρονιας μκροαγγειακης αρτειοσκληρυνσης οπου μου εξηγη οτι ειναι ανευ σημασιας και ολοι κατι εχουμε και ισως το εχεις και απο μωρο ή απο μικρη ηλικια.....κανω μια επαναληπτικη μετα απο 5 μηνες ολα ιδια και αν θυμαμαι καλα και στις 2 λεει κατι για αμφοτοπλευρα εντοπιζονται μερικοι παραγγειακοι χώροι ανευ παθολογικης σημασιας.ο ακτινολογος μου λεει εισαι αστερι ο νευρολογος μ λεει ολα ειναι καθαρα ψυχοσωματικα....την εστειλα και σε ρευματολογο πανω στην αθηνα και σε εναν πολυ καλο νευροχειρουργο και μου ειπε τιποτα ολα καθαρα.πηγα σε οφθαλμιατρο και μου ειπε οτι τα νευρα και τα ματια σου ειναι τζαμι γιατι τα ενιωθο κουρασμενα.τωρα αυτα τα συμπτωματα ζαλαδες αυτοι οι περιεργη αισθηση στα σημεια που προανεφερα και ανατριχιλες και οι ημικρανιες και κατι πονοι τοπικοι στο κεφαλι και κατι δυσκολιες υπνου....να αναφερω κιολας οτι εχει φορες που παω γυμναστηριο και μασαω σιδερα και εχει φορες που με το που πιεστω ζαλιζομαι εχω ταση λιποθυμιας και αυτο κραταει αρκετες ωρες αφου φυγω απο το γυμναστηριο...τι μπορει να ειναι μπορει να ειναι????πειτε μου σας παρακαλω....μπορει να πασχω απο χεφνα?για να μην παρεξηγηθω θελω γνωμες δν ψαχνω διαγνωση....σας ευχαριστω και παλι ειδικα οσους μπηκαν στο κοπο να διαβασουν την ιστορια μου...

Υ.Γ και μαγνητικη αυχενικης μοιρας.
 #104503  από περιστερι
 Τετ Ιούλ 16, 2014 11:56 am
Φίλε μου ηρέμησε. Θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι Χενφα γιατί η Χενφα προυποθέτει μόνιμη κούραση. Αλλά αφού μπορεί να έχεις ίχνος υποψίας κάνε ένα τριπλεξ. Θεωρώ ότι κάτι σε στρέσαρε υπερβολικά. Προσπάθησε να μην του δώσεις για λίγο σημασία και αν εξακολουθεί να έχεις αυτές τις αισθήσεις κοίταξε μετά και το κυκλοφοριακό σου. Αλλά θεωρώ ότι δεν είναι επείγον. ΥΓ. Προσωπική μου άποψη. Και να είσαι πάντα γερός και δυνατός Και αν βρείς τρόπο πήγεναι διακοπές .
 #104504  από Giorgos27
 Τετ Ιούλ 16, 2014 12:04 pm
περιστερι έγραψε:Φίλε μου ηρέμησε. Θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι Χενφα γιατί η Χενφα προυποθέτει μόνιμη κούραση. Αλλά αφού μπορεί να έχεις ίχνος υποψίας κάνε ένα τριπλεξ. Θεωρώ ότι κάτι σε στρέσαρε υπερβολικά. Προσπάθησε να μην του δώσεις για λίγο σημασία και αν εξακολουθεί να έχεις αυτές τις αισθήσεις κοίταξε μετά και το κυκλοφοριακό σου. Αλλά θεωρώ ότι δεν είναι επείγον. ΥΓ. Προσωπική μου άποψη. Και να είσαι πάντα γερός και δυνατός Και αν βρείς τρόπο πήγεναι διακοπές .
σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου να διαβασεις την ιστορια μου η αληθεια ειναι οτι με πιανει κ με αφηνει.την περασμενη βδομαδα μασουσα σιδερα και αυτη την βδομαδα κομματια ισως να ειναι το αγχος γιατι με πιανει κ δυσπνοια.....η χενφα προκαλει δυσπνοια?

να πω την αληθεια σας διαβαζω καιρο και οποτε παω εκκλησια αναβω και ενα κερακι να εχει ολα τα παιδια καλα γιατι ετσι ειμαι σαν ανθρωπος οπως οταν δω ασθενοφορο θα κανω την προσευχη μου να του δινει δυναμη οτι κ να εχει.απλα ηθελα την γνωμη σας γιατι με φοβιζει πολυ η καραμελα ολα οφειλοντε στο αγχος....αλλα στην περιπτωση μου εχω και κρισης πανικου βασικα ειχα γτ τωρα δν πολυ μασαω εκανα ψυχοθεραπεια αλλα τα ψυχοσωματικα μενουν????
 #104509  από Giorgos27
 Τετ Ιούλ 16, 2014 12:19 pm
περιστερι έγραψε:Φίλε μου ηρέμησε. Θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι Χενφα γιατί η Χενφα προυποθέτει μόνιμη κούραση. Αλλά αφού μπορεί να έχεις ίχνος υποψίας κάνε ένα τριπλεξ. Θεωρώ ότι κάτι σε στρέσαρε υπερβολικά. Προσπάθησε να μην του δώσεις για λίγο σημασία και αν εξακολουθεί να έχεις αυτές τις αισθήσεις κοίταξε μετά και το κυκλοφοριακό σου. Αλλά θεωρώ ότι δεν είναι επείγον. ΥΓ. Προσωπική μου άποψη. Και να είσαι πάντα γερός και δυνατός Και αν βρείς τρόπο πήγεναι διακοπές .

να σε ρωτησω και κατι αλλο απο την πρωτη γλοιωση που βρηκα που μπορει να ηταν κ πολυ πιο πριν μετα απο 6-7-8 μηνες που εκανα επαναληπτικη δεν θα επρεπε να εχει κ αλλες?

να ρωτησω κατι ακομα γλοιωση κ εστια ειναι το ιδιο?
 #104510  από Κωνσταντίνα
 Τετ Ιούλ 16, 2014 12:48 pm
Γιώργο καλημέρα και να είσαι καλά(είσαι καλά :smile-nod: ) :smile-flower:
Για να κάνεις τον κόπο να περάσεις από τα μέρη μας, ίσως σε απασχολεί η περίπτωση να πάσχεις από σκπ :smile-sweating:
Παίρνω την ευθύνη να σου πω να το ξεχάσεις :smile-wink: .Στη θέση σου θα εξακολουθούσα την ψυχοθεραπεία :smile-muscle: .
Μην υποτιμάς την άποψη των ψυχοσωματικών :naughty:
Δουλεύεις κάπου;;Είσαι ευχαριστημένος;;Από κει θα ξεκινήσεις το ψάξιμο φίλε μας :smile-hi:
 #104511  από Giorgos27
 Τετ Ιούλ 16, 2014 1:39 pm
Κωνσταντίνα έγραψε:Γιώργο καλημέρα και να είσαι καλά(είσαι καλά :smile-nod: ) :smile-flower:
Για να κάνεις τον κόπο να περάσεις από τα μέρη μας, ίσως σε απασχολεί η περίπτωση να πάσχεις από σκπ :smile-sweating:
Παίρνω την ευθύνη να σου πω να το ξεχάσεις :smile-wink: .Στη θέση σου θα εξακολουθούσα την ψυχοθεραπεία :smile-muscle: .
Μην υποτιμάς την άποψη των ψυχοσωματικών :naughty:
Δουλεύεις κάπου;;Είσαι ευχαριστημένος;;Από κει θα ξεκινήσεις το ψάξιμο φίλε μας :smile-hi:
Γεια σου κωνσταντινα :) ευχαριστω κ εσενα για το ενδιαφερον σου και την δυναμη που δειχνεις εσυ οπως και ολοι να παραμεριζετε τα δικα σας προβληαματα και να νοιαζεστε για τους αλλους και δεν τα παραμερειζω απλα φοβαμαι λιγακι αυτη την καραμελα ολα απο το αγχος κτλπ κτλπ γι αυτο σας μιλισα να ακουσω την γνωμη σας και επισης νομιζω οτι εχεις δικιο μαλλον και μακαρι να ειναι ψυχοσωματικα....απλα τα βιωνεις και εισαι στο διλημα τι εχω και πρεπει να το ψαξω να μην το ψαξω ειναι λιγο φαυλος κυκλος ολο αυτο....απο θεμα δουλειας αρκετα ευχαριστημενος βεβαια δουλευω 7/7 εδω και 5 χρονια και χωρις αδεια σχεδον καθολου γιατι την πληρωνομαι γτ εχω υποχρεωσεις και δοξα το θεο λεω απλα οκ εχει την αναλογη πιεση ολο αυτο.εχω κ μια σχεση που ειμαι ευχαριστημενος αλλα μαλλον αγχωνομαι ευκολα ή χρειαζομαι ενα διαλειμα απο την ρουτινα...

ευχομαι να εισαι γερη κ δυνατη! και δν ειναι λογια ειναι πολυ μεγαλη ευχη καρδιας!
 #104517  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Ιούλ 16, 2014 6:05 pm
Κωνσταντίνα έγραψε:Γιώργο καλημέρα και να είσαι καλά(είσαι καλά :smile-nod: ) :smile-flower:
Για να κάνεις τον κόπο να περάσεις από τα μέρη μας, ίσως σε απασχολεί η περίπτωση να πάσχεις από σκπ :smile-sweating:
Παίρνω την ευθύνη να σου πω να το ξεχάσεις :smile-wink: .Στη θέση σου θα εξακολουθούσα την ψυχοθεραπεία :smile-muscle: .
Μην υποτιμάς την άποψη των ψυχοσωματικών :naughty:
Δουλεύεις κάπου;;Είσαι ευχαριστημένος;;Από κει θα ξεκινήσεις το ψάξιμο φίλε μας :smile-hi:
Φιλε !!!!!! Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με την Κωνσταντινα μας !!!!!! Προσπαθησε να εισαι καλα ! Μπορεις !!!!!!! :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
 #104519  από ΧΡΗΣΤΟΣ 76
 Τετ Ιούλ 16, 2014 9:51 pm
ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ...
ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ,ΠΑΡΕ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ..ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΣΒΑΡΝΑ ΟΛΟ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ...

ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΑΝΝΑ ΜΕ ΒΡΗΣΚΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟ...
 #104521  από Giorgos27
 Τετ Ιούλ 16, 2014 11:27 pm
ΧΡΗΣΤΟΣ 76 έγραψε:ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ...
ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ,ΠΑΡΕ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ..ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΣΒΑΡΝΑ ΟΛΟ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ...

ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΑΝΝΑ ΜΕ ΒΡΗΣΚΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟ...
Παιδια δεν εχω λογια για το ενδιαφερον σας Μου δωσατε τοση δυναμη και συγχρονως τετοιαο θαυμαυσμο προς εσας που εχετε τοσο δυναμη...ρε παιδια τι να πω χιλια μπραβο...εκατσα σε παγκακι πριν λιγο τα ποδια μου μια τρεμουλα να μην σταματαει οταν τα τετνωνω σταματαει αλλα προφανως και μακαρι ψυχοσωματικα....


Υ.Γ ειμαο στο αιγαιο απο την ομορφη Ροδο!!!!!
 #104522  από goldmine
 Πέμ Ιούλ 17, 2014 10:06 am
Kalimera (sorry gia to greeklish alla den zw stin Ellada)

Apo tin proswpiki mou empeiria 8a milisw kale mou file:

ola einai sto rimadi to mualo... min asxoleisai kai min uperanalueis anousia pragmata. auto dimiourgei stress kai to stress fernei ena skasmo perierga sumptwmata apo pisw tou...

min tromakseis an pas diakopes kai ksafnika ais8an8eis peirerga...ta apotelesmata tou stress ginontai orata otan arxizei kai iremei o organismos.

Ksekourasou, xamogela, skepsou 8etika kai me ton kairo 8a deis oti tipota den prepei na mas tromazei...

Kali sunexeia