• ΕΧΩ ΣΚΠ Η ΟΧΙ?ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ...

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #75866  από Φαίδρα
 Τρί Ιούλ 31, 2012 11:09 am
Καλημέρα!
Την οπτική νευρίτιδα δεν μπορεί να την δει ο οφθαλμίατρος. Φαίνεται μόνο με MRI. Αλλά, όταν έχεις οπτική νευρίτιδα τα συμπτώματα είναι διαφορετικά από αυτά της επιπεφυκίτιδας. Επειδή έχω πάθει κι από τα δύο, στο λέω με πολύ μεγάλη σιγουριά. Στην οπτική νευρίτιδα, χάνεις μέρος της όρασής σου σε κάποιο άκρο του οπτικού σου πεδίου (ή και περισσότερο). Το μάτι επίσης δεν θα αντιδρούσε στο φως. Γενικά, θα καταλάβαινε πως έχεις κάτι περισσότερο ο οφθαλμίατρος και θα υποψιαζόταν και για οπτική νευρίτιδα.
Η επιπεφυκίτιδα είναι το πιο κλασσικό πράγμα που μπορείς να πάθεις στα μάτια και μια για μια εβδομάδα θυμάμαι μου έλεγε να μην φοράω φακούς, να βάλω κι από τις σταγόνες και ήμουν σαν καινούργια!
Το άλλο κορτιζόνη 1000 τρεις ημέρες κι έχω ακόμα μίνι αχρωματοψία :P
 #75879  από sissy
 Τρί Ιούλ 31, 2012 4:57 pm
Καλησπέρα Υamd!!!
Στην μαγνητικη φαίνεται αν υπάρχουν εστίες απομυελίνωσης.
αφού δεν φαίνεται κάτι εκεί τότε μάλλον θα είναι άλλη η αιτία αυτών των συμπτωμάτων που μόνο ένας γιατρός μπορεί να βρεί. επειδή έτσι όπως το διαβάζω ,είναι λίγο μυστήριο, θα έλεγα ότι καλύτερα είναι να έχεις τη γνώμη πολλών γιατρών και ίσως διαφόρων ειδικοτήτων.
Και θα πάνε όλα καλά!!!
 #75880  από petros
 Τρί Ιούλ 31, 2012 5:38 pm
ο οφθαλμιατρος αν υποψιαζοταν οτι ειχες οπτικη νευριτιδα απο τα συμπτωματα και μονο θα το υποψιαζοταν σε παρεπεμπε να κανεις οπτικα δυναμικα. εχει ειδικα συμπτωματα η οπτικη νευριτιδα. τωρα αν συνηπαρχουν και τα δυο τι να σου πω .πιστευω πως ενας καλος οφθαλμιατρος δυσκολα δεν θα καταλαβαινε την οπτικη νευριτιδα.
 #75882  από yamd
 Τρί Ιούλ 31, 2012 8:47 pm
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ Κ ΕΚΑΝΑ Κ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΓΕΙ ΛΕΕΙ ΚΑΘΕ ΥΠΟΨΙΑ ΓΙΑ ΣΚΠ.ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΘΑΡΗ Κ ΕΙΠΕ ΜΕ ΔΥΟ ΚΑΘΑΡΕΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.ΜΑΚΑΡΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΕΙΣΤΗΚΑ ΟΜΩΣ...
 #75885  από anosiairis
 Τρί Ιούλ 31, 2012 10:22 pm
yamd καλησπέρα,

Αν επιμείνουν τα συμπτώματα, θα σου έλεγα να κάνεις μαγνητική αυχενικής και θωρακικής μοίρας. Εγώ, με ανάλογη συμπτωματολογία και αρνητικές MRI εγκεφάλου, είχα τελικά εστίες στο νωτιαίο -όσπου να τις κάνω έμπαινα και έβγαινα από τα συμπτώματα για ένα χρόνο.

Εννοείται ότι εύχομαι να μην δείξουν τίποτα οι μαγνητικές...

Καλή δύναμη με όλα!
 #75886  από yamd
 Τετ Αύγ 01, 2012 8:17 am
ΣΤΟ ΝΩΤΙΕΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΦΑΝΗΚΕ?ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ 2 ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΙΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΘΑΡΕΣ.ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΗΤΑΝΕ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΘΕ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.ΣΤΟΝ ΘΩΡΑΚΑ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ.ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΕΙ?
 #75887  από yamd
 Τετ Αύγ 01, 2012 8:29 am
KAI ΣΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΔΥΟ ΣΠΟΝΔΥΛΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΟΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΠΟΤΕ.ΛΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ?
 #75890  από petros
 Τετ Αύγ 01, 2012 10:00 am
Καλημέρα. Εχεις αγχωθεί πολύ και το καταλαβαίνω. Πηγες σε πολλές ειδικότητες γιατρών έχεις κάνει 4 μαγνητικες που δεν δείχνουν τίποτα και τα συμπτώματά σου από ότι έχω καταλάβει είναι "με τις μέρες τους". Εδώ ο καθένας μπορεί να σου πεί αν η δική του εμπειρία έχει κάτι να σου προσφέρει σε επίπεδο πληροφόρησης.Δεν μπορεί κανένας να υποκαταστήσει κανέναν γιατρό. Γνώμη μου είναι να χαλαρώσεις γιατι αυτό που κάνεις στον εαυτό σου είναι χειρότερο και πιστεύω το επιτείνεις. Σου είπαν να πας τον οκτώβριο και να χαλαρώσεις. Εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα.

Ακόμα και σκπ να είχες δεν θα γινόταν τίποτα διαφορετικό από το να γυρνάς σε όλους τους γιατρούς και να σου λένε ότι λένε. Απο την στιγμή που η μαγνητική είναι καθαρή δεν μπορούν να σου πούν κάτι άλλο. Αν έβρισκαν εστία να είσαι σίγουρη πως θα σε παρέπεμπαν για εξετάσεις και αγωγη.

Στο λέω για καλό. Μην γίνεις υποχόνδρια και πας σε όλους τους γιατρούς και ότι σου λένε δεν τους πιστεύεις γιατι αυτο δεν θα σου κάνει καθόλου καλό.
Πιστεύω οτι αν περιμένεις λιγο ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ και του δώσεις τον χρόνο του θα περάσει και θα είσαι μια χαρά.

Μπορεί να είναι το οτιδήποτε. Ακόμα και από την μέση σου όπως λες. Εσύ ότι έπρεπε να κάνεις το έκανες.Πήγες σε τόσους γιατρούς και έκανες μαγνητικές που δεν έδειξαν το παραμικρό. Κοίτα και τον θυροειδή σου που σου είπαν κάποια παιδιά. Εχεις και ένα παιδάκι που είναι μικρό και ο οργανισμός σου με την κούραση του χρόνου μπορεί να απορυθμίστηκε λίγο στο οτιδήποτε.

Δεν προσπαθώ να σε χαλαρώσω αλλά πιστεψέ με το άγχος που κουβαλάς είναι ο χειρότερος σύμβουλος στα πάντα.
 #75897  από ΜΙΜΙΚΑ
 Τετ Αύγ 01, 2012 11:30 am
Η δική μου γνώμη είναι να κάνεις εισαγωγή σε ένα νοσοκομείο (όπως είπε κι η Κατερίνα), άσε τους γιατρούς να αναλάβουν και μετά, βλέποντας και κάνοντας. Καλή τύχη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΜΙΜΙΚΑ την Τετ Αύγ 01, 2012 11:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #75900  από yamd
 Τετ Αύγ 01, 2012 3:09 pm
ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ....ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΣΤΙΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΘΩΡΑΚΑ ΕΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ??