• πρωτη μερα στην ΜΣΣ

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #2544  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Δευ Απρ 13, 2009 11:27 am
Α Παιδιά τώρα ευκαιρία να πω και τη δική μου ιστορία . Πριν 12 χρόνια ξαφνικά είχα αστάθειες , πάω λοιπόν σε ένα παθολόγο και αφού με εξετάζει μου συστήνει να ,άνω αξονική εγκεφάλου και να με δεί ένας ωρυλάς . Η αξονική βεβαίως βεβαίως δεν έδειξε τίποτα και ο ωρυλάς μου είπε ότι έχω πολύ άγχος και δεν έχω τίποτα . Η αστάθεια συνέχιζε και η ζωή συνέχιζε . Κατόπιν η γυναίκα μου μένει έγκυος γεννάει και πάμε μαζί το βρέφος στον παιδίατρο να του κάνει εμβόλιο . Ο παιδίατρος έκανε το εμβόλιο στον μικρό και μου λέει ότι έχω κάτι σοβαρό και ότι πρέπει επειγόντως να με δει νευρολόγος . Μου συστήνει τον τότε διευθυντή του Αιγινείτιου κ. Σπέγγο και κλείνω ραντεβού να με δει . Ο γιατρός αυτός καταλαβαίνει τι έχω μου δίνει κορτιζόνη σε χάπια αλλά δεν μου λέει τίποτα . Παράληλα επισκέπτομαι και τον μετέπειτα διευθυντή του Αιγινίτειου κ, Δαλάκα ο οποίος αφου με εξετάζει μου λέει ότι έχω ΣΚΠ και μου δίνει βεταφερόν , η θεραπεία αυτή μου κάνει μαυρίλες στα σημεία που κάνω την ένεση και μου την αλλάζει σε Rebief 22 . Μια ωραία πρωία και αφού τσακώθηκε με συναδέλφους του κλείνει το ιατρείο του και την κοπανάει . Ψάχνοντας για άλλο γιατρό παίρνω συστάσεις για τον κ. Παπαναστασίου του ΝΙΜΙΤΣ . Ο οποίος μου συνεχίζει την θεραπεία με REBIF και φτάνουμε στην συμπλήρωση 4 ετών.
 #2545  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Δευ Απρ 13, 2009 11:54 am
Μετά από αυτή την διάρκεια συμπληρώνονται 4 χρόνια θεραπείας με REBIF και ο ανωτέρω ιατρός μου λέει ότι δεν γίνεται να πάρω άλλη ιντερφερόνη και ότι έχω γίνει καλά . Από τότε πέρασα κάμποσα χρόνια επισκεπτόμενος ανά τακτά χρονικά διαστήματα διάφορα νοσοκομεία της Αθήνας για να με κάνουν καλά απο τη νόσο της ΣΚΠ που σύμφωνα με τον κ.Παπαναστασίου είχε θεραπεύσει . Πριν δύο και χρόνια επισκέφθηκα την κ. Καραγεωργίου στο Γ.Κ. και αφού έκανα για κάμποσους μήνες ενδοφλέβια κορτιζόνη συνεχίζω με ΤΥΣΑΒΡΙ ανά μήνα και βλέπουμε . Πάντως πρέπει να πω ότι το τελευταίο είναι θαυματουργό .
 #2546  από manos81
 Δευ Απρ 13, 2009 12:21 pm
XEROME OTAN AKOUW KAI KAPIOI TOUS KANEI KALO TO TYSABRI....KAI LIPAME POU DEN MPORESE NA TO DEKTEI O ORGANISMOS MOU EMENA..... :(
 #2723  από katerina76s
 Παρ Απρ 17, 2009 9:35 pm
τον ιανουαριο του 2οοο,σπουδαζα ,επαιρνα τηλεφωνο απο καρτοτηλεφωνο και μου επεφτε το ακουστικο ...ζαλαδες πηγα σε παθολογο και μου ειπε ειναι αδυναμια απο τις διαιτες ..[δενεκανα ποτε]το αφησα ..σεπτεμβριος 2000,μουδιασε το ποδι μου κ το χερι μου ...εκανα εξετασεις για αυχενικο τιποτα....Μεγαλη Πεμπτη 2004.δεν εβλεπα απτο δεξι μου ματι...επιτελους ξυπνησα και πηγα σε νευρολογο,εκανα ενδοφλεβια κορτιζονη για μια εβδομαδα [με ενα ματι πηγαινα στη δουλεια για να μην το μαθει κανεις] .μετα medrol,Μαιο 2005 ξεκινησα REBIF απο τοτε κανω..το ματι μου αποκατασταθηκε τελειως..αυτα...
 #2762  από Giota
 Κυρ Απρ 19, 2009 4:14 pm
ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΜΕ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΟΛΗ, ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΜΟΥ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΠΑΘΟΛΟΓΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ Κ ΕΙΧΑ ΣΧΕΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΑΝ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ. ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΧΡΙ Κ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΓΙΑ AIDS ΥΠΑΤΙΤΙΔΕΣ ΥΠΕΡΥΧΟΥΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Κ ΑΞΟΝΙΚΗ. ΑΦΟΥ ΕΒΛΕΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΝΕΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣ. ΩΣΠΟΥ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΤΥΦΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ. ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΛΑ. ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ . ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΕΝΤΕΛΩΣ, ΤΟ ΑΛΛΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΘΟΛΑ. ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΠΟΤΕ? ΕΛΠΙΖΩ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΣΥΝΗΘΗΣΑ ΠΙΑ. ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΝΟΙΩΘΑ ΚΑΨΙΜΟ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΓΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΧΕΔΟΝ Κ ΛΙΓΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ. ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΤΟΣΟ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΤΕΛΩΣ. ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Κ ΑΥΤΟ Ε?
 #2772  από Lena
 Κυρ Απρ 19, 2009 9:37 pm
ANGEL
ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΜΙΑ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ ΡΟΥΜΑΝΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΠΤΙΚΗ ΝΕΥΡΙΤΙΔΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ. ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΗ ΕΓΩ-ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ.
ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΟ SHOK ΚΑΤΑΛΗΞΑ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΙΝΩ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΩ.
ΕΣΕΝΑ ΠΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΟΥ?
 #2805  από Lena
 Τετ Απρ 22, 2009 6:43 pm
LL MM ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΧΑ. ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝω ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΚΟ? Η ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΟΝΙΑ ΤΡΕΛΛΑΣ? ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΕΠΙΣΟΔΙΟ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ?
 #2810  από LL--MM
 Τετ Απρ 22, 2009 9:24 pm
Στο ταμείο μου έχουμε μια ρουμάνα οφθαλμίατρο. Αναρωτιέμαι αν είναι η ίδια, τηλεφωνούσα στο ταμείο αλλά δεν απαντούσαν... Πάντως, είχα πολλά επεισόδια (μυϊκούς πόνους, κούραση, έλλειψη ανάκλησης λέξεων κλπ) που δεν είχαν διαγνωστεί διότι δεν πήγαινα στο γιατρό γι αυτά και όταν πήγαινα δεν τα θεωρούσα σχετικά με τίποτα οπότε και δεν τα ανέφερα.

Το να τους καταγγείλεις γιατί σου το είπαν απότομα δεν έχει νόημα, ο ποινικός κώδικας δεν αναφέρει την "άγαρμπη ανακοίνωση στον ασθενή" ούτε καν ως πταίσμα :evil: :!: Δεν τους κατηγορώ τόσο γι’ αυτό, αλλά γιατί δεν κάνουν τον κόπο να μας πουν τα χρειαζούμενα τα οποία δεν ξέρουμε καν πώς να ρωτήσουμε. (Κάπου είχα αναρτήσει το σχετικό άρθρο 11 του Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας, στην επόμενη παραγραφούλα αναφέρεται ότι έχεις δικαίωμα να μην ενημερωθείς, αλλά αν τηρούσαν την πρώτη η δεύτερη δε θα χρειαζόταν). Τον αράπη και να πλύνεις το σαπούνι σου χαλάς... Που να δεις που μια «ψυχίατρος» στις 3 την ίδια νύχτα στο νοσοκομείο με ρώτησε γιατί δε θέλω ν’ αυτοκτονήσω και αν είχα ποτέ θελήσει να το κάνω. Όταν της εξήγησα πως με μια συμφοιτήτρια το σκεφτόμασταν μαζί ετοιμάζοντας το πτυχίο αλλά πως δεν χρειάστηκε τελικά, θύμωσε γιατί την κορόιδευα… Κι από εξηγήσεις, γιόκ. Ομολογουμένως, έχω δει και ανθρώπους μεταξύ τους, αλλά είναι σπάνιο είδος και ακόμα κι αν ήταν καλά παιδιά απ’ το σπίτι τους κτηνοποιούνται στο πι και φι, καμιά φορά σου δείχνουν στο τέλος πόσο πρέπει να τους είσαι ευγνώμων επειδή δεν ήταν συνεχώς κτήνη. Φαντάζομαι πως είναι η νοοτροπία της κατάρτισής τους που φταίει τα μέγιστα…
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Τετ Απρ 22, 2009 10:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #2811  από Lena
 Τετ Απρ 22, 2009 9:52 pm
LL MM SIGOYΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ/ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ
Δεν αναφερεισ ποιο ηταν ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΕΠΙΣΟΔΕΙΟ Κ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΜΕΝΗ