• πρωτη μερα στην ΜΣΣ

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #2411  από manos81
 Παρ Απρ 10, 2009 9:57 am
ego den eixa ksekatharo plano gia tin pathisi mou kanena xrono iksera oti exw amfiteripleuri piramidiki ofthalmopligia....kati tetio....kai exontas sixnes oseis ton proto kero pigena sixna sto farmakio gia xapakia kortizonis.... mia apo aftes tis fores me rotise o farmakopios....gia ti pathisi einai kai ego tou eipa to pimataki pou iksera.....pernontas to bibliario mou na dei giati den katalavene ti tou elega....mou leei.....aaa sklirinsi kata plakas.... to egrafe me arxika sto bibliario kai den to eixa paratirisei.....exasa ton kosmo kato apo ta podia mou..... den iksera pou htan to spiti mou na girisw piso......

telos panton!!!eime akoma edo kai palevw!
 #2415  από litsaM
 Παρ Απρ 10, 2009 11:14 am
καλημερα.Εγω ειχα διπλωπια και αφου μου ειπε ο οφθαλμιατρος του ταμειου(να τον κανει ο Θεος γιατρο)οτι ειναι ψυξη μου εδωσε ενα κολλυριο.μετα απο μια εβδομαδα με χειροτερη διπλωπια και ζαλαδες πηγα στο Ιπποκρατειο και ενας ειδικευομενος μου επε να παω επειγον σε νευρολογο.ουτε μου περναγε απο το μυαλο τι ειχα.Πηγα σε εναν εξωτερικο νευρολογο (του ταμειου) και με εστειλε ο ανθρωπος για μαγνητικη αφου μου εκανε εκει καποιες αλλες εξετασεις και μου εδωσε χαπια κορτιζονης.Οταν εκαν ατη μαγνητικη διαβασα τη λεξη απομυελινωση και το εψαξα μονη μου τι ειναι.Οταν πηγα στο γιατρο τη μαγνητικη μου ελεγε "μια φλεγμονη"και κατι τετοιες αηδιες.Τελικα του ειπα μονη μου να μην παιζει με τις λεξεις και εχω τη συγκεκριμενη παθηση.Κοντεψε να παθει αυτος εγκεφαλικο βλεποντας εμενα ανετη :) Ο γιατρος που με παρακολουθει τωρα ειναι στο ΝΙΜΙΤΣ και απλως μου εκανε καποιες αλλες αιματος να αποκλεισε αλλη ασθενεια.Ειναι ομως "ανθρωπος "πανω απο ολα και προσεχει πως μου μιλαει και μου εξηγει.
 #2419  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Παρ Απρ 10, 2009 12:27 pm
Ο γιατρός που αναφέρεις μου έκοψε την ιντερφερόνη REBIEF 22 στα τέσσερα χρόνια χορήγησης και μετά τα είδα όλα . Γιαυτό πρόσεχε .
 #2428  από litsaM
 Παρ Απρ 10, 2009 2:37 pm
εγω πινω REBIF44.Λες να μην ειναι καλος?να σου πω την αληθεια δεν εχω παει σε αλλους.Πηγα σε εναν καποια στιγμη αλλα αυτος ηθελε να μου κοψει τελειως ιντερφερονη,δεν ηταν σε νοσοκομειο ουτε συμβαση με τα ταμεια και δεν ξαναπηγα.φανταζομαι λεμε τον ιδιο γιατι σε αυτο το νοσοκομειο δεν ειναι κι αλλος.Αποτι ξερω και στον Ευαγγελισμο αλλος ενας την ιδια δινει.και αυτος που μου το βρηκε στην αρχη για την ιδια μου ειπε.
 #2430  από ΜΙΜΙΚΑ
 Παρ Απρ 10, 2009 7:46 pm
Οταν βγήκαν τα αποτελέσματα, ο γιατρός μου βρήκε την αδελφή μου και τη ρώτησε: "Της το λες ή της το λέω?" Η αδελφή μου απάντησε "της το λέω" και μου το είπε. Μόλις μου το είπε συνέχισα να κλαίω αλλά πιο γοερά από πριν (γιατί έκλαιγα συνέχεια τους 6 προηγούμενους μήνες που ο 1ος γιατρός μου έλεγε "ψυχολογικό"), άρχισε να κλαίει και η Κατερίνα γιατί έκλαιγα εγώ κι έτσι μέσα στα δάκρυα και τις μύξες μας βρήκε ο γιατρός που ήρθε για τις απαραίτητες ιατρικές διευκρινήσεις. Μου είπε όσο μπορώ να μην στενοχωριέμαι και ότι μου στέλνει από το διπλανό δωμάτιο μία κοπέλα τη Βάσω η οποία είχε χρόνια ΣΚΠ και ήταν ένας δυνατός και θετικός άνθρωπος για να μιλήσουμε.
Ερχεται λοιπόν η Βάσω (ομολογώ με όλες τις καλές προθέσεις να μου συμπαρασταθεί) και -εκτός των άλλων παρηγορητικών- μου λέει απανωτά τα ακόλουθα:
"Μην ανησυχείς! Εχω μία θεία 20 με ΣΚΠ η οποία είναι μια χαρά. Μπορεί να είναι ΚΑΤΑΚΟΙΤΗ :shock: αλλά δεν καταλαβαίνει Χριστό" :shock: (εννοούσε ότι το αντιμετωπίζει ψύχραιμα :shock: ).
Και το τελειωτικό:
"Ο,τι χρειαστείς (τηλέφωνο, διευθύνσεις κλπ). ΘΑ ΤΟΥΣ ΘΑΨΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ:shock: ".
Μα, ψέλλισα, δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου. :shock:

1ο Αποτέλεσμα :cry: :
Για τις επόμενες ώρες φανταζόμουν τον εαυτό μου ΚΑΤΑΚΟΙΤΟ, ΕΡΗΜΟ και ΜΟΝΟ (αφού οργάνωσα "ωραιότατες" κηδείες για όλους τους αγαπημένους μου!!!)

2ο Αποτέλεσμα :evil:
Τηλεφώνημα στο γιατρό μου, ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ και ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΚΚΚΑΑΑΝΝΝΕΕΕΝΝΝΑΝΝΝ (γιατί δεν βοηθάει και πολύ).

3ο Αποτέλεσμα :lol:
Συνταγογράφηση αντικαταθλιπτικών.

Αντε ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ!!!
 #2434  από marale
 Παρ Απρ 10, 2009 8:20 pm
MY STORY

θΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 3 ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΣΑΝ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΨΑΝ MRI ΕΓΚEΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΥΠΟΨΙΑΣΟΥΝ. ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΠΗΓΕ Η ΜHΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΙΛΑΓΑΝ ΓΙΑ ENEΡΓΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΥΓΡΟ.... ΠΟΥ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ....
ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΦΑΞ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΥΤΟ.ΚΑΙ ΣΕ 3' ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΙ ΜΟ ΛΕΕΙ: ΕΧΕΙΣ ΣΚΠ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΟ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΓΚΟ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.
ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ...... ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΑΥΧΕΝΑ, ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ, ΚΟΡΤΙΖΟΝΕΣ ΝΟΣΗΛΙΑ REBIF

OΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑ!!
 #2436  από Ντινα
 Παρ Απρ 10, 2009 9:51 pm
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΝΤΟΜΗ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΜΟΥΔΙΑΣΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ,ΕΚΑΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΥΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΗΠΙΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΡΠΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ!ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥΔΙΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ GOOGLE ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΞΕΡΑ. ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΓΚΟΣ Η ΟΤΙ Η ΣΚΠ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΒΗΤΗ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΓΕΝΝΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΙΣ ΤΡΕΙς ΠΡΩΤΕΣ ΑVONEX MOY TIS EKANE O ΣΥΖΥΓΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΟΔΙ. ΜΕΛΑΝΙΑΣΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ!!
 #2437  από litsaM
 Παρ Απρ 10, 2009 10:59 pm
εγω φανταστειτε εχω συνδρομο καρπιαιου σωληνα(εδω και χρονια)οτι μουδιασμα ειχα σε χερι εκει το εριχνα,επιπλεον επεφτα στα καλα καθουμενα(αλλα παλι το ειχα παρει οτι ημουνα απροσεχτη αφου μεχρι και η ανιψια μου 4 χρονων τοτε με δουλευε :) )μια στροφη στο σπιτι δεν μπορουσα να παρω(ενα πραγμα ολο στον τοιχο εβρισκα :lol: )παλι στο δουλεμα με ειχαν ολοι!κι εγω δηλαδη γελαγα με μενα!με τη διπλωπια φανηκαν ολα πια!αυτο εννοουσα οταν ειχα πει υπαρχουν χειροτερα και μου την "ειπε" καποιος.απο ογκο πολυ καλυτερα.εχω και ζαχαρο(λιγο ευτυχως αλλα πινω χαπι) ενταξει τι να κανουμε?"οτι εχει κανενας..." :lol: το θεμα ειναι να μη μας ριχνει ψυχολογικα και να το παλευουμε οσο μπορουμε!οι γιατροι ειναι ανθρωποι κι αυτοι και πολλοι απο αυτους "απανθρωποι"οπως παντου.ψαχνουμε,ενημερωνομαστε και ξερουμε πια τι μας γινεται.
 #2504  από mary_d_ath
 Κυρ Απρ 12, 2009 3:04 pm
Τι να πω... Σα να διαβάζω και την δική μου ιστορία μέσα στις δικές σας.
Κι εμένα με το χέρι ξεκίνησε, σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα μου είπαν κι εμένα...
Βέβαια, τότε σπούδαζα στην επαρχία και είχα πάει ολομόναχη στο γιατρό και το κορυφαίο ήταν ότι είχα πάει σε ορθοπαιδικό και όταν έκανα το ηλεκτρομυογράφημα (το οποίο δεν έκανα ολόκληρο γιατί ήμουν φοβιτσιάρα) είχε έρθει και η νευρολόγος παρέα και με είχαν παραμερίσει και όλο "ψουψουψου" πίσω από την πλάτη μου :lol:
Παρ' όλο που έπρεπε να ξαναπάω για να το ξανακοιτάξουμε, επαναπαύτηκα και δεν ξαναπήγα ποτέ...
Είπα και στους γονείς μου "δεν είναι τίποτα, μπορεί να χρειαστεί να κάνω καμία επέμβαση μετά από πολλά χρόνια" και επαναπαύτηκαν κι αυτοί...
Μετά ήρθαν τα πόδια, τότε το ψιλιάστηκα κι εγώ γιατί είχα διαβάσει για τη ΣΚΠ στα πλαίσια ενός μαθήματος στο πανεπιστήμιο. Αλλά δεν πήγα ποτέ στο γιατρό γιατί φοβόμουν αυτό που θα ακούσω (οπότε έπλαθα δικαιολογίες με το μυαλό μου του τύπου "κουράστηκα πολύ στη δουλειά" κ.τ.λ :lol: )
Μετά πάλι πόδια και τέλος μάτι (τότε μόνο πήγα στα επείγοντα γιατί φοβήθηκα, αν και η οπισθοβολβική νευρίτιδα θεωρείται το πιο απλό στη ΣΚΠ).
Το κορυφαίο ήταν ότι πήγα μπας και μου δώσουν κανένα κολλύριο και ξαναβρώ το φως μου, δεν είχα ψιλιαστεί ότι το περιστατικό έχει να κάνει με ΣΚΠ μέχρι που με ρώτησε ο οφθαλμίατρος αν "μουδιάζω", οπότε τότε τα συνέδεσα όλα και η διάγνωση με βρήκε "ευτυχώς" πλήρως προετοιμασμένη.
Βέβαια αν είχα πάει από το πρώτο κιόλας μούδιασμα δεν θα ήταν γεμάτες εστίες οι μαγνητικές μου, αλλά τι να κάνουμε, είχα αλλού το μυαλό μου τότε... Τώρα πάντως της έχω βάλει "φρένο" και όλα μια χαρά.
 #2534  από kkelly
 Δευ Απρ 13, 2009 12:37 am
ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΤΕ. ΠΡΙΝ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΜΟΥΔΙΑΖΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΚΟΥΡΑΣΗ. ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΠΟΔΙ 2 - 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ, ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΕΒΓΑΖΑΝ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΟΛΑ ΟΚ ΕΛΕΓΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΑ 2 ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΕΚΕΙ. ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΚΑΝΑ MRI ΕΓΚΑΦΑΛΟΥ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΛΕΠΩ 4 ΑΣΤΙΕΣ ΑΠΟΜΥΕΛ ΠΑΩ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΑΕΙ. ΕΓΩ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΨΑΧΝΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΧΡΟΝΟΣ ΚΙ ΕΠΑΘΑ ΟΠΤΙΚΗ ΝΕΥΡΙΤΙΔΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΣΤΙΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ. ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΣΟΚΑΡΙΣΤΕΙΣ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΛΕΕΙ ΣΚΠ ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΝΕΤ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΛΠ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΧΑ ΧΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΗΣΩ. ΤΩΡΑ AVONEX ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΚΛΠ