• πρωτη μερα στην ΜΣΣ

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #2367  από Angel
 Πέμ Απρ 09, 2009 3:25 pm
θελω να σας ρωτησω κατι..
πως σας το ανακοινωσε ο γιατρος για πρωτη φορα οτι εχετε την παθηση αυτη>?

ειμαι περιεργη γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως λειτουργουν μερικοι γιατροι που μαλλον δεν ειναι ανθρωποι.
 #2368  από mary_d_ath
 Πέμ Απρ 09, 2009 4:04 pm
:lol:
Μη μου πεις ότι έπεσες πάνω στη γιατρό μου; :lol:
Καλωσήρθες παρεπιπτόντως, τι να πω τώρα για τους γιατρούς...
Δεν πειράζει, έχουν τον τρόπο τους να το λένε...
Εμένα μου το 'πε κατευθείαν με τη μαγνητική, δεν περίμενε καθόλου!
Μου είπε (το θυμάμαι σαν σήμερα):
"Λοιπόν, είσαι 20 χρονών, έχεις απομυελίνωση, είχες μουδιάσματα, έχεις ΣΚΠ" :lol:
Εντωμεταξύ το κορυφαίο ήταν ότι η μάνα μου κατευθείαν έβαλε τα κλάματα και η γιατρός συνέχισε απαθέστατα: "Πως κάνετε έτσι, δεν είναι και καρκίνος...." :lol:
Σε αυτή τη γιατρό πάω ακόμα παρεπιπτόντως γιατί θεωρείται "κορυφή" και επειδή δεν έχω δική μου ασφάλιση ακόμα. Αλλά θα την αλλάξω γιατί με αφήνει στα σκοτάδια, τίποτα δε μου λέει (για το πως πάω κ.τ.λ). Ενώ μια άλλη στην οποία είχα πάει, μου τα εξήγησε όλα λεπτομερειακώς (έχεις απομυελίνωση εδω γι' αυτό και είχες πρόβλημα με τα πόδια, εδώ γι' αυτό και είχες πρόβλημα με το χέρι κ.τ.λ).
Ήταν άνθρωπος με όλη τη σημασία της λέξης αλλά ήταν μικρή σε ηλικία και είχε μόνο αναλάβει 3 περιστατικά ΣΚΠ στην καριέρα της, οπότε έμεινα στην "απάνθρωπη" γιατρό :lol:
 #2370  από maraki12
 Πέμ Απρ 09, 2009 4:16 pm
Εξαρτάται ποιον πετυχαίνεις..
Κατα τη γνώμη μου είναι 3 λαλούν και 2 χορεύουν...
Εμένα ας πουμε ο οφθαλμίατρος που πήγα εντελώς ανυποψίαστη νομίζοντας ότι η στραβομάρα μου έχει να κάνει με υπερκόπωση, μου είπε αμέσως, απότομα και κατάμουτρα "ΣΚΠ" στέλνοντας με αδιάβαστη. Διάφοροι νευρολόγοι που ακολούθησαν μου τα μασούσαν για μήνες μιλώντας για απομυελίνωση. Και μια (δυσάρεστη) εξαίρεση σ'αυτούς ήταν στο Γενικό Κρατικό που έχοντας τότε ακόμα μόνο 1 σύμπτωμα και σχετικά καθαρες μαγνητικές, μου φέρονταν λες και τους κάνει εκπλήξη που περπατάω ακόμα.
Τι να πω..
Μάλλον φοβούνται να το πουν ξεκάθαρα εξαιτίας των αντιδράσεων?
Τώρα ο γιατρός που μου γράφει το φάρμακο και η νοσηλεύτρια που έχει ερθει κανα δυο φορές και οι δύο μου λένε με "θαυμασμό" τι καλά που το αντιμετωπίζω..
Και τα παίρνω λίγο κρανίο..
Γιατί ρε παιδιά.. έχω επιλογή????
Τί έπρεπε να κάνω δηλαδή? Να πάρω φόρα να πέσω από κανα μπαλκόνι????

Ελπίζω να μη σε έπρηξα ;)
Καλά ήταν να μην "ερχόσουν" αλλά αφού είσαι εδω, καλώς ήρθες!
 #2372  από theoni
 Πέμ Απρ 09, 2009 4:24 pm
loipon...sthn arxi mou legan oti exw ogko sto kefali...meta oti den kseroun tpt kai thelei psaksimo...meta apomuelunwsi kai meta apo 4 xronia mss...OTI NA NAI...
u.g.: tous exw xesmenous olous...(sorry gia thn ekfrasi alla etsi niwthw...)
 #2377  από katerina76s
 Πέμ Απρ 09, 2009 5:15 pm
επαθα οπτικη νευριτιδα ογιατρος με εστειλε για μαγνητικη και μου ειπε η ξυπνια του μαγνητικου κεντρου 'δεν ειναι τιποτα ...ειναι κατι που παθαινουν πολλοι νεοι σκπ' δεν το εμαθα απο τον γιατρο...ο γιατρος παλι ελεγε τι καλα που το πηρες ....τι να κανά;;;;
 #2382  από αλεξανδρος1
 Πέμ Απρ 09, 2009 5:36 pm
Εγώ το έμαθα με τον άσχημο τρόπο. Παρέλυσα αριστερά και έκανα εισαγωγή στο στρατιωτικό νοσοκομείο στην ξάνθη και το πρώτο πράγμα που μου είπε ο γιατρός όταν είδε την μαγνητική ήτανε οτι ευτυχώς έχω σκπ και δεν έχω πάθει εγκεφαλικό. Μαζί μου ήτανε και η γυναίκα μου 6 μηνών έγκυος τότε. Πείτε μου τώρα εάν είχα άδικο που τον έβρισα.
 #2384  από Στάθης
 Πέμ Απρ 09, 2009 5:48 pm
Καλά που να ακούσετε την δικιά μου ιστορία .....

Μπήκα μέσα τον Οκτώβριο του 2004 με τρελές ζαλάδες εμετούς διπλωπίες, δεν μπορούσα να σταθώ ούτε δευτερόλεπτο όρθιος. Με πλακώσανε στις εξετάσεις μαγνητικές κτλ και αφού είδαν τι είχα πάθει μου το έκρυβαν για να μην με στεναχωρήσουν πάνω στα χάλια μου. Μετά από μια βδομάδα (συνολικά έκατσα μέσα 2 βδομάδες) ήρθε η κουτσομπόλα της γειτονιάς, η κ. Βούλα να με δει (με το που την είδα έπαθα, τι δουλεία είχε αυτή να με δει ....). Εκεί που έχει κάτσει απέναντι μου και μιλάει με την νοσοκόμα και ακούω να λέει :

"Το καημένο το παιδί Σκλήρυνση κατά πλάκας, και τώρα;"

Εκεί έπαθα αυτό που λέμε ζιγλαφόν ......

Εννοείτε από το βρίσιμο που έφαγε μετά όταν βγήκα από το νοσοκομείο ...... δεν την έχω ξαναδεί (και ούτε θέλω !).

Οπότε εγώ το έμαθα από την κουτσομπόλα της γειτονιάς. Απίστευτο !
 #2396  από elena
 Πέμ Απρ 09, 2009 9:53 pm
εμένα πάντως ο γιατρός μου ,μου το έλεγε σιγά-σιγά ,λιγό-λιγό,σε διάστημα δύο εβδομάδων,όσο
δηλαδή νοσηλευόμουν στο νοσοκομείο.
το αποδέχτηκα πολύ καλά,όπως και την θεραπεία ,και νομίζω ότι ήταν καθαρά ο τρόπος που
με αντιμετώπισε,με ψυχραιμία και ειλικρίνεια.
επίσης μου ενέπνευσε μεγάλη εμπιστοσύνη,και αν και είδα και άλλους νευρολόγους ιδιωτικά,και
μη ,κατέληξα σε αυτόν και μέχρι τώρα έχουμε πολύ καλή συνεργασία.
μου κάνει μεγάλη εντύπωση που γιατρός δημόσιου νοσοκομείου,μπορεί να μου αφιερώνει τον
χρόνο που χρειάζομαι ,όταν τον επισκέπτομαι,χωρίς να βιάζεται ...να με ξαποστείλει!
και επίσης να απαντάει σε τηλεφώνημα μου,στο κινητό του σε τυχόν απορίες!
είναι μεγάλη δουλειά!
 #2403  από Νικόλας
 Πέμ Απρ 09, 2009 11:14 pm
Εμένα παιδιά μου έδειχνε τη μαγνητική και έλεγε ( ο ηλίθιος):
Λοιπόν, βλέπεις αυτή την ασπρίλα; Ε δεν έπρεπε να ήταν εκεί. Αυτή; Ούτε και αυτή έπρεπε να είναι εκεί. Αυτά δείχνουν ότι έχεις σκλήρυνση κατά πλάκας.
Ο πατέρας μου ήταν έτοιμος να πάθει έμφραγμα και εγώ κοιτούσα το παράθυρο να πηδήξω απ΄έξω. Με πήραν τα ζουμιά αμέσως. Ευτυχώς όμως και για καλή μου τύχη (μετά από άλλη επίσκεψη στο νευρολόγο του νοσοκομείου) πήγα σε ένα καλό νευρολόγο, ειδικευμένος στην Αμερική που σπάνια έρχεται στην Ελλάδα και με καθυσήχασε αρκετά μπορώ να πω. Δυστυχώς κάποιοι γιατροί σκέφτονται το πως θα τα βγάλουν και μερικοί μας βλέπουν σαν κοινούς πελάτες. ¨Αλλοι ακόμα σαν πειραματόζωα!
 #2405  από LL--MM
 Πέμ Απρ 09, 2009 11:50 pm
Νομίζω ότι έγραψα ήδη πώς κάποια γαϊδούρια μου το είπαν κατάμουτρα και σα να έφταιγα εγώ, δίχως πολλές-πολλές εξηγήσεις, οπότε επειδή δεν καταλάβαινα, μου είπαν να πάω να δώ στο διαδίκτυο. Ανοιξα το pubmed και είδα τίς όποιες μ@λ@κίες αραδιάζουν, για τη σκπ όπως και για διαφορες άλλες αρρώστιες. Ξαναείδα πρό εξαμήνου μια αισχρή από κείνη την ομάδα και μου επανασυστήθηκε: Της εξηγησα ότι όταν ανακοιώνουν τη σκπ κατ' αύτό τον τρόπο είναι σίγουρο ότι μένουν αξέχαστοι.
Δε βαρυέστε, ο παλιός του Αιγινήτιου έγραφε χειρότερα στο βιβλίο αναφοράς του ΕΚΠΑ, όποιος έχει κουράγιο άς το διαβάσει, τα έχουμε πει και αλλού. Για τον καινούριο, ανοίξτε την ιστοσελίδα τους (κειμενα για επαγγελματίες στ' αγγλικά.... :twisted: ), καυχιούνται κιόλας ότι στους 26 1/2 μήνες κατά μέσο όρο κάνουν τη διάγνωση και ότι εμείς δεν πάθαμε και τίποτα :!:
Γεγονός είναι ότι εγώ είχα ήδη πολλές βλάβες κατά τη διάγνωση (οπότε οι πρώτοι δε φοβήθηκαν να με διαγνώσουν) αλλά στο αιγινήτιο αν και αναγνωρίστηκε κατα τη συνάντηση με γιατρό η σκπ, δε μου δίναν βαβαίωση ούτε με σφαίρες :!:
Ήταν και μια στη Θεσσαλονίκη που μ' ένα δακρύβρεκτο κείμενο με τίτλο "εν αρχή ήν ο πόνος" στο "Αναπηρία τώρα", ήθελε να πείσει ότι ήταν σαν εμάς για να πιάσει πελατεία ή να ειδικευθεί παραπάνω ή και τα δύο. Χρόνια αφού την είδα, μου αρνήθηκε στο τηλέφωνο ότι έπασχε από σκπ. Και δαύτη τώρα τη μάζεψε ένα μεγάλο αφεντικό του Αχέπα, που έτσι δείχνει πόσο πιστεύει ουσιαστικά ότι "εν αρχή ήν η κοροϊδία των ασθενών"... Ο νοών νοήτω :evil:

Όπως είπαμε, τα ονόματα τα περνάμε από προσωπικά μηνύματα "από το φόβο των Ιουδαίων"... :evil:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Παρ Απρ 10, 2009 4:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.