• πιθανη σκληρυνση?

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #48682  από EYOYLO
 Δευ Φεβ 28, 2011 9:20 pm
Καλησπερα με λενε Ευη και ειμαι πολυ μπερδεμενη.Δεν ξερω αν εχω απομυελινωση ή οχι...Ισως να εχω καταντησει κουραστικη στους γυρω μου γιατι περπαταω βλεπω...καμμια φορα λεω αν ειναι κ εχω κατι ας δειξει κατι εντονο(αναστρεψιμο δεν ειμαι κ τρελλη)για να ξερω.Στο Αιγινητειο και το Υγεια λενε πιθανη σκληρυνση(στο Υγεια με ειχε ετοιμη για ιντερφερονη) στο Ντυναν και το Ιατρικο οτι τις βλαβες μου μπορει να τις εχει ο καθενας.Οι μαγνητικες δεν εχουν ενεργες εστιες μαλιστα η τελευταια του2009στο Ιατροπολις(οπου δεν ειχα παει καμμια απο τις προηγουμενες) δεν εδειξε ΤΙΠΟΤΑ παραξενο;εχω κανει σε 4 διαφορετικα κεντρα απο το 2006 εως το 2009.Μετα παραιτηθηκα ενιωθα κ καλυτερα.Εδω κ 2 εβδομαδες ξεκινησα με πεταγματα ποδιων οταν ξαπλωνα συνεχισα με μουδιασμα ευκολη κοπωση πονο κ μουδιασμα στο τριδυμο;(ετσι λεγεται;)ματι δοντια αυτι απο τη δεξια πλευρα.Δεν εχω παει ακομα στο γιατρο γιατι κ που να παω;αν παω στο Αιγινητειο θα μου πει να νοσηλευτω με κορτιζονη αλλα δεν μπορω να το κανω γιατι δεν εχω πειστει -αφου ο καθενας λει ο,τι θελει.Τι με συμβουλευετε;
 #48812  από Claire
 Πέμ Μαρ 03, 2011 3:41 am
Εύη μου συμφωνώ με τον Σταυρό μην αναλώνεσαι τόσο πολύ με τέτοιους προβληματισμούς. Από τη στιγμή που κανένας από όλους αυτούς που σε εξέτασαν δεν είναι σε θέση να επαληθεύσει ms βάλε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου και συνέχισε τη ζωή σου κανονικά ίσως εκτιμώντας την και λίγο περισσότερο. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω και χαίρομαι που ακόμη κανείς "ειδικός" δεν μιλά για βέβαιη ms. Το μέλλον είναι το αύριο και κανείς δεν ξέρει τι τον περιμένει για αυτό ζήσε το τώρα το σήμερα! Τετριμμένο και χιλιοειπωμένο αλλά απόλυτα αληθινό!
Μην επιτρέπεις σε μια ιδέα να σε βασανίζει περισσότερο από την ίδια την πραγματικότητα. Από τη στιγμή που τόσοι γιατροί δεν επαληθεύουν τίποτα και έχουν δει την κλινική σου εικόνα στην πορεία τόσων ετών τώρα, συνέχισε με χαμόγελο. Αυτό που νιώθεις μπορεί να είναι μια νευραλγία τρίδυμου.
Σου εύχομαι τα καλύτερα!
 #48816  από pelopidas
 Πέμ Μαρ 03, 2011 8:58 am
Claire έγραψε:Εύη μου συμφωνώ με τον Σταυρό μην αναλώνεσαι τόσο πολύ με τέτοιους προβληματισμούς. Από τη στιγμή που κανένας από όλους αυτούς που σε εξέτασαν δεν είναι σε θέση να επαληθεύσει ms βάλε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου και συνέχισε τη ζωή σου κανονικά ίσως εκτιμώντας την και λίγο περισσότερο. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω και χαίρομαι που ακόμη κανείς "ειδικός" δεν μιλά για βέβαιη ms. Το μέλλον είναι το αύριο και κανείς δεν ξέρει τι τον περιμένει για αυτό ζήσε το τώρα το σήμερα! Τετριμμένο και χιλιοειπωμένο αλλά απόλυτα αληθινό!
Μην επιτρέπεις σε μια ιδέα να σε βασανίζει περισσότερο από την ίδια την πραγματικότητα. Από τη στιγμή που τόσοι γιατροί δεν επαληθεύουν τίποτα και έχουν δει την κλινική σου εικόνα στην πορεία τόσων ετών τώρα, συνέχισε με χαμόγελο. Αυτό που νιώθεις μπορεί να είναι μια νευραλγία τρίδυμου.
Σου εύχομαι τα καλύτερα!

συμφωνω απεριοριστα με claire, sou!
ετσι κι αλλιως και τα κριτηρια της σκπ αλλαζουν
οι εστιες, πχ δεν σημαινουν τιποτα
μερικες φορες βρεθηκαν τυχαια σε ανθρωπους που εζησαν ολη τη ζωη τους φυσιολογικα
αλλες φορες δεν βρεθηκαν ποτε αλλα η διαγνωση τεθηκε βιαστικα
και δοθηκε ιντερφερονη για τρια χρονια
(αυτο αφορα θεια μου 65 ετων, οι περισσοτεροι νευρολογοι εσκιζαν τα ιματια τους οτι δεν ειναι σκπ,κι εγω μαζι, αλλα καποιος νευρολογος στο μετροπολιταν ειχε αλλη γνωμη κι ετσι εχασα!
δεν υπαρχει σκπ με εναρξη στα 65! αλλα κερδισε η ιντερφερονη!)
οι δε εστιες, που δεν ειναι εστιες οπως ειναι οι μεταστασεις, θεος φυλαξοι, αρα κακως τις λεμε εστιες, πανε κι ερχονται
δες και στο wikipedia πως αλλαζουν στον ιδιο ασθενη ανα μηνα
φαινεται οτι ειναι εναποθεσεις σιδηρου, ξερουμε μονο οτι εμφανιζονται κοντα σε φλεβες ανατομικα
και πριν την μαγνητικη δεν γνωριζαμε οτι υπηρχαν καν!

τωρα γιατι υπαρχουν μελετες (απειρες!) που βασιζουν την κλινικη παρακολουθηση των φαρμακων στην εμφανιση/εξαφανιση εστιων, ειναι ΑΞΙΟ ΑΠΟΡΙΑΣ!

τελικα, εχω να πω οτι συνεχισε την ζωη σου, και κυριως μην πανικοβαλεσαι!
ο πανικος ειναι κακος συμβουλος

ζησε την ζωη σου σαν να μην ειχε εφευρεθει η μαγνητικη
και η σκπ να μην υπηρχε ως μια σκοτεινη, αυτοανοση νοσος στην οποια περικλειουμε οποια κατασταση δεν ξερουμε που να ενταξουμε