• ΧΕΝΦΑ ή ΣΚΠ ?

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #48847  από Nina
 Πέμ Μαρ 03, 2011 3:59 pm
Καλησπερα Πελοπιδα και Sou.
Νοιωθω λιγο μπερδεμενη.... Παρεπιμπτοντως και εγω στο Μετρο.....ταν πηγα και μου ειπε ο νευρολογος να κανω και οσφυονωτιαια παρακεντηση, η οποια βγηκε καθαρη..(2006). Μια χαρα ως εδω. Απο τοτε εχω συνεχεια πονοκεφαλους, που δεν περνουν με παυσιπονα, νευραλγια τριδυμου, διπλωπια, κλπ.κλπ.
Ειμαι ατομο υπερ της προληψης οσον αφορα την υγεια, για αυτο και δεν το αφησα στην ακρη, αλλα ουτε και το κυνηγησα (περασαν κοντα 5 χρονια)...Ενα πρωι ξυπνησα με πολυ μεγαλο πονο στο δεξι μου ματι κι εβλεπα παλι διπλα... πηγα στο εφημερευον νοσοκομειο... με ειδε οφθαλμιατρος, (μου ειπε -ψαχτο - ), με βλεπει νευρολογος μου λεει (-εισαγωγη για εξετασεις -) εννοειται οτι δεν εκανα εισαγωγη, ομως εκανα τις απαραιτητες εξετασεις για τα ματια μου -ειναι μια χαρα -, και περνοντας μαζι μου τις μαγνητικες παω στον 3ο κατα σειρα νευρολογο που μου εδωσε την απαντηση που σας εγραψα σε προηγουμενο μνμ.
Δεν σας κρυβω, οτι νευριασα πολυ με την ασαφη απαντηση του !!!
Εχω το δικαιωμα σαν ατομο, να μαθω ΑΝ εχω κατι... τι ειναι αυτο. !!!
Γιατι παθαινω αυτα που παθαινω..κλπ.κλπ. Ειμαι τελειως απληροφορητη οσον αφορα την ΣΚΠ ή τη ΧΕΝΦΑ.Τωρα ασχοληθηκα.. καιν αυτο γιατι τελευταια εχω < μουδιασματα συχνα..> στο κεφαλι μου.. και μεγαλη κοπωση στα χερια..(απλωνω τα ρουχα με διακοπες...)
Εχω θορυβηθει αρκετα.. αλλα δεν εχω πανικοβληθει...Ομως θελω να μαθω.... Πιστευω οτι δεν ειναι περιεργο αυτο...και οτι καθε ατομο θα ενεργουσε ετσι....
Δεν εχω να χασω τιποτα αν καποια στιγμη κοιταξω τις φλεβες μου.... οταν μαλιστα υπαρχει οικογενειακο ιστορικο με εγκεφαλικα (η μαμα μου)
Αλλα πανω απο ολα μου αρεσει να μαθαινω !
Οσο για την επικοινωνια μαζι σας...
Καλως 'η κακως..... εγω χαιρομαι που μιλαω μαζι σας, γιατι μαθαινω.... περνω πληροφοριες που δε νομιζω να τις επερνα αλλοιως... και πανω απο ολα , μπορω να μιλησω ελευθερα για το < προβλημα μου >
Και περισσοτερο απο ολα...ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ και εσεις!!!!!!
Πρεπει να παραμεινω δυνατη... (Εχω και εναν συζυγο με 5 stent )
Τωρα... η εικονα μου ειναι < αψογη > . Και μακαρι να παραμεινει ετσι...

Νινα
 #48852  από Nina
 Πέμ Μαρ 03, 2011 5:53 pm
α. και κατι σημαντικο, νομιζω (το εγραψα στο μηνυμα που ηθελα να απευθυνω σε σενα και το εστειλα σε αλλη φιλη) οτι πρεπει να παρεις χαπια κορτιζονης για ενα μηνα για την νευραλγια, αλλα καλο ειναι να σε παρακολουθει καποιος γιατρος, εστω παθολογος
ξερω οτι για τη νευραλγια τριδυμου δινουμε και largactil
ειναι μια επωδυνη κατασταση, και θα μπορουσες να την αντιμετωπισεις αυτοτελως, δηλαδη ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΝΕΥΡΑΛΓΙΑ ΤΡΙΔΥΜΟΥ

Πελοπιδας

Συγνωμη, αλλα τωρα το ειδα το παραπανω..
Ο νευρολογος μου εδωσε για την νευραλγια Sibelium. Ακολουθησα την αγωγη, την τελειωσα... και παλι απο την αρχη η νευραλγια....
Την εκανα και 2η φορα την αγωγη.. και παλι τα ιδια.. Τα σταματησα.
Ο τελευταιος νευρολογος μου ειπε :( Αφου του ειπα για το Sibelium ), βρες ενα παυσιπονο που να σε < πιανει > και παρτο !!!
Ομως δεν με πιανει τιποτα απο αυτα που ξερω... τα συνη8ισμενα...
Ειναι πραγματικα πολυ δυσαρεστη κατασταση....Αν παω στο φαρμακειο για το largactil 8α μου το δωσουν χωρις συνταγη?

Νινα
 #48853  από pelopidas
 Πέμ Μαρ 03, 2011 6:12 pm
Nina έγραψε:α. και κατι σημαντικο, νομιζω (το εγραψα στο μηνυμα που ηθελα να απευθυνω σε σενα και το εστειλα σε αλλη φιλη) οτι πρεπει να παρεις χαπια κορτιζονης για ενα μηνα για την νευραλγια, αλλα καλο ειναι να σε παρακολουθει καποιος γιατρος, εστω παθολογος
ξερω οτι για τη νευραλγια τριδυμου δινουμε και tegretol
ειναι μια επωδυνη κατασταση, και θα μπορουσες να την αντιμετωπισεις αυτοτελως, δηλαδη ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΝΕΥΡΑΛΓΙΑ ΤΡΙΔΥΜΟΥ

Πελοπιδας

Συγνωμη, αλλα τωρα το ειδα το παραπανω..
Ο νευρολογος μου εδωσε για την νευραλγια Sibelium. Ακολουθησα την αγωγη, την τελειωσα... και παλι απο την αρχη η νευραλγια....
Την εκανα και 2η φορα την αγωγη.. και παλι τα ιδια.. Τα σταματησα.
Ο τελευταιος νευρολογος μου ειπε :( Αφου του ειπα για το Sibelium ), βρες ενα παυσιπονο που να σε < πιανει > και παρτο !!!
Ομως δεν με πιανει τιποτα απο αυτα που ξερω... τα συνη8ισμενα...
Ειναι πραγματικα πολυ δυσαρεστη κατασταση....Αν παω στο φαρμακειο για το largactil 8α μου το δωσουν χωρις συνταγη?

Νινα

sorry, tegretol χαπια, οχι largactil
το tegretol ειναι αντιεπιληπτικο φαρμακο αλλα χρησιμοποιειται με επιτυχια στη νευραλγια τριδυμου
δεν νομιζω να χορηγειται χωρις συνταγη
γιατι δεν βρισκεις ενα καλο παθολογο?
αρκει για να σε παρακολουθησει γι'αυτο!
 #48857  από Nina
 Πέμ Μαρ 03, 2011 7:21 pm
pelopidas έγραψε:
Nina έγραψε:α. και κατι σημαντικο, νομιζω (το εγραψα στο μηνυμα που ηθελα να απευθυνω σε σενα και το εστειλα σε αλλη φιλη) οτι πρεπει να παρεις χαπια κορτιζονης για ενα μηνα για την νευραλγια, αλλα καλο ειναι να σε παρακολουθει καποιος γιατρος, εστω παθολογος
ξερω οτι για τη νευραλγια τριδυμου δινουμε και tegretol
ειναι μια επωδυνη κατασταση, και θα μπορουσες να την αντιμετωπισεις αυτοτελως, δηλαδη ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΝΕΥΡΑΛΓΙΑ ΤΡΙΔΥΜΟΥ

Πελοπιδας

Συγνωμη, αλλα τωρα το ειδα το παραπανω..
Ο νευρολογος μου εδωσε για την νευραλγια Sibelium. Ακολουθησα την αγωγη, την τελειωσα... και παλι απο την αρχη η νευραλγια....
Την εκανα και 2η φορα την αγωγη.. και παλι τα ιδια.. Τα σταματησα.
Ο τελευταιος νευρολογος μου ειπε :( Αφου του ειπα για το Sibelium ), βρες ενα παυσιπονο που να σε < πιανει > και παρτο !!!
Ομως δεν με πιανει τιποτα απο αυτα που ξερω... τα συνη8ισμενα...
Ειναι πραγματικα πολυ δυσαρεστη κατασταση....Αν παω στο φαρμακειο για το largactil 8α μου το δωσουν χωρις συνταγη?

Νινα

sorry, tegretol χαπια, οχι largactil
το tegretol ειναι αντιεπιληπτικο φαρμακο αλλα χρησιμοποιειται με επιτυχια στη νευραλγια τριδυμου
δεν νομιζω να χορηγειται χωρις συνταγη
γιατι δεν βρισκεις ενα καλο παθολογο?
αρκει για να σε παρακολουθησει γι'αυτο!

Eυχαριστω πολυ Πελοπιδα για την προταση του φαρμακου... θα δω τι θα κανω...

Νινα