• Γεια σε όλους + μία ερώτηση

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #129090  από elena28
 Πέμ Νοέμ 16, 2017 10:47 am
Καλημέρα σε όλους,

Πρόσφατα διεγνώσθην με ΣΚΠ έπειτα από ένα πολύ δυσάρεστο επεισόδιο κατά το οποίο έχασα την όραση μου, μεταξύ άλλων.

Ευτυχώς επανήλθα πλήρως, και ξεκίνησα αγωγή με Copaxone 3x 40mg.

Καθώς βλέπω ότι τα μέλη του φόρουμ είναι πολύ βοηθητικά και πρόθυμα να καλοσορίσουν νέα μέλη, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες τις οποίες ίσως κάποιος θα μπορούσε να προσφέρει.

Αυτή τη στιγμή ζω στο εξωτερικό, οπότε δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με το σύστημα υγείας της Ελλάδας. Στη χώρα όπου διαμένω, το κοινωνικό σύστημα είναι πολύ καλό, μιας και παρέχεται στήριξη από το κράτος σε όλους, ακόμα και όταν χάσουν την εργασία τους.

Καθώς μία επιστροφή στην Ελλάδα είναι στο μυαλό μου, θα ήθελα να ρωτήσω τί ισχύει εκεί σχετικά με την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ασθενών με χρόνια ασθένεια.

Για παράδειγμα, εάν κάποιος μείνει άνεργος (και συνεπώς ανασφάλιστος), υπάρχει δυνατότητα κάλυψης του κόστους της αγωγής του; Και ποια η διαδικασία; Υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός σχετικά με το διάστημα για το οποίο μπορεί να του παραχθεί ιατροφαρμακευτική κάλυψη εκτός ασφάλισης;

Ευχαριστώ πολύ για όποια απάντηση!

Έλενα
 #129114  από dimos
 Δευ Νοέμ 20, 2017 4:01 pm
Υπάρχει δωρεάν περίθαλψη, προς το παρόν.......Χρονικός περιορισμός δεν υπάρχει εκτός και αν αλλάξει ο νόμος.
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... o-pronoias