• ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #128698  από Νικολετα
 Παρ Σεπ 08, 2017 12:49 am
Καλησπέρα σε ολούς! Ειμαι 29 ετων και εδω και 2 μηνες προσπαθω να βρω τι εχω.. στην πρωτη μου νοσηλεια η μαγνητικη αυχενα εδειξε 1 εστια η οποια μου ειχε προκαλεσει σε ολη τη δεξια πλευρα μουδιασμα και καψιμο και σε ολη την αριστερη κινητικα προβληματα. Ο πρωτος γιατρος μου ειπε πιθανη ΣΚΠ.. και οτι πρεπει να ξεκινησω αγωγη αφου τελειωσω την κορτιζονη. Η παρακεντηση ηταν αρνητικη σε ολιγοκλωνικα. οπως και ολες οι αλλες εξετασεις.. η κορτιζονη δεν με βοηθησε ιδιαιτερα και τελικα στη δευτερη μου νοσηλεια και σε αλλους γιατρους επειδη ειχα μια υποτροπη βρεθηκε οτι η εστια του αυχενα διογκωθηκε και μου ειπαν οτι εχω πιθανη μυελιτιδα.. ξανα αγωγη με κορτιζονη η οποια με εχει ριξει απιστευτα πολυ.εχω εντονη αδυναμια και καυσαλγια..Ενας αλλος γιατρος μου ειπε για ενα συνδρομο Brown Sequard... ολη μου λενε υπομονη και οτι η κορτιζονη αργει πολυ να δρασει..Η αληθεια ειναι οτι πιο πολυ με εχουν τρελανει οι γιατροι.. μηπως εχει καποιος απο σας παρομοια εμπειρια με τη δικη μου? ευχομαι να ειστε ολοι καλα!
 #128704  από Στάθης
 Παρ Σεπ 08, 2017 3:11 pm
Γεια σου Νικολέτα, πάντα η αρχή εσωκλείει έναν χαμό μέχρι να βρούμε τι μας συμβαίνει. Θα περάσει Νικολέτα, ευχή μου να βρεις άμεσα έναν γιατρό που θα σε στεριώσει ψυχολογικά και θα σε καθοδηγήσει να βρεις τον εαυτό σου. Η κορτιζόνη αργεί να δράσει γιαυτό προτείνω να κινείς τον εαυτό σου με όποια δύναμη σου έχει απομείνει. Η κίνηση (έστω 30μέτρα περπάτημα), μεταβολίζει το φάρμακο πολύ πιο γρήγορα, δρα πιο γρήγορα και είναι και αποτελεσματικότερο.

Προσπάθησε να μην ακούς πολύ τις ταμπέλες των γιατρών, επικεντρώσου στα συμπτώματα σου και στο πως θα ηρεμήσεις, γιατί έχεις φλεγμονή/φωτιά στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα και το στρες και ο υπέρμετρος φόβος ρίχνουν λάδι στην φωτιά, ενώ η ηρεμία και προσευχή λειτουργούν σαν πυρόσβεση.

Καλή Δύναμη Νικολέτα εύχομαι γρήγορα περαστικά στον γολγοθά σου.
 #128840  από Νικολετα
 Δευ Σεπ 18, 2017 1:08 pm
Ευχαριστώ πολύ Σταθη για τις πληροφορίες και τις ενθαρρυντικές συμβουλές .ναι ετσι είναι, και όσο περνούν οι μέρες αντιλαμβανομαι ολο και περισσοτερο την κατασταση και το τι μου συμβαινει αν και ακομα δεν εχω βελτιωθει.
Ευχομαι υγεια και οτι καλυτερο!