• apomuelonotiki nosos

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #23836  από evoula
 Πέμ Απρ 01, 2010 10:20 pm
apomuelonotikh nosos shmainei sklirinsi?aplws mia erwthsh...
 #23843  από κωστας
 Πέμ Απρ 01, 2010 11:06 pm
θα το θεσω αλλιως η σ.κ.π ειναι απομ.νοσος!
 #23845  από litsa
 Πέμ Απρ 01, 2010 11:10 pm
nai αλλα μην τρομάζεις...!!!
και εμένα ετσι μου το έλεγαν ... γιατί? μόνο οι ΄΄καταρτισμένοι'' ξέρουν...

τώρα κατάλαβα οτι ειχα απο το 2006 επισημα και αυτοί μου το είπαν τον μαιο τον 2009 ..
προτιμούσα ομως να το ήξερα απο την αρχή ..δεν θα έχανα χρόνο να λεω τι και πως και θα το επαιρνα απόφαση!!!

φιλιά!!!!
 #23873  από evoula
 Παρ Απρ 02, 2010 12:45 am
eyxaristw gia tis apantiseis sas... :lol: mou dimiourgithike ayti i aporia giati i prwth m magnhtiki ergrafe ayth th lexoula...k i gnwmateysh apo to nosokomeio grafei ''polapli sklhrynsh''...k se allous filous m lew apomuelonotiki noso k se alloys sklirinsi...aplws i deyteri lexh akougetai pio varia... :P ...i giatros m eipe na min me anhsyxei i lexi ''sklirinsh'' ola tha pane kala...i epistimi exei proxwrisei polu...k mi gelasete me ayto pou tha sas pw...i prwth erwthsh m htan an einai klhronomikh...k i deyterh an thelw na meinw egyos ti tha kanw me thn agwgh...to xw ena agxos...ouf...
 #23886  από soulla
 Παρ Απρ 02, 2010 10:22 am
γεια σου σταύρο για μένα το πρώτο βήμα είναι να ξέρω τι θα ζητώ από τους γιατρούς. λέω να δοκιμάσουμε να βρούμε κάποιον πρόθημο και να κάνουμε εδώ την εξέταση ,όπως ξαναείπα έχω μεγάλη παρέα από δικούς μας και περιμένουν.
αν κατάλαβα καλά πρώτα ψάχνουμε για ακτινολογο :?: και θα ζητήσουμε να κάνει εξέταση για τις σφαγίτιδες φλέβες ή θα ζητήσουμε εξέταση για την πάθηση (χένφα)αν θέλεις δώσε μας λεπτομέριες τι να ζητήσουμε έχεις όσο χρόνο θέλεις ,γιατί θα γίνει σίγουρα μετά το πάσχα απλά να ξέρουμε τι να ζητήσουμε για να μην μας κοιτάζουν σαν εξωγήινους :evil: έχουν και μια ειρωνία αφού σαν θεοί τα ξέρουν όλα :evil: έχουν γραφτεί πολλά στοιχεία στο φόρουμ αλλά είναι σκορπισμένα σε διάφορες σελίδες και για να μην κάνω λάθος θα περιμένω από εσένα.
ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω ότι αυτή την φορά θα αλλάξει όντως το όνομα της (Σ.Κ.Π)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soulla την Παρ Απρ 02, 2010 7:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #23916  από Blacksand
 Παρ Απρ 02, 2010 1:38 pm
@ λιτσα

Ακριβώς το ίδιο και σε εμένα!Έβραζα στο ζουμί μου από το '07 και μου σκάσανε το παραμύθι μόλις το καλοκαίρι του '09.Λες και άμα μου το έλεγαν από πιο νωρίς θα πηδούσα από κανά παραθύρι....
Η πλάκα είναι ότι όταν ρώτησα αν είναι σκπ στις αρχές πέσανε όλοι να με φάνε.....


Δυστυχώς είχα δίκιο....για μία ακόμη φορά!
 #23919  από Νικολέττα
 Παρ Απρ 02, 2010 1:58 pm
εγώ νομίζω πως απλά χρησιμοποιούν τον όρο "απομυελινωτική νόσος" γιατι απλά ακούγεται καλύτερα.... :roll:
 #23961  από LL--MM
 Παρ Απρ 02, 2010 5:52 pm
Όχι ακριβώς: όμως ακούγεται σαφώς πιο επιστημονικό :ugeek: :mrgreen: : Κι εμένα η βούδα που υποτίθεται ότι είχε αναλάβει το φάκελό μου, δικαιολογούνταν, στους προϊστάμενούς της, τον τότε επιμελητή Α' Μουσολίνι (τώρα σχολείται με Αλζχάιμερ και έγινε κι υφητής) και τακτικό καθηγητή Χάϊντριχ, ότι ήξερα πολύ καλά περί τίνος επρόκειτο, αφού η ίδια μου είχε πει, την προηγούμενη, ότι είχα "απομυελίνωση"! Αποτέλεσμα: Ο Δρ. Χάιντριχ μου είπε ότι "ειμαι πολύ κακή ασθενής, και πρέπει να τους υπακούω, διότι οι αφεντιές τους ήταν εκεί για ν'αποκλείσουν οτι έχω σκπ" :cry: , ο δε Δρ Μουσολίνι, παρ' όλο που οι παραισθησίες με τάραζαν, δε μου έδωσε σπασμολυτικά... Μ'εστειλαν, δηλαδή στο Άουσβιτς, με "ψυχολογική υποστήριξη", μάλιστα :cry:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Δευ Απρ 28, 2014 8:22 pm, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
 #23966  από sp-sofia
 Παρ Απρ 02, 2010 6:17 pm
εγω...λιγες μερες μετα την εναρξη της αγωγης
διαβασα τις οδηγιες...εμαθα τι εχω...επαθα σοκ
μ επιασε πανικος
δεν μου ειπαν τιποτα οι γιατροι...κατοπιν συνεννοησεως
με την οικογενεια μου...και βρηκαν τον μπελα τους στην αρχη
ακομα η αληθεια ειναι δεν το εχω πιστεψει...
 #24010  από evoula
 Παρ Απρ 02, 2010 11:35 pm
paidia...egw eixa kati moudiasmata sth glwssa k i neyrologos se exwteriko iatreio me esteile amesws gia magnhtikh egefalou k ageiografia ...i deyteri(i ageiografia )itan kathari i magnhtikh omws oxi...to symperasma itan pws exw apomuelonotikh noso me toulaxiston 3 energes esties...k xreiazomai kliniki parakolouthisi agwgh k epanexetasi...otan ta diavasa ola ayta pisteya pws kati ''poluuuuuuuu kako.....'' tha exw...me to pou piga th magnitiki sth neyrologo m leei min anhsuxeis...den einai kati kako i episthmh exei proxwrish...tis lew ''ennoeite pws den exw karkino'' m apantaei ''nai''...k den xerw pws pige to myalo m...tis lew sklirinsi kata plakas???(den eixa kamia idea oti i slirinsi sxetizetai me ta neyra...nomiza pws sxetizetai me ta kokkala...mi gelate me auto...aplws den xerw pws m irthe...diaisthisi...ti na pw....)k m apantise den mporw na s apantisw prepei na pas se nosokomeio gia peretero exetaseis...akolouthisan exetaseis aimatos...ouf....olo to aima m piran... :P magnitiki ayxenos ugro apo th spondiliki sthli...xerete...ti sas ta lew...kortizoni............................

sou.....twra pou aneferes gia thn roh tou aimatos....otan imoun 17(prin apo 10 xronia)me exetase o pathologos m k m leei pigaine ston kardiologo giati kati akouw san ena fysimataki....piga den m vrike kati....xanapiga meta apo 2 xronia k den m vrike kati...aplws i kardia m akougontan san na ekane ena diplo klik k m leei o kardiologos synithws ayto me ta xronia pernaei...alla me esteile na kanw exetasi gia ti roh tou aimatos...k ola itan kala...den xerw kata poso k an sxetizontai ola ayta...
...episis exw akousei pws h sklirinsi isws na sxetizetai me ena emvolio pou kaname mikroi...den thelw na pw giati aplws to exw akousei k den xerw kata poso isxyei.... :?: