• Ανενεργες εστιες

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #23421  από costas
 Κυρ Μαρ 28, 2010 1:06 pm
ΜΑΤΙΝΑ έγραψε:ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΤΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΧΕΙ;

οχι!!!! όσα λιγότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο!!!!! :D
 #23424  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Κυρ Μαρ 28, 2010 1:10 pm
costas έγραψε:
ΜΑΤΙΝΑ έγραψε:ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΤΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΧΕΙ;

οχι!!!! όσα λιγότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο!!!!! :D[/quo
ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ
 #23544  από FANTOMAS
 Δευ Μαρ 29, 2010 8:05 pm
Σιδηρο καταλαβαινω αλλα αξονικη πυκτνοτητα πως μετριεται ???
 #23550  από costas
 Δευ Μαρ 29, 2010 10:58 pm
ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ έγραψε: ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ

Είδες;;; :D :D :D
 #23620  από FANTOMAS
 Τρί Μαρ 30, 2010 6:31 pm
Ευχαριστω για το υλικο , αλλα τα αποτελεσματα αυτων των εξετασεων μπορουν να χρησιμοποιηθουν ωστε να ..... τι ?
 #23640  από FANTOMAS
 Τρί Μαρ 30, 2010 7:20 pm
Ευχαριστω και παλι , συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ σε αυτα που λες και αυτο ακριβως συμβαινει με εμενα τα τελευταια χρονια, οχι νεες εστιες οχι ωσεις και το EDSS ολο και αυξανεται .... αρα κατι αλλο φταιει και οχι οι κουκιδες οπως -σωστα- τις λες.
 #23648  από litsa
 Τρί Μαρ 30, 2010 10:37 pm
Ax! sou!!

πολυ ενδιαφεροντα όλα αυτά που λες αλλα...
τα αγγλικά μας ειναι λίγα και ολοι αυτοι οι όροι..
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ γιατί μας ανοιγεις και εμάς τα μάτια...

Συνεχισε να μας ενημερώνεις και να επιμένεις ...

ελπίζω να ανοιξουν τα ματια των γιατρών και κυρίως των μυαλών τους..

:)
 #23709  από ninap
 Τετ Μαρ 31, 2010 4:38 pm
Σου, φαινεσαι αρκετα ενημερωμενη σε σχεση με αντιμετωπιση και θεραπειες. ισως να χρειαστω συμβουλες αν οντως φανει να υπαρχει προβλημα. προς το παρον ο νευρολογος ειπε δεν υπαρχει προβλημα αλλα θα πρεπει να γινει παρακεντηση για να δουμε αν οντως ειναι κατι.


Αλλα απο οσα λετε, να συμπερανω οτι δεν εχει σημασια τι θα σου πουν οι γιατροι, αλλα οτι απο την στιγμη που εχεισ ανενεργες εστιες, εχει την νοσο. και το θεμα ειναι το πως θα εξελιχθει...
 #23887  από georgeand
 Παρ Απρ 02, 2010 10:33 am
sou έγραψε:Οι συγκεντρώσεις σιδήρου συσχετίζονται άμεσα με την εξέλιξη της αναπηρίας. Το ίδιο και η αξονική πυκνότητα. Τα αποτελέσματα θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται για την αξιολόγηση των φαρμάκων, αντί να μετρούν κουκίδες.

Αυτοί που παρασκευάζουν φάρμακα στηρίζονται μόνο στις εστίες και όχι στα πραγματικά σημαντικά μεγέθη. Τα επόμενα "φάρμακα" πρέπει να στοχεύουν στην απομάκρυνση του σιδήρου. Το πράσινο τσάι είναι εξαιρετικό σε αυτό, λόγω της περιεκτικότητας σε epigallocatechin gallate (EGCG).

Επίσης, οι άξονες θα επιβίωναν σε ένα λιγότερο οξειδωτικό (λογω σιδήρου) περιβάλλον, επομένως οι αντιοξειδωτικές θεραπείες είναι οι πιο λογικές. Πολύ θα ήθελα μια μελέτη που να συγκρίνει αυτούς τους παράγοντες και αυτές τις θεραπείες με τα "επίσημα" φάρμακα.

Να μην ξεχνάμε, ότι υπάρχουν πολλοί ασθενείς που βλέπουν τις εστίες να μένουν σταθερές, αλλά να αισθάνονται ΠΟΛΥ χειρότερα.
ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΚΟΛΗΜΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ZAMBONI ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΣΚΠ ΑΠΟ ΤΟ 2003 ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΟΚΟΛΟ ΣΕ ΕΝΑ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΩ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΝΤΕ ΟΙ ΕΣΤΕΙΕΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΕΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ
 #23915  από georgeand
 Παρ Απρ 02, 2010 1:33 pm
sou έγραψε:
georgeand έγραψε:ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΚΟΛΗΜΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ZAMBONI ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΣΚΠ ΑΠΟ ΤΟ 2003 ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΟΚΟΛΟ ΣΕ ΕΝΑ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΩ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΝΤΕ ΟΙ ΕΣΤΕΙΕΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΕΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ
Καλημέρα, φίλε μου.

Δεν πρόκειται ακριβώς για κόλλημα, όσο για μια πολύ λογική εξήγηση για κάτι χαοτικό μέχρι σήμερα. Από όσους γνωρίζω προσωπικά να έχουν εξεταστεί σωστά μέχρι σήμερα, δεν υπάρχει κανένας που να μην έχει βρει διαταραχή ροής. 10 από τους 10, δηλαδή, και 1 εγώ 11. Πες μου, εσύ δεν θα το θεωρούσες λογικό να ενημερώσεις όλους τους συνασθενείς απλώς να το ψάξουν; Ακόμα και αν η θεωρία του Ζαμπόνι αποδειχθεί μια βλακεία, αυτό δε σημαίνει ότι η αυτοάνοσος θεωρία είναι σωστή. Αυτή και αν έχει τα τεράστια κενά...

Εγώ θα κάνω μερικές ερωτήσεις:

Είσαι σίγουρος ότι ο νευρολόγος σου έχει καταλήξει σε σωστή διάγνωση ΣΚΠ και δεν έχεις κάτι άλλο; Σε εξέτασε για άλλες απομυελινωτικές;

Ο ακτινολόγος σου είναι βέβαιος ότι σε εξέτασε σωστά; Τι τον κάνει σίγουρο;

Δεν χρειάζεται να υπάρχουν στενώσεις, αλλά διαταραχές στη ροή. Οι στενώσεις είναι μόνο ένας από τους λόγους για μια τέτοια διαταραχή, αλλά μπορεί να είναι μια προβληματική βαλβίδα σε κάποια φλέβα. Το κοίταξαν αυτό οι γιατροί σου;

Μέχρι να επιβεβαιώσω το φλεβικό πρόβλημά μου πέρασε 1 χρόνος. Σε αυτό το διάστημα είχα πάρει 2 αρητικές απαντήσεις από γιατρούς που δε γνώριζαν να διαβάσουν τις εξετάσεις, το οποίο φάνηκε μετά την επέμβαση.

Φίλε μου, σου εύχομαι την καλύτερη τύχη να έχεις. Μην απελπίζεσαι και μην το βάλεις κάτω μέχρι να πάρεις μια απάντηση που να είναι 100% σωστά τεκμηριωμένη, θετική ή αρνητική.

Καλή ανάσταση!

Σταύρος
ΜΑΚΑΡΙ ΦΙΛΕ ΣΤΑΥΡΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΝΑΙ ΣΚΠ ΜΕ ΑΜΦΟΤΕΡΟΠ/ΡΗ ΠΥΡΑΜΙΔΙΚΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΡΟΣΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Π.Χ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΡΟΗΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ . ΑΝΤΙΘΕΤΑ; ΜΕ ΤΟΝ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΡΟΗΣ ΧΩΡΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΡΕΥΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΤΕΝΤ ΕΞΑΛΟΥ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΣΠΟΝΣΟΡΑΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ Η ΒΑΣΗΚΟΤΕΡΗ ΧΩΡΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΤΕΝΤ. ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ :lol: :lol: :lol: :lol: