• Κορονα ιός-Απαγόρευση κυκλοφορίας -και εργασία

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #132701  από DORA
 Δευ Μαρ 23, 2020 11:52 am
Καλησπέρα σας & καλή εβδομάδα!!!!!

Εσείς πηγαίνετε στη δουλειά σας;;;

Εγώ διανύω άδεια μητρότητας και επιστρέφω το Μάιο..& λένε ότι θα υπάρχει ακόμη ο ιός...

Εσείς παίρνετε αναρρωτικές;;;;
 #132705  από bude
 Δευ Μαρ 23, 2020 5:54 pm
Ναι πάω στην δουλειά γενικά μπορούμε να κυκλοφορούμε απλά να είμαστε φακελωμένοι. Όχι αναρωτική δεν πήραμε αλλά μας δείνουν απ την κανονική μας άδεια αν θέλουμε αυτό με την ειδική άδεια σ εμάς δεν την πήρε ακόμη κανεις .Ο χαμός με τον covid λένε πως θα τελειώσει τέλος Μαιου, τα μέτρα κυκλοφορίας δεν ξέρω
 #132709  από dimos
 Τετ Μαρ 25, 2020 3:54 pm
DORA έγραψε: Δευ Μαρ 23, 2020 11:52 am Καλησπέρα σας & καλή εβδομάδα!!!!!

Εσείς πηγαίνετε στη δουλειά σας;;;

Εγώ διανύω άδεια μητρότητας και επιστρέφω το Μάιο..& λένε ότι θα υπάρχει ακόμη ο ιός...

Εσείς παίρνετε αναρρωτικές;;;;
Αναλόγως που δουλεύεις μπορείς να δουλέψεις εξ αποστάσεως ή σε θέση που είσαι μακρυά από συνωστισμό. Αναρρωτική έχει πάρει γνωστή μου με σκλήρυνση η οποία δουλεύει σε δημόσια υπηρεσία. Επειδή είσαι σε ευπαθή ομάδα θα μπορείς να πάρεις την νόμιμη άδειά σου ή ρεπό αν έχεις.

Επιπλέον επειδή έχεις παιδί μπορείς να διεκδικήσεις και άδεια ειδικού σκοπού
 #132720  από Χριστινα23
 Κυρ Μαρ 29, 2020 5:35 pm
Καλησπέρα και από μένα,

Δουλεύω και εγώ σε χώρο υγείας και πριν από 14 μέρες με έβγαλαν εκτός εργασίας λόγω της σκπ,με ανναρωτικη.Τους πήρα όμως τηλέφωνο καθως ενημερώθηκα ότι υπάρχει ΦΕΚ στο οποίο αναφέρει ότι στα δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία μπορούμε να απέχουμε.Με πήραν αργότερα και με ενημέρωσαν ότι καλύπτει όντως βάση επιθεώρησης εργασίας τις ευπαθεις ομαδες.Βεβαια κάθε μέρα αλλάζει η νομοθεσία .Έχω προβληματιστεί όμως σύμφωνα με τον Εοδυ ανήκουμε σε αυτές όσο αφορά τον ιό??
Καλή δύναμη σε όλους !!
 #132722  από Aguilar
 Κυρ Μαρ 29, 2020 8:34 pm
Επισήμως, όχι. Ευπαθείς χαρακτηρίζονται οι εξής ομάδες πληθυσμού σύμφωνα με το ΦΕΚ (18/3):

· Άτομα με βαριά καρδιοπάθεια.
· Άτομα με βαριά πνευμονοπάθεια.
· Άτομα με αρρύθμιστο σακχαρώδη διαβήτη.
· Καρκινοπαθείς υπό ενεργό χημειοθεραπεία ή ακτινοθεραπεία ή ανοσοθεραπεία

Στην σχετική εγκύκλιο (20/3) του ΥΠΕΣ αναφέρει τις παραπανω ομάδες καθώς και τους μεταμοσχευμένους που βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή (που λαμβάνουν δύο και πλέον ανοσοκατασταλτικά φάρμακα). Αντιλαμβάνεται κανείς ότι είναι σφιχτά τα πράγματα..

Το μόνο παραθυράκι που υπάρχει είναι το παρακάτω (από την εγκύκλιο):
"Τέλος, οι υπάλληλοι του Δημοσίου που δεν περιλαμβάνονται στις ανωτέρω διατάξεις της σχετικής ΠΝΠ και της ΚΥΑ ως ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη covid19, δύνανται κατά την κρίση των αρμοδίων θεραπόντων ιατρών τους να προσκομίσουν εκείνα τα δικαιολογητικά δυνάμει των οποίων είναι δυνατή η χορήγηση άδειας στους υπαλλήλους αυτούς, σύμφωνα με τις πάγιες κείμενες διατάξεις (π.χ. αναρρωτική άδεια) ή εναλλακτικά θα ήταν και πάλι δυνατή η στάθμιση της δυνατότητας παροχής εκ μέρους τους αποκλειστικά παροχής εξ αποστάσεως εργασίας."

Στην Κύπρο πάντως, περιλαμβάνονται τα χρόνια νευρολογικά προβλήματα στη λίστα με τις ευπαθείς ομάδες.
 #132723  από Χριστινα23
 Κυρ Μαρ 29, 2020 9:48 pm
Ευχαριστω πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες ...πραγματικά επικρατεί ένα χάος με αυτό το θέμα! Αγχώθηκα τώρα σε περίπτωση που δεν με καλύπτει θα πρέπει να πηγαίνω με τον κίνδυνο να κολλήσω καθώς έχουμε πολλά κρούσματα ..επίσης όσο καιρό λείπω δεν θα πληρωθώ κανονικά 😟😯Και μια απλή βεβαίωση του ιατρού Μ δεν ξέρω άμα θα καλύψει !!