• Κορονοϊός

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #132647  από Govanna
 Κυρ Μαρ 08, 2020 9:43 am
Γεια σας παιδιά!!! Ελπίζω να μου είστε όλοι καλά!!!
Εσείς φοβάστε τον κορονοϊό?
Είμαστε στις ομάδες υψηλού κινδύνου εμείς γενικώς?
όσοι παίρνουν ανοσοτροποποιητικα? (π. χ. Copaxone)
Εμένα ο γιατρός μου είπε "να προσέχω" αλλά έρχομαι σε στενή επαφή με 270 παιδιά που βηχουν (ειμαι δασκάλα) σε δωδεκαθεσιο δημοτικό....!
Να φοβηθω ή..... χαλλλλαρά??? (ειμαι κι απ την Θεσσαλονίκη...) :emojis-1: :emojis-8:
 #132648  από Giotap
 Κυρ Μαρ 08, 2020 4:31 pm
Δεν ξέρω αν είμαστε ή όχι επιρεπης. Κάπου διάβασα ότι στη θεραπεία για τον κορωναιο δίνουν ιντερφερόνες και αντιικά.
Μπορεί να μας βοηθάει η θεραπεία τελικά. Μάλλον βλακείες λέω ε; Δεν ξέρω....
 #132649  από Govanna
 Κυρ Μαρ 08, 2020 11:12 pm
Γειά σου Giotap! Σ ευχαριστώ που απάντησες Καθόλου βλακειες δεν λες. Εγώ που αρρωσταινα με γρίπη κάθε χρόνο τώρα πια από τότε που παίρνω copaxone έχω πάψει!! Χάχα, αλήθεια! Δεν ξέρω τι συμβαίνει μπορεί να είναι κι από τις βιταμίνες. :emojis-17:
 #132650  από Στάθης
 Δευ Μαρ 09, 2020 10:55 am
Πολύ σημαντικό θέμα για την πολλαπλή σκλήρυνση η συμπεριφορά ενός οργανισμού στους ιούς και στην γρίπη. Αν και η πρώτης γραμμής ανοσοτροποποιητική αγωγή (π.χ. ιντερφερόνη-β, copaxone κλτ.), τροποποιεί την ανοσο-αντίδραση του οργανισμού σε εξωγενής παράγοντες δεν φαίνεται να υπάρχει μεγαλύτερη ευαλωσύνη σε ιούς ούτε όμως και το αντίθετο, δηλαδή μεγαλύτερη προστασία.

Με τα δεύτερης-τρίτης γραμμής ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, η ιστορία είναι λίγο διαφορετική, για παράδειγμα γνωρίζουμε ότι ο ιός JC μπορεί να ξυπνήσει και να επιφέρει σοβαρά προβλήματα σε ένα οργανισμό που λαμβάνει natalizumab, fingolimod, dimethyl fumarate, χημειοθεραπείες κτλ. Επίσης υπάρχει γραμμή σε όλες τις αγωγές της σκλήρυνσης για προσοχή στις λοιμώξεις. Στο φυλλάδιο παρενεργειών όλων των φαρμάκων της σκλήρυνσης υπάρχουν σχετικές καταγραφές.

Εκεί δυστυχώς οι αγωγές της σκλήρυνσης δεν μας βοηθούν ιδιαίτερα. Όπως για παράδειγμα μια βρογχίτιδα, αμυγδαλίτιδα, φαρυγκίτιδα και ότι τελειώνει... σε "ίτιδα". Είναι σχεδόν απίθανο να μην χρειαστείς αντιβίωση όσο είσαι σε ανοσο-αγωγή για την πάθηση. Γνωρίζουμε επίσης ότι οι βαριές ιώσεις, γρίπες, κορονοϊός έχουν την τάση να επιφέρουν λοιμώξεις σε ασθενείς οργανισμούς και ευαίσθητες ομάδες.
 #132653  από NansyTh
 Τετ Μαρ 11, 2020 3:43 pm
Τα δεύτερης γενιάς όπως το gilenya που παίρνω εγώ για παράδειγμα δεν είναι ανοσοκατασταλτικο αλλά ανοσοτροποποιητικό. Παρολαυτα διάβασα κ εγώ κάπου ότι το δοκίμασαν ως θεραπεία για τον κορονοιο. Θα πρέπει να ρωτήσω το γιατρό μου πάντως.
 #132654  από Στάθης
 Τετ Μαρ 11, 2020 5:51 pm
NansyTh έγραψε: Τετ Μαρ 11, 2020 3:43 pm Τα δεύτερης γενιάς όπως το gilenya που παίρνω εγώ για παράδειγμα δεν είναι ανοσοκατασταλτικο αλλά ανοσοτροποποιητικό. Παρολαυτα διάβασα κ εγώ κάπου ότι το δοκίμασαν ως θεραπεία για τον κορονοιο. Θα πρέπει να ρωτήσω το γιατρό μου πάντως.
Untitled-2.jpg
Untitled-2.jpg (296.88 KiB) Προβλήθηκε 3937 φορές
 #132655  από Antonis.Sna
 Τετ Μαρ 11, 2020 11:30 pm
NansyTh έγραψε: Τετ Μαρ 11, 2020 3:43 pm Τα δεύτερης γενιάς όπως το gilenya που παίρνω εγώ για παράδειγμα δεν είναι ανοσοκατασταλτικο αλλά ανοσοτροποποιητικό. Παρολαυτα διάβασα κ εγώ κάπου ότι το δοκίμασαν ως θεραπεία για τον κορονοιο. Θα πρέπει να ρωτήσω το γιατρό μου πάντως.
Καλησπέρα στο forum. Νιώθω την ανάγκη να απαντήσω στο παραπάνω μήνυμα γιατί θεωρώ πως αυτά που γράφονται στο 1ο σκέλος δεν ισχύουν. Η φινγκολιμόδη από όσο έχω διαβάσει, είναι ανοσοκατασταλτική ουσία, μπορείς πολύ εύκολα να το διαπιστώσεις με ένα απλό Google search. Παραθέτω και ένα απόσμασμα:
Η φινγκολιμόδη ασκεί ανοσοκατασταλτική δράση η οποία προδιαθέτει τους ασθενείς σε λοιμώξεις,
μεταξύ των οποίων ευκαιριακές λοιμώξεις [...]
το οποίο περιέχεται εδώ (σελ. 7).

Γενικά, επειδή μπορώ να παραδεχτώ πως έχω τρομοκρατηθεί αρκετά με το ζήτημα του COVID-19 σε συνδυασμό με την MS και το Gilenya που παίρνω, ψάχνω αρκετές ημέρες να βρω κάποια στοιχεία. Οδηγήθηκα λοιπόν στο συμπέρασμα πως η θεραπεία με Gilenya αυξάνει τις πιθανότητες μιας πιθανής λοίμωξης, όπως αυτή του κορονοϊού. Παρακάτω παραθέτω με κάθε επιφύλαξη αυτά που συγκράτησα μαζί με τις πηγές τους:

Εδώ αναφέρεται πως το Gilenya αυξάνει τις πιθανότητες σοβαρής λοίμωξης όπως η COVID-19. Παρόλα αυτά δεν συνίσταται να διακοπεί η θεραπεία καθώς οι συνέπειες μπορεί να είναι πιο σοβαρές από αυτές ενός ιού.

Εδώ αναφέρεται πως γενικά αν πάσχει κάποιος από MS, διατρέχει τον ίδιο κίνδυνο να "κολλήσει" COVID-19 όπως όλος ο άλλος κόσμος. Παρόλα αυτά, γίνεται ειδική αναφορά σε διάφορα φάρμακα (συμπεριλαμβανομένου και του Gilenya) των οποίων η λήψη αυξάνει την πιθανότητα λοίμωξης, ενώ και σε αυτή την περίπτωση δεν συνίσταται σε καμία περίπτωση η διακοπή της θεραπείας.

Εδώ αναφέρεται πως διάφορα φάρμακα (συμπεριλαμβανομένου και του Gilenya) είναι έτσι και αλλιώς συνδεδεμένα (από τις κλινικές δοκιμές τους) με λοιμώξεις του αναπνευστικού, συνεπώς αυτοί που ακολουθούν θεραπεία με αυτά έχουν περισσότερες πιθανότητες λοίμωξης από τον COVID-19.

Παρόλα αυτά, εδώ αναφέρεται πως ενώ το Gilenya προκαλεί λεμφοπενία, αυτοί που το παίρνουν μπορούν να χειριστούν τις ιογενεις λοιμώξεις παρόλο που μπορεί να είναι πιο συχνές και ίσως πιο σοβαρές.

Προσωπικά, επικοινωνώντας σήμερα με τον ιατρό μου και πιέζοντάς τον μηπως και πρέπει να διακόψω την θεραπεία (έχω 2800 λευκά, 0.7 LYM με σημερινές εξετάσεις) μου είπε πως αν θέλω μπορώ να κόψω την καθημερινή λήψη και να το κάνω μέρα παρά μέρα, χωρίς όμως αυτό να αποτελεί λύση.

Τέλος, όντως υπάρχει case όπου το Gilenya δοκιμάζεται ή θα δοκιμαστεί ως φάρμακο για την COVID-19 σε 30 ασθενείς, αλλά ακόμα είναι σε αρχικό στάδιο ενώ η ολοκλήρωση της έρευνας υπολογίζεται τον Ιούλιο του 2020. Επίσης, προκύπτουν ερωτήματα για το εάν η χορήγηση Gilenya (εφόσον προκύψουν θετικά αποτελέσματα από την έρευνα) πρέπει να γίνεται σε άτομα που δεν το έπαιρναν πριν και μόνο κατά την διάρκεια της λοίμωξης ή περιλαμβάνει και άτομα τα οποία το έπαιρναν από πριν.

Αυτά από εμένα. Αν κάποιος έχει και άλλα στοιχεία (παρόμοια ή διαφορετικά), θεωρώ πως θα ήταν χρήσιμο να τα διαβάσουμε.

Καλή δύναμη σε όλους μας!
 #132659  από kath
 Πέμ Μαρ 12, 2020 11:24 am
Καλημερα σε ολους
Συμφωνα με τα λεγομενα,πριν απο λιγο, του πρυτανη του ΕΚΠΑ, λοιμοξιολογου αν δεν κανω λαθος, οι πασχοντες απο αυτοανοσα που παιρνουν ανοσοτροποποιητικα φαρμακα ανηκουν στις ευαισθητες κοινωνικες ομαδες , οποτε ας προσεχουμε λιγο παραπανω :smile-flower:
 #132660  από NansyTh
 Πέμ Μαρ 12, 2020 2:15 pm
Απλά να απαντήσω σε σας που ψαξατε στο google. Αντιστοιχία αν πατήσετε fingolimod immunomodulator θα σας βγάλει άλλες πόσες έρευνες που λένε πως το gilenya είναι ανοσοτροποποιητικό. Εγώ έχω ρωτήσει το γιατρό μου και το λέω. Τελοσπάντων προφανώς και πρέπει να προσέχουμε όπως όλοι.
 #132661  από Antonis.Sna
 Πέμ Μαρ 12, 2020 2:44 pm
NansyTh έγραψε: Πέμ Μαρ 12, 2020 2:15 pm Απλά να απαντήσω σε σας που ψαξατε στο google. Αντιστοιχία αν πατήσετε fingolimod immunomodulator θα σας βγάλει άλλες πόσες έρευνες που λένε πως το gilenya είναι ανοσοτροποποιητικό. Εγώ έχω ρωτήσει το γιατρό μου και το λέω. Τελοσπάντων προφανώς και πρέπει να προσέχουμε όπως όλοι.
Καλησπέρα. Όσον αφορά την δική μου απάντηση δεν "έψαξα απλά στο google" αλλά παρέθεσα απόσπασμα από το επίσημο συνοδευτικό έγγραφο (European Public Assessment Report) του Gilenya το οποίο έχει εκδοθεί από τον European Medicines Agency (EMA) είναι 81 σελίδες και έχει μεταφραστεί και στα Ελληνικά.

Από την άλλη δεν έχω κανένα σκοπό να διαφωνήσω με κανέναν, πόσω μάλλον με κάποιον ειδικό όπως ένας γιατρός. Μακάρι τα πράγματα να είναι όπως τα γράφεις και να κινδυνεύουμε το ίδιο με τον υπόλοιπο κόσμο που δεν πάσχει από κάποιο νόσημα και δεν παίρνει κάποια θεραπεία.