• Κορονοϊός

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #132662  από NansyTh
 Πέμ Μαρ 12, 2020 5:58 pm
Να σημειώσω εδώ ότι δεν είπα ποτέ πως δε πρέπει να προσέχουμε. Διότι ανεξάρτητα του τι πιστεύω εγώ κ ο γιατρός μου για το gilenya είναι δεδομένο πως βρισκόμαστε όλοι όσοι πάσχουμε από ΣΚΠ σε δυσμενή θέση. Ειδικά όσοι παίρνουμε αγωγή.
 #132663  από Still
 Παρ Μαρ 13, 2020 1:31 am
Αυτό που έχω καταλάβει ότι ο ιός μεταδίδεται χωρίς πρόβλημα σε υγιείς άτομα και δύναται να προχωρήσει σε πλήρη επέκταση.
Οι περισσότεροι ναί μεν την παιρνούν ήπια αλλά δεν ξέρουμε από τί εξαρτάται.
Η λογική λέει πως εάν το σώμα σου νοσεί, είτε από χρόνια ασθένεια είτε από φαρμακευτικές αγωγές, είσαι σίγουρα πιό ευάλωτος να γονατίσεις.
Ακόμα και έτσι, υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων με ανοσοκαταστολή στους οποίους (άγνωστο γιατί) δεν κατάφερε να επεκταθεί.
Όχι όμως ως γενικός κανόνας.
Ο γενικός κανόνας είναι να προσέχουμε.
Ακόμα και να σπάσουμε το πόδι μας είναι για το δικό μας σώμα ένα στρές που δεν πρέπει να έχουμε.
Ακόμα και μία τυπική εγχείρηση σκωληκοειδήτιδας μπορεί να υπογραμίσει όλα μας τα μικροπροβλήματα, εξάντληση, κάνα παλιό μούδιασμα, λίγο ίλιγγο κλπ. μέχρι και νέο επεισόδιο.

Παρόλα αυτά, δοκιμάζουν ως φάρμακο για τον κοροναιο και το Actemra, που είναι ένα εξανθρωπισμένο IgG1 μονοκλωνικό αντίσωμα, το οποίο συνδέεται με υψηλή συγγένεια τόσο με τους διαλυτούς όσο και τους συνδεδεμένους στη μεμβράνη των κυττάρων υποδοχείς της IL-6, εμποδίζοντας τη σύνδεσή της με αυτούς, χρησιμοποιείται ως φάρμακο για της Ρευματοειδή Αρθρίτιδα , είναι αποκλειστής των υποδοχέων της ιντερλευκίνης 6.
Η ειρωνία; Οι χρήστες Actemra προφανώς και προειδοποιούνται ότι θα πρέπει να είναι προσεκτικοί με τους ιούς και τις λοιμώξεις!!

Ειναι ακόμα βέβαια νωρίς για να βρεθεί κάτι αποτελεσματικό αλλά η γνώμη μου είναι ότι εφόσον το σώμα μας έχει τρωτά σημεία και αδύναμες συμπεριφορές (λόγω σκλήρυνσης) οφείλουμαι να θεωρούμε εαυτόν ευάλωτο και ευπαθή ομάδα.
Εδώ έχουμε ένα κρύωμα και απλό πυρετό και μας τσακίζει, εάν απλά χρειαστεί να περάσει ο κοροναιός από το σώμα μας και να φύγει, αυτή η ταλαιπωρία πρόκειται να αφήσει δυσφορίες.

Stay home, stay strong :smile-muscle:
 #132665  από Aguilar
 Παρ Μαρ 13, 2020 5:55 am
Όπως το έχω αντιληφθεί εγώ, οι ανήκοντες στις κατεξοχήν ευπαθείς ομάδες για τον Covid-19 είναι οι ίδιοι που κινδυνεύουν και από την εποχική γρίπη, γι' αυτό άλλωστε και καλούνται να κάνουν τα αντίστοιχα εμβόλια κάθε χρόνο. Δηλαδή οι ηλικιωμένοι, οι ανοσοκατεσταλμένοι, οι έχοντες συγκεκριμένες χρόνιες παθήσεις, το νοσηλευτικό προσωπικό που εκτίθεται σε μεγάλο ιικό φορτίο κλπ.
Από εμάς, η κοινή λογική λέει ότι κινδυνεύουμε με φθίνουσα σειρά:
- αυτοί που παίρνουν κορτιζόνη
- όσοι λαμβάνουν φαρμακευτική αγωγή
- όλοι οι υπόλοιποι σκληρυντικοί, στο βαθμό που η νόσος επηρεάζει το ανοσοποιητικό (εννοώ ότι και χωρίς φαρμακευτική αγωγή στα άτομα με αυτοάνοσες διαταραχές ενδέχεται να εμφανίζεται μία εγγενής ανισορροπία του ανοσοποιητικού κατά καιρούς).

Με λίγη καλή τύχη θα την βγάλουμε όλοι καθαρή!

ΥΓ: +1 στους φίλους παραπάνω για τις ωραίες αναλύσεις και τα links :smile-clapping:
 #132667  από chris_ok
 Σάβ Μαρ 14, 2020 3:30 pm
Ευχαριστω κι εγω ολους τους φιλους απο πανω για τις ενδιαφερουσες αναλυσεις!
(παιρνω rebif 44 και προσεχω ιδιαιτερως!)

stay strong! :smile-muscle:
 #132668  από Dhm
 Σάβ Μαρ 14, 2020 7:02 pm
Ρώτησα και τους δύο νευρολόγους μου σήμερα, για καλό και για κακό, γιατί πολλά ακούγονται και είπαν πως αυτοί που παίρνουν gilenya και tysabri έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο (εγώ παίρνω copaxone). Για τους υπόλοιπους ισχύουν οι περιορισμοί που ισχύουν για τον γενικό πληθυσμό ;)
 #132673  από Kpoplistener
 Κυρ Μαρ 15, 2020 1:03 am
Govanna έγραψε: Κυρ Μαρ 08, 2020 9:43 am Γεια σας παιδιά!!! Ελπίζω να μου είστε όλοι καλά!!!
Εσείς φοβάστε τον κορονοϊό?
Είμαστε στις ομάδες υψηλού κινδύνου εμείς γενικώς?
όσοι παίρνουν ανοσοτροποποιητικα? (π. χ. Copaxone)
Εμένα ο γιατρός μου είπε "να προσέχω" αλλά έρχομαι σε στενή επαφή με 270 παιδιά που βηχουν (ειμαι δασκάλα) σε δωδεκαθεσιο δημοτικό....!
Να φοβηθω ή..... χαλλλλαρά??? (ειμαι κι απ την Θεσσαλονίκη...) :emojis-1: :emojis-8:

Μια συμβουλή αξίας..βάλε αγιασμό ,πιες 3 γουλιες , κάνε τον σταυρό σου και την προσευχή σου και μην φοβάσαι τίποτα ..με Τον Θεό δίπλα σου τίποτα μην σε τρομάζει

Μια ερώτηση.. πόσα χρόνια την έχεις την ΣΚΠ? Άρχισες να διδάσκεις πριν την διάγνωση ?
 #132674  από Kpoplistener
 Κυρ Μαρ 15, 2020 1:05 am
Giotap έγραψε: Κυρ Μαρ 08, 2020 4:31 pm Δεν ξέρω αν είμαστε ή όχι επιρεπης. Κάπου διάβασα ότι στη θεραπεία για τον κορωναιο δίνουν ιντερφερόνες και αντιικά.
Μπορεί να μας βοηθάει η θεραπεία τελικά. Μάλλον βλακείες λέω ε; Δεν ξέρω....
Μην τους ακούς εδώ δεν έχουν ιδέα πόσα σύμπτωμα φέρνει η ΣΚΠ και ποια είναι τα συμπτώματα,θα παίρνεις στα σοβαρά τις σκάρτες συμβουλές τους?
 #132675  από Kpoplistener
 Κυρ Μαρ 15, 2020 1:13 am
Still έγραψε: Παρ Μαρ 13, 2020 1:31 am Αυτό που έχω καταλάβει ότι ο ιός μεταδίδεται χωρίς πρόβλημα σε υγιείς άτομα και δύναται να προχωρήσει σε πλήρη επέκταση.
Οι περισσότεροι ναί μεν την παιρνούν ήπια αλλά δεν ξέρουμε από τί εξαρτάται.
Η λογική λέει πως εάν το σώμα σου νοσεί, είτε από χρόνια ασθένεια είτε από φαρμακευτικές αγωγές, είσαι σίγουρα πιό ευάλωτος να γονατίσεις.
Ακόμα και έτσι, υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων με ανοσοκαταστολή στους οποίους (άγνωστο γιατί) δεν κατάφερε να επεκταθεί.
Όχι όμως ως γενικός κανόνας.
Ο γενικός κανόνας είναι να προσέχουμε.
Ακόμα και να σπάσουμε το πόδι μας είναι για το δικό μας σώμα ένα στρές που δεν πρέπει να έχουμε.
Ακόμα και μία τυπική εγχείρηση σκωληκοειδήτιδας μπορεί να υπογραμίσει όλα μας τα μικροπροβλήματα, εξάντληση, κάνα παλιό μούδιασμα, λίγο ίλιγγο κλπ. μέχρι και νέο επεισόδιο.

Παρόλα αυτά, δοκιμάζουν ως φάρμακο για τον κοροναιο και το Actemra, που είναι ένα εξανθρωπισμένο IgG1 μονοκλωνικό αντίσωμα, το οποίο συνδέεται με υψηλή συγγένεια τόσο με τους διαλυτούς όσο και τους συνδεδεμένους στη μεμβράνη των κυττάρων υποδοχείς της IL-6, εμποδίζοντας τη σύνδεσή της με αυτούς, χρησιμοποιείται ως φάρμακο για της Ρευματοειδή Αρθρίτιδα , είναι αποκλειστής των υποδοχέων της ιντερλευκίνης 6.
Η ειρωνία; Οι χρήστες Actemra προφανώς και προειδοποιούνται ότι θα πρέπει να είναι προσεκτικοί με τους ιούς και τις λοιμώξεις!!

Ειναι ακόμα βέβαια νωρίς για να βρεθεί κάτι αποτελεσματικό αλλά η γνώμη μου είναι ότι εφόσον το σώμα μας έχει τρωτά σημεία και αδύναμες συμπεριφορές (λόγω σκλήρυνσης) οφείλουμαι να θεωρούμε εαυτόν ευάλωτο και ευπαθή ομάδα.
Εδώ έχουμε ένα κρύωμα και απλό πυρετό και μας τσακίζει, εάν απλά χρειαστεί να περάσει ο κοροναιός από το σώμα μας και να φύγει, αυτή η ταλαιπωρία πρόκειται να αφήσει δυσφορίες.

Stay home, stay strong :smile-muscle:
Παιδιά..δεν σας φτάνουν οι θάνατοι και οι ασθένειες από τα εμβόλια θέλετε κι αλλά? Αφού ξέρετε ότι ο κοροναιος ξεχύθηκε εσκεμμένα κι ποτέ δεν ξέρετε αν όλα αυτά τα εμβόλια περιείχαν αυτόν τον ιό. Μην παίρνετε όρκους ότι τα εμβόλια και τα γενικώς τα φαρμακα να μας θεραπεύσουν ή να μας σώσουν ..ας μην αποφεύγουμε την αληθεια πίσω από όλο αυτο
 #132679  από soag
 Κυρ Μαρ 15, 2020 5:00 pm
Άραγε παίρνοντας cellcept?Εργάζομαι σε νοσοκομειο και ανησυχώ πολύ. Θέλω να ξέρω αν τελω σε ανοσοκαταστολη και να λάβω τα μέτρα μου
 #132680  από Στάθης
 Κυρ Μαρ 15, 2020 5:23 pm
soag έγραψε: Κυρ Μαρ 15, 2020 5:00 pm Άραγε παίρνοντας cellcept?Εργάζομαι σε νοσοκομειο και ανησυχώ πολύ. Θέλω να ξέρω αν τελω σε ανοσοκαταστολη και να λάβω τα μέτρα μου
Η χημειολογία του φαρμάκου Cellcept (μυκοφαινολική μοφετίλη) ανήκει στην κατηγορία των ανοσοκατασταλτικών. Προσέχουμε.

https://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/cellcept
https://www.ema.europa.eu/en/documents/ ... lic_el.pdf