• Κάψιμο σε γόνατα και κουντεπιέ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #128162  από fewtile
 Τετ Ιουν 21, 2017 6:54 pm
Έχω μια αίσθηση καψίματος σε γόνατα και κουντεπιέ/αστραγάλους, αλλά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συνήθως το μεσημέρι κατά τη χώνεψη, κάποιες μέρες με ζέστη ή όταν υπάρχει έντονο στρες. Καμιά φορά κάνοντας μασάζ εκεί, κυρίως στο κουντεπιέ νιώθω πως απαλύνεται το θέμα για λίγο.
Περίεργα πράγματα, δεν ξέρω εάν έχει να κάνει με την MS αλλά υποθέτω. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο;
 #128163  από Στάθης
 Τετ Ιουν 21, 2017 11:50 pm
fewtile έγραψε:Έχω μια αίσθηση καψίματος σε γόνατα και κουντεπιέ/αστραγάλους, αλλά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συνήθως το μεσημέρι κατά τη χώνεψη, κάποιες μέρες με ζέστη ή όταν υπάρχει έντονο στρες. Καμιά φορά κάνοντας μασάζ εκεί, κυρίως στο κουντεπιέ νιώθω πως απαλύνεται το θέμα για λίγο.
Περίεργα πράγματα, δεν ξέρω εάν έχει να κάνει με την MS αλλά υποθέτω. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο;
Αίσθηση καψίματος στο γόνατο, ακόμα και στο τετρακέφαλο έχω νιώσει και εγώ, μάλιστα για αρκετό διάστημα.
Η αίσθηση καψίματος είναι σύμπτωμα της MS, προέρχεται από μικρή σχετικά βλάβη στην μυελίνη του Κεντρικού Νευρολογικού (ΚΝΣ).

Συνήθως το πάθαινα καλοκαίρι ή όταν ζεσταινόμουν η με ταλαιπωρούσα νευρολογικά. Τώρα πια το νιώθω όλο και πιο σπάνια.
 #128164  από fewtile
 Πέμ Ιουν 22, 2017 12:11 am
Στάθης έγραψε:Συνήθως το πάθαινα καλοκαίρι ή όταν ζεσταινόμουν η με ταλαιπωρούσα νευρολογικά.
Τι εννοεις οταν το ταλαίπωρουσες νευρολογικά; Πες ενα παράδειγμα.
Στάθης έγραψε: Τώρα πια το νιώθω όλο και πιο σπάνια.
Καλα νέα ειναι αυτά!!!
 #128165  από Στάθης
 Πέμ Ιουν 22, 2017 11:31 am
fewtile έγραψε:Τι εννοεις οταν το ταλαίπωρουσες νευρολογικά; Πες ενα παράδειγμα.
Μερικές φορές σε κάποια βαρβάτα ξενύχτια, με χορό και μπόλικες μπύρες, τις επόμενες μέρες ένιωθα κάψιμο στο δεξί μου γόνατο. Αυτό είναι σύμπτωμα που έχω βιώσει και πριν 10 χρόνια, και πριν 3 χρόνια, και σχετικά πρόσφατα.

Σε σχέση με κάποια ανησυχητικά συμπτώματα αυτό το συγκεκριμένο δεν με ανησυχούσε ιδιαίτερα, γιατί είχε εμπεδώσει ότι όπως έρχεται... έτσι φεύγει μετά από λίγο καιρό (1-3 εβδομάδες), και το σημαντικότερο δεν επηρεαζόταν η δύναμη του ποδιού ή κάτι άλλο. Απλά φρόντιζα να ξεκουράζομαι καλά, να ενισχύω την διατροφή μου (τον τελευταίο καιρό πιστεύω ο Κουρκουμάς είναι ένα Θαύμα, όπως το ελιξήριο του Αστερίξ ένα πράγμα...).

Το κάψιμο επίσης το ένιωθα μετά από υπερβάλον ζήλο στην άσκηση, αλλά και όποτε με έπιαναν οι καταχρήσεις μου, οπότε σαν διακόπτης το κάψιμο στο γόνατο και ένα ελαφρύ μούδιασμα στο δεξί πέλμα μου έλεγαν... "Take it easy, buddy :emojis-9: ".

Η συμμόρφωση μου τα καλμάρει :emojis-8:
Μάθε την δικιά σου συμμόρφωση, γιατί δηλαδή σκούζει το σώμα σου, τι σου φωνάζει άραγε;;; :character-oldtimer:
 #128166  από fewtile
 Πέμ Ιουν 22, 2017 12:08 pm
Δε μπορω να καταλάβω τι φταίει, υποψιάζομαι καμία φορά πως ίσως φταίει η μεγάλη ποσότητα φαγητού το μεσημέρι, αλλα δεν είμαι κ σιγουρος. Τα μεσημέρια βέβαια είμαι σχεδόν σιγουρος πως είτε εχω κουραστεί με πρωινές δουλειές είτε όχι αυτά εμφανίζονται... τωρα να ειναι κόπωση ή κάτι άλλο δεν γνωρίζω!
 #128169  από new_angel
 Πέμ Ιουν 22, 2017 1:50 pm
fewtile έγραψε:Δε μπορω να καταλάβω τι φταίει, υποψιάζομαι καμία φορά πως ίσως φταίει η μεγάλη ποσότητα φαγητού το μεσημέρι, αλλα δεν είμαι κ σιγουρος. Τα μεσημέρια βέβαια είμαι σχεδόν σιγουρος πως είτε εχω κουραστεί με πρωινές δουλειές είτε όχι αυτά εμφανίζονται... τωρα να ειναι κόπωση ή κάτι άλλο δεν γνωρίζω!
Να πω και γω την γνωμη μου, νομιζω πως τα μεγαλα γευματα δεν ειναι καλο γενικοτερα . Ο οργανισμος στελνει ολο το αιμα στο στομαχι για την διαδικασια της χωνεψης και για παραδειγμα αμα πας για κολυμπι οταν χονευεις εχεις πιθανοτητες να παθεις καρδιακο επισοδειο για τον λογο οτι τρελενεις το σωμα σου . το στομαχι θελει αιμα, οι μυς το ιδιο, η ανακτηση της θερμοκρασιας σου το ιδιο.... Αυτα δεν εχουν να κανουν με την MS αλλα γενικα με ολους τους ανθρωπους.

Η γνωμη μου ειναι χωρεις να ειμαι γιατρος κτλ , απλα δοκιμασε να τρως πολλα και μικρα γευματα για να εχεις και μια σταθερη ροη ενεργειας στον οργανισμο σου και για να μην νταγκλαρεις σαν τον κροταλια.

Τα ιδια εκανα και εγω.... για παραδειγμα οταν περνουσα οπτικη νευριτηδα οταν ετρωγα ακομα και ελαφρια, για κανα μισαορο παρατηρουσα πως ψιλοχαλουσε η οραση μου ελαχιστα
 #128198  από Still
 Πέμ Ιουν 29, 2017 3:06 pm
Απο την περιγραφή μοιάζει με αθώο φαινόμενο uhthoff

https://en.wikipedia.org/wiki/Uhthoff%27s_phenomenon

ήτοι, σημεία των νεύρων με ελλατωματική μυελίνη υπερτονίζουν την ήδη μειωμένη απόδοσή τους προκαλώντας επιπλέον συμπτώματα που διαρκούν λιγότερο απο 48 ώρες.

Οτιδήποτε παραμείνει παραπάνω απο 48 ώρες αντιμετωπίζετε ως επεισόδιο και πρέπει ν' αντιμετωπιστεί. Ιατρικά αντιμετωπίζεται με χορήγηση κορτιζόνης.

Υπάρχουν πολλοί συνασθενείς που επιλέγουν να συμπορευτούν με τα συμπτώματά τους χωρίς τη βοήθεια της κορτιζόνης, παρ' όλο που τα συμπτώματα επιμένουν, και τελικά το ξεπερνούν μόνοι τους μετά απο βδομάδες ή και μήνες. Άλλοι δεν έχουν την ίδια τύχη.

Καλή μας δύναμη :smile-muscle: :smile-muscle: :smile-muscle: :smile-muscle:
 #128199  από fewtile
 Πέμ Ιουν 29, 2017 3:26 pm
Still σε ευχαριστώ πολύ!!! :emojis-9:
Αναρρωτιέμαι εάν το λάδι κάνναβης θα μπορεί να βελτιώνει τα συγκεκριμένα συμπτώματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fewtile την Πέμ Ιουν 29, 2017 10:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #128202  από Still
 Πέμ Ιουν 29, 2017 10:17 pm
Η κάναβη διαστρεβλώνει τα αισθήματα και τα συναισθήματα, αυτό ίσως δουλέψει υπέρ κάποιου που έχει νευρολογικές διαταραχές, μάλλον βραχυχρόνια, μόλις περάσει η δράση της προφανώς έρχεσαι αντιμέτωπος με την πρότερη κατάσταση, αν όχι την ίδια τότε θα έχεις συν το αίσθημα εξάρτησης για να ξαναζήσεις για λίγο αυτό που ένιωθες με την κάνναβη. Μπορεί και να δουλέψει, το σίγουρο είναι ότι η ψυχολογική ισορροπία και σταθερότητα βοηθάει όταν υπάρχει (με βοήθεια ή χωρίς :character-afro: :banana-dreads: :banana-stoner: :obscene-smokingjoint: )