• Περίοδος ώσεων!!!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #9192  από costas
 Σάβ Σεπ 26, 2009 6:44 pm
:?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costas την Σάβ Νοέμ 07, 2009 7:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #9193  από mary_d_ath
 Σάβ Σεπ 26, 2009 7:07 pm
Εύχομαι να επανέλθεις 100% και από την τελευταία σου αυτή ώση!!
Εγώ πάλι από τότε που διαγνώστηκα (2007) μέχρι σήμερα ευτυχώς δεν είχα καμία ώση. Παρολαυτά διαγνώστηκα στην 4η ώση μου, γιατί πολύ απλά ήμουν ολίγον φοβιτσιάρα και έπειθα τον εαυτό μου ότι δεν έχω τίποτα!!
Το δικό μου ιστορικό είναι το εξής:
11/2005: Μουδιάζει το χέρι μου, κράτησε 2 μήνες και επανήλθε 100% (πήρα βέβαια και κάτι βιταμίνες, μαγνήσιο που μου συνταγογράφησε ο ορθοπεδικός, ο οποίος μαζί με τη νευρολόγο μου διέγνωσαν σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα).
4/2006: Μουδιάζουν τα πόδια μου και μετά από 10 μέρες σταδιακά επανέρχομαι, δεν πήγα στο γιατρό, φοβόμουν! ( :lol: )
3/2007 με διαφορά 1 εβδομάδας: δεν μπορώ να σηκώσω τα πόδια μου και πέφτω συνεχώς, επανέρχομαι σταδιακά μετά από μία εβδομάδα και μετά συνειδητοποιοώ ότι δε βλέπω σχεδόν τίποτα από τον έναν οφθαλμό (τότε είναι που φοβήθηκα και πήγα στο νοσοκομείο :lol:). Μέχρι να επανέλθει πλήρως η όρασή μου, 1 μήνα να με πείσουν να κάνω κορτιζόνη κ.τ.λ πέρασαν 3-4 μήνες. Βέβαια επανήλθα πλήρως, οπότε όλα καλά!!
Αύγουστο του 2007 ξεκίνησα και θεραπεία και όλα καλά, καμία ώση έκτοτε και η ζωή συνεχίζεται...
Αυτά τα ολίγα... :lol: :lol:
 #9225  από tom80
 Κυρ Σεπ 27, 2009 5:11 pm
Παιδία θέλω να σας ρωτήσω όταν έχετε ώση και είναι μουδιασμένο π.χ. το δεξί σας χέρι :

a) Είναι διαρκώς μουδιασμένο δηλ. 24 ώρες το 24ώρο επί π.χ. 1 μήνα?
b) Το μουδιασμένο χέρι σας μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε κανονικά π.χ. να γράψετε να σηκώσετε τα ψώνια από το Super Market klp
c) Έχετε κάνει ποτέ ηλεκτρομυογράφημα σε μουδιασμένο χέρι? Δείχνει κάτι?

Στη Δικιά μου περίπτωση είχα το μούδιασμα στο χέρι για 1,5 μήνα περίπου αλλά
Α) δεν ήταν συνεχόμενης διάρκειας δηλ. Ελαφρύ μούδιασμα για 2-3 ώρες και μετά εξαφανιζόταν μπορεί να ερχόταν μετά από 10 ώρες ή 3 μέρες
Β) Το χρησιμοποιούσα κανονικά για γράψιμο κλπ
Γ) ηλεκτρομυογράφημα δεν έδειξε τίποτα

Και αναρωτιέμαι πέρασα ή δεν πέρασα ώση?
Τι λέτε?.

Να είστε καλα
 #9227  από Lena
 Κυρ Σεπ 27, 2009 5:20 pm
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΟ. ΕΜΕΙΣ ΟΤΙ ΠΟΥΜΕ ΘΑΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ. ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΗΤΑΝ ΩΣΗ. ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΧΕΡΙ Κ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΧΕ Κ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ - ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΕΛΑΦΡΥ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ.
 #9245  από costas
 Κυρ Σεπ 27, 2009 10:59 pm
8-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costas την Σάβ Νοέμ 07, 2009 7:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #9293  από ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
 Τρί Σεπ 29, 2009 2:20 pm
Ρε παιδια αυτο το θεμα των ωσεων με μπερδευει !
Το αριστερο μου χερι και ποδι δουλευουν μονιμα στο 80% !
Ποτέ δεν επανηλθαν στο 100%
Το 80% ειναι το μαξιμουμ
Υπαρχουν 2-3 μερες τον μηνα που χανω αρκετα απο την δυναμη τους και δουλευουν στο 50%
Αυτες οι μερες ειναι οι "ωσεις" ????
Παντως εδω και δυο χρονια δεν υπαρχει το 100%
 #9309  από petros
 Τρί Σεπ 29, 2009 4:10 pm
Η φαση των ωσεων ειναι πολυ μυστηρια. Πρεπει το συμπτωμα να ειναι καραμπινατο για να εισαι βεβαιος πιστευω. Συμπτωματα πονου μουδιασματα και γενικα νοιωθει ολος ο πλυθησμος κατα καιρους. πονοι στην μεση, πονοκεφαλοι κλπ. Απλως τα ατομα που εχουν ms (και λογικο ειναι εως ενα σημειο) τεινουν να τα "δενουν" ολα με την παθηση. Λες πονος η μουδιασμα...ωχ νεα εστια! Ευτυχως δεν ειναι παντα ετσι αλλα γι'αυτο γινονται και οι μαγνητικες και οι εξετασεις να υπαρχει ενας ελεγχος.Τωρα αν το συμπτωμα επιμενει σταθερα, η φλεγμονη αφησε καποιο υπολειματακι που δεν προλαβε ο οργανισμος να το σβησει εντελως.