• ζητω συμβουλες

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #106578  από desie manous
 Τετ Οκτ 01, 2014 1:44 pm
γεια κ χαρα σε ολους,επαθα χοντρη υποτροπη πριν 10 μερες περιπου που ξεκινησε μ ενα απλο μουδιασμα στο ενα ποδι κ εξελιχθηκε σε νεκρα απο τη μεση κ κατω.οσο μου κανανε την κορτιζονη 5 γραμ. εγω χειροτερευα.εκανα μαγνητικη θωρακικης κ οσφυικης μοιρας κ βγηκε καθαρη,θα κανω βεβαια κ κεφαλι αυχενα.ο γιατρος μου ειπε αυτη ειναι η νοσος σου.αυτο που εγω σας ρωτω ειναι αν σας εχει συμβει κατι παρομοιο κ αν παιζει να καλυτερεψει η κατασταση συν το χρονο δηλαδη .
 #106579  από neroxytis
 Τετ Οκτ 01, 2014 2:32 pm
Έχω περάσει αντίστοιχη υποτροπή, η οποία επανήλθε σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να πει πόσο θα κρατήσει και τι θα αφήσει εν τέλει. Αν είναι η πρώτη σου με αυτά τα συμπτώματα έχεις καλές πιθανότητες.

Αυτό που θα σου έλεγα να ρωτήσεις το γιατρό είναι αν επιτρέπει να κάνεις μια ήπια φυσιοθεραπεία, τουλάχιστον διατάσεις, ώστε να προστατεύσεις τους μύες, τις αρθρώσεις και τα οστά σου. Δε νομίζω ότι θα είναι αρνητικός και δε χάνεις κάτι αν πάρεις μια εκτίμηση από ένα φυσιοθεραπευτή.

Περαστικά!
 #106586  από mplearkouda
 Τετ Οκτ 01, 2014 6:36 pm
Αυτό με το να γίνεσαι χειρότερα με την κορτιζόνη μου έτυχε και μένα τις τελευταίες 2-3 φορές που πήρα κορτιζόνη..σε σημείο που είχα πει πια ότι η κορτιζόνη μπορεί και να με κάνει χειρότερα στο τέλος. Τις πρώτες 2-3 μέρες βελτιώνομαι, και μετά χειροτερεύω κατά πολύ...
Εννοείς ότι η υποτροπή δεν φαίνεται καθόλου στη μαγνητική?
Σου εύχομαι τα βέλτιστα..
 #106589  από desie manous
 Τετ Οκτ 01, 2014 10:16 pm
καταρχας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις κι εγω αυτα φανταστηκα,κ επειτα ναι η συγκεκριμενη μαγνητικη δεν εδειξε τιποτα ειπαν,καμια εστια.αλλα ισως προερχεται απο κεφαλι η αυχενα που ηδη υπαρχουν εστιες.η ελπιδα πεθαινει τελευταια λενε αρα θα επιλεξω να πιστευω οτι θα καλυτερευσω καπως.πολυ χρησιμα οσα μου ειπατε για τις φυσιοθεραπειες ευχαριστω!!!!!!!
 #106592  από ekastell
 Πέμ Οκτ 02, 2014 8:52 am
Καλημερα. :smile-inlove: Μην αγχωνεσαι κ μην ανησυχεις. θα περασει αλλα θελει χρονο. Κ εμενα μου ετυχε να χειροτερεψω με την κορτιζονη αλλα τελικα με τον καιρο βελτιωθηκα. Η εισηγηση για διατασεις κ ηπια ασκηση ειναι καλη. Διατηρησου σεν δραση οσο σου το επιτρεπει η κατασταση.
Κ να θυμασαι να κοιτας εκει που θες να πας αλλοιως θα πας εκει που κοιτας. :smile-kiss:
Περαστικα και υπομονη οπως κανουμε ολοι.
 #106594  από Κώστας
 Πέμ Οκτ 02, 2014 11:47 am
ekastell έγραψε: Κ να θυμασαι να κοιτας εκει που θες να πας αλλοιως θα πας εκει που κοιτας.
Πολύ μου άρεσε αυτό!!!
 #106595  από Μιμικαμ
 Πέμ Οκτ 02, 2014 12:04 pm
Κώστας έγραψε:
ekastell έγραψε: Κ να θυμασαι να κοιτας εκει που θες να πας αλλοιως θα πας εκει που κοιτας.
Πολύ μου άρεσε αυτό!!!
Σωστά.... :smile-clapping: :smile-clapping:

Ομως υπάρχει και η αλλη περίπτωση...ενω εστιάζεις και πιστεύεις οτι εχεις βρει το στόχο σου...για κάποιο ανεξήγητο λόγο....διαπιστώνεις οτι βρίσκεσαι στο πιο απίθανο σημείο που κάποιοι αλλοι, με πολύ κόπο θα το κατάφερναν:lol: :lol: προνόμιο που μόνο εμείς το διαθέτουμε :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #106596  από desie manous
 Πέμ Οκτ 02, 2014 3:38 pm
ekastell έγραψε:Καλημερα. :smile-inlove: Μην αγχωνεσαι κ μην ανησυχεις. θα περασει αλλα θελει χρονο. Κ εμενα μου ετυχε να χειροτερεψω με την κορτιζονη αλλα τελικα με τον καιρο βελτιωθηκα. Η εισηγηση για διατασεις κ ηπια ασκηση ειναι καλη. Διατηρησου σεν δραση οσο σου το επιτρεπει η κατασταση.
Κ να θυμασαι να κοιτας εκει που θες να πας αλλοιως θα πας εκει που κοιτας. :smile-kiss:
Περαστικα και υπομονη οπως κανουμε ολοι.
αληθεια,βελτιωθηκες;σε ποσο καιρο;εχω αναγκη απο ελπιδα,νιωθω χειροτερα καθε μερα.........
 #106597  από Μιμικαμ
 Πέμ Οκτ 02, 2014 4:37 pm
Κάνε υπομονή, είναι βέβαιο οτι θα επανέλθεις.....κι εγω μετά την λήψη κορτιζόνης, χρειάζομαι περίπου ενα δίμηνο για να αισθανθώ τα οφέλη της.....

Περαστικά σου εύχομαι και καλή δύναμη... :smile-kiss: :smile-kiss:
 #106599  από neroxytis
 Πέμ Οκτ 02, 2014 5:53 pm
Desie το πιθανότερο είναι να έχεις μια φλεγμονή. Και το παραμικρό πρήξιμο (οίδημα ιατριστί) σε καίριο σημείο δημιουργεί δυσανάλογα έντονα συμπτώματα, ενώ λόγω της "δυσκολίας πρόσβασης" των ουσιών στην περιοχή, η όποια επούλωση διαρκεί περισσότερο από άλλα μέρη του σώματος.

Πόσο διαρκεί;
Δεν ξέρω ούτε εγώ ούτε κανένας μπορεί.

Θα ξεπρηστεί;
Σίγουρα!

Πότε;
Δεν ξέρω! (δες παραπάνω)

Τι θα αφήσει;
Δεν ξέρω! Συνήθως κάτι αφήνουν, αλλά μπορεί να μην αφήσει και τίποτα. Ξανά, δεν ξέρω!

Το έχεις πάθει κι εσύ ή μου το παίζεις μάγκας εκ του ασφαλούς;
Ω ναι, το έχω πάθει. Κωλοκατάσταση. Μακάρι να είχα κάποιον να μου πει να προσέξω μύες, αρθρώσεις και οστά!

Γιατί νοιώθω χειρότερα κάθε μέρα;
Η φλεγμονή φουσκώνει, φουσκώνει, φουσκώνει και μετά ξεφουσκώνει, ξεφουσκώνει, ξεφουσκώνει. Όσο φουσκώνει θα νοιώθεις χειρότερα, όσο ξεφουσκώνει καλύτερα.

Μα πήρα κορτιζόνη! Γιατί φουσκώνει;
Η κορτιζόνη επιταχύνει το φουσκωξεφούσκωμα. Δεν κάνει κάτι άλλο ούτε αναιρεί την αιτία που οδήγησε στο φούσκωμα. Άσε που η πρόσβαση εκεί είναι δύσκολη, αν και η κορτιζόνη δρα περισσότερο συστεμικά σε όλο το σώμα και δε την τοσοχρειάζεται.

Φταίω σε κάτι; Μήπως η αρνητική ψυχολογία;
ΟΧΙ! Ούτε το προκάλεσες, ούτε φταις σε κάτι, ούτε περνάει με θετικές σκέψεις. Πρέπει να κλείσει τον κύκλο του. Επειδή είναι κωλοκατάσταση και κανείς δεν είναι από σίδερο, μη διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια αν νοιώσεις ότι τη χρειάζεσαι, για να περάσει πιο ήπια για σένα. Mην αφήσεις να σε πάρει πολύ από κάτω. Δε χρειάζεται.

Ξανά περαστικά!