• ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΟ ΠΑΓΝΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #102740  από greekinholland
 Τετ Μάιος 14, 2014 5:17 pm
Μια και είμαι Ελλάδα ακόμα είπα να πάω στο ΠΑΓΝΗ Ηρακλείου για εξέταση και δεύτερη γνώμη, εντάξει λίγο ταλαιπωρία πάρα πολύς κόσμος και αναμονή, αλλά ο γιατρός εξαιρετικός πραγματικά. Μια και είμουν εκει για πρώτη φορά και περισσότερο πήγα όταν έρχομε Ελλάδα αν τύχει η στραβή και έχουμε καμμιά ώση να μη τρέχω στα τυφλά. Ο άνθρωπος μου έκανε λεπτομερέστατη εξέταση, μου πήρε ιστορικό, είδε το φάκελο με όλες τις εξετάσεις από Ολλανδία, είδε τις μαγνητικές και κράτησε αντίγραφο στον υπολογιστή του , στη συνέχεια άρχισε το σφυροκόπημα για πάρα πολύ ώρα :smile-tongueout: :smile-tongueout: και στη συνέχεια άρχισαν οι ερωτήσεις, απάντησε και μου έλυσε πολλές απορίες που είχα, από βιταμίνες μέχρι ότι άλλο με απασχολούσε. Συνολικά μια ώρα κάθησα με το γιατρό,τώρα πάμε στα δύσκολα, καταρχήν βρήκε μεγάλη σπαστικότητα στα ακρα που μου δυσκολευει τη βάδιση και μου είπε πρέπει άμεσα να ξεκινήσω κάποια θεραπεία και να μιλήσω με τον Ολλανδό γιατρό. Επόμενη κεραμίδα έχω αρκετές βλάβες στον εγκέφαλο σύμφωνα με τις μαγνητικές γιατί έχω την ΣΚΠ πολλά χρόνια και απλά δεν είχε διαγνωστεί και γνώμη του καλό το rebif αλλά στη περίπτωσή μου και αν είμουν ασθενής του θα προτιμούσε άμεσα να ξεκινήσω επιθετική θεραπεία δεύτερης γραμμής με tysabri ή gilenya.
Φυσικά απο χθές είμαι άστα να πάνε , πάνω που προσπαθώ να χωνέψω τη κατάσταση αυτή, ο εξαιρετικός γιατρός κατα τα άλλα μου λεει πέσε στα σκληρά γιατί δεν έχεις περιθώρια για ώσεις :smile-crying: :smile-crying: :smile-crying: :smile-crying:
 #102748  από Dhm
 Τετ Μάιος 14, 2014 6:19 pm
Κουράγιο! Να ακολουθήσεις την συμβουλή του πιστεύω ή να ακολουθήσεις το δικό σου ένστικτο! :)
 #102753  από Γιάννης
 Τετ Μάιος 14, 2014 9:32 pm
Βάγγο, οι έλληνες γιατροί είναι ευκολάκια στα φάρμακα. Η σπαστικότητα και η δυσκολία στη βάδιση πόσο καιρό υπάρχουν;
 #102756  από greekinholland
 Τετ Μάιος 14, 2014 10:08 pm
Καλησπέρα Γιάννη, να σου πω την αλήθεια μια δυσκολία στη βάδιση την έχω δυο χρόνια περίπου απλά επειδή έχω παράλληλα και μια προβληματική μέση με δισκοπάθεια βαρβάτη, το έριχνα εκει και έτρεχα σε ορθοπεδικούς. Τωρα με τη ΣΚΠ κατάλαβα ότι είναι κυρίως απ αυτή