• χρονια φιλεναδα με τη ΣΚΠ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #8792  από chryssa
 Σάβ Σεπ 19, 2009 12:42 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!! σε ολους της παρεας.Σας γνωρισα τυχαια πριν μια εβδομαδα. Δεν εχω καλες σχεσεις με το PC και ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω σε συζητηση. Η αγωνια μου για τη θεραπεια με οδηγησε εδω. Παλιο φιλαρακι μου η ΣΚΠ. Διαγνωστηκε το '97 εγω κανω παρεα μαζι του απο το '75 αλλοι δε το βλεπανε. Ισως και καλυτερα! Η θεραπεια μου επι 8ετια ηταν κορτιζονη αλλοτε χαπια αλλοτε ενεσιμη . Προσεχα τη διατροφη οχι αλατι οχι ζαχαρη. Καλα ηταν τοσα χρονια. Μετα η avonex .....azathioprin....χαλασε το παιχνιδι .Εκανα ενα διαλειμα .....τωρα μου λενε copaxon ...μαθαινω κι απο εσας...το σκεπτομαι..!!!
 #8795  από elena
 Σάβ Σεπ 19, 2009 1:41 pm
καλημέρα Χρύσα!!!!είσαι δηλαδή,η κολλητή της ms!!!και εμείς ακουστά την έχουμε :D :D
καλή συνέχεια στην όποια θεραπεία αποφασίσεις να κάνεις!!!

Υ.Γ. δεν πιστεύω να είσαι Χρύσανθος?κοριτσάκι δεν είσαι?
 #8803  από ΜΙΜΙΚΑ
 Σάβ Σεπ 19, 2009 7:24 pm
Καλώς την μας :lol: !!! Να πάνε όλα καλά από δω και πέρα για σένα και για όλους μας!!! Θα τα λέμε :lol:
 #8811  από LL--MM
 Κυρ Σεπ 20, 2009 10:53 am
WELCOME!!! :D
 #8956  από costas
 Τετ Σεπ 23, 2009 12:54 am
8-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costas την Σάβ Νοέμ 07, 2009 7:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #9027  από chryssa
 Τετ Σεπ 23, 2009 2:43 pm
Χαιρετω την παρεα και απευθυνομαι στον costas. Λυπαμαι που ειμαστε πολυ τελικα....
με προβληματιζει ιδιαιτερα πoυ τα αυτοανοσα κανουν party!!. και οι γιατροι ειναι απλοι παρατηρητες και περιμενουν..... τις φαρμακοβιομηχανιες . Δε τους κατηγορω , την αγωνια μου εκφραζω. Ερχονται στιγμες που αισθανομαι σαν cartoon στον ΑΡΚΑ . σκεφτειτε οτι πολλα χρονια ....εχω φιλιες με τη MS... (μη σκεφτεστε περιεργα...δεν εχω παθει καταθλιψη , δε καταπινω χημικα σκευασματα ).
Εχω πολυ υπομονη ......θα τα ξαναπουμε !! ;)
 #9029  από costas
 Τετ Σεπ 23, 2009 2:50 pm
8-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costas την Σάβ Νοέμ 07, 2009 7:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #9030  από Lena
 Τετ Σεπ 23, 2009 2:58 pm
DILADI TWRA XRYSA DEN EISAI KLINIKA KALA? OPWS MAS TO LES EXEI 30XRONIA KAI POU EXEIS TIN ASTHENIA?PWS ITAN TOTE POU KANEIS DEN TO KATALAVAINE? EXW AKOUSEI PWS TO PROVLIMA TOXOUN POLLOI K DEN TO KATALAVAINOUN.
 #9035  από chryssa
 Τετ Σεπ 23, 2009 7:26 pm
Φιλε costas δε παρερμηνευσα τα λογια σου ....απλα λυπαμαι που μεγαλωνει η παρεα
ευχομαι να διατηρησουμε επαφη και οταν μας εχει ξεχασει η φιλη μας η ms. :)

Lena πριν 30 χρονια η μαγνητικη ηταν αγνωστη - η αξονικη και τα αλλα μεσα που ειχαν δεν εδειχναν το προβλημα. αν ο νευρολογος υποψιαζοταν με παρακεντηση κατι θα φαινοταν. Οι ωσεις υπηρχαν - οχι με τη σημερινη ενταση - Μου ελεγαν "ψυξη" "αυχενικο" "επικονδυλιτιδα" "ζημια στο σπονδυλο" κι εκεινο το "ψυχολογικα" μεχρι τωρα το λενε αν δεν εχουν να πουν κατι αλλο ...οπως να κοψεις το τσιγαρο...
οταν εγινε διαγνωση ΣΚΠ τα καλυψε ολα - οταν λεω Εχω ΣΚΠ με στελνουν στο ....νευρολογο μου....τι φανταστηκες ?
Αυτο το διαστημα εχω εντονα κινητικα προβληματα ασταθεια .....και διαφορα αλλα
ΑΥΤΟΑΝΟΣΟ ειναι ....θα περασει !!!! :roll:
να με δεις να χορευω ζεϊμπεκικο.....τα ποδια κανουν μονα τους φιγουρα !!! ;) ;)
 #9045  από costas
 Τετ Σεπ 23, 2009 9:16 pm
:D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costas την Σάβ Νοέμ 07, 2009 7:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.