• ΒΟΗΘΕΙΑ....

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #9180  από nick1981
 Σάβ Σεπ 26, 2009 2:14 pm
ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ. ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ? ΕΝΝΟΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ.
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΕΙΧΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ Κ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΩΡΑ..ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΕΒΑΙΑ. ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΩΣΗ?
ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΠΕΔΩΣΑ ΣΤΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ Κ ΚΑΤΙ ΠΟΝΟΥΣ ΣΕ ΜΕΣΗ Κ ΑΥΧΕΝΑ
ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΩΣΗ? ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΛΙΓΟ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.
1.ΣΤΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΙΧΑΤΕ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΑΠΟΜΥΕΛΙΝΩΣΗ?ΕΜΕΝΑ ΛΕΕΙ...ΜΙΚΡΕΣ Κ ΣΤΙΚΤΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΛΟΓΩ ΑΠΟΜΥΕΛΙΝΩΤΙΚΗΣ ΝΟΣΟΥ.
2.ΑΠΟΜΥΕΛΙΝΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ Κ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ MS?
3.ΤΗΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?
4. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΘΑΡΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΩ MS?

Υ.Γ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟΣΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΣΙΓΟΥΡΑ MS ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ.
 #9181  από nick1981
 Σάβ Σεπ 26, 2009 2:31 pm
ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΤΗΣ MRI.EYXARISTΩ Κ ΠΑΛΙ
Συνημμένα
GNOMATEYSH1.jpg
GNOMATEYSH1.jpg (48.61 KiB) Προβλήθηκε 2436 φορές
 #9182  από litsa
 Σάβ Σεπ 26, 2009 2:46 pm
Nick,
καταλαβαίνω την αγωνία σου, το'χουμε περάσει...
αλλά δεν είμαστε γιατροί... να σου πούμε είναι ή δεν είναι ... χρειαζεται υπομονή και ψυχραιμία...
πάντως, το ότι δεν ενισχύονται οι εστίες μετά την χορήγηση του παραμαγνητικού υγρού νομίζω ότι είναι καλό...!
επίσης αν δεν έχεις παρει κορτιζόνη - ναι το παίρνουμε για να φυγουν τα μουδιάσματα και τα συμπτώματα - και είσαι καλύτερα και αυτό νομίζω ότι ειναι καλό..
εμένα η παρακέντηση βγήκε καθαρή και έχω σκπ
είχα βλάβες στον εγκέφαλο και στο θώρακα - αυτή ήταν που μου έκανε τα μουδιάσματα..
απομυελυνωση μπορεί να συμβεί όταν κάνεις πολύ αυστηρή δίαιτα αλλά είναι παροδικό, βέβαια δεν γνωρίζω αν φαίνεται το ίδιο στη μαγνητική.. ξερω ομως ότι κάνει μουδιάσματα....

κατά τα άλλα σου ξαναλέω ... ηρέμησε και όλα θα πανε καλά...
η σκπ σήμερα δεν είναι το ίδιο όπως πριν 10 -15 χρόνια..
και η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο για την εξέλιξη της... εξάλλου δες εδω μέσα ποσοι είμαστε..
Διάβασε και παλαιότερες αναφορές που κάνουμε και θα δεις οτι υπάρχει ΕΛΠΙΔΑ..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Σάβ Σεπ 26, 2009 8:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #9184  από nick1981
 Σάβ Σεπ 26, 2009 2:52 pm
SE ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΛΙΤΣΑ ΜΟΥ.ΑΛΛΑ ΑΓΩΝΙΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΑ Κ ΑΛΛΑ.
ΠΙΘΑΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΔΥΝΑΜΙΚΑ Κ ΕΛΕΓΧΟ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΩΝ. ΕΣΥ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ?ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ?
 #9186  από Fotis
 Σάβ Σεπ 26, 2009 4:35 pm
Φίλε Νίκο προσπάθησε να είσαι ψύχραιμος (ξέρω ότι είναι δύσκολο). Δες τους Γιατρούς και ξετίναξέ τους στις ερωτήσεις. Όλοι εδώ μπορούμε να σου πούμε ορισμένα γενικά πράγματα, ή την δική μας εμπειρία, αλλά η συγκεκριμένη πάθηση είναι τόσο προσωπική όσο το δακτυλικό μας αποτύπωμα. Οπότε ψάχτο με τους γιατρούς σχετικά με το συμβαίνει σε εσένα.

Όπως θα δεις είμαστε πολλοί και θα πάμε όλοι καλά. Κουράγιο και εδώ είμαστε.

Εύχομαι να είσαι πάντα καλά.
 #9190  από costas
 Σάβ Σεπ 26, 2009 6:39 pm
8-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costas την Σάβ Νοέμ 07, 2009 8:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #9194  από elena
 Σάβ Σεπ 26, 2009 7:11 pm
Υπομονή και χωρίς άγχος!!!από την στιγμή που έχεις γιατρό θα σου τα εξηγήσει όλα!!!
προσπάθησε να ηρεμήσεις!!! ;)

Υ.Γ.να σε ρωτήσω και κάτι?αυτό με την γνωμάτευση πως το έκανες?
εννοώ πως το έβαλες στον υπολογιστή...για καινούριος μια χαρά τα πας!!!
έχεις σκανάρει και τις υπόλοιπες εξετάσεις?
 #9196  από Maria77
 Σάβ Σεπ 26, 2009 7:33 pm
Nick μην αγχώνεσαι τόσο! Οι γιατροί θα σου πουν καλύτερα τί ακριβώς πρέπει να κάνεις και όλα θα μπουν σε μιά σειρά...υπομονή!
Σε μένα βέβαια με την παρακέντηση έγινε η διάγνωση γιατί με την μαγνητική δεν ήταν σίγουροι οι γιατροί!
Καλό κουράγιο!
 #9203  από Lena
 Σάβ Σεπ 26, 2009 8:52 pm
ΝΙΚΟ Κ Ο ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ Σ ΔΕΝ Σ ΔΩΣΕ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ? ΤΑ ΧΕΡΙΑ Σ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ? ΜΠΟΡΟΥ ΝΑ ΣΦΙΞΟΥΝ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΠΟΙΟΥ. ΑΝ,ΝΑΙ Κ ΚΡΙΝΙΝΤΑΣ ΑΠΤΗ ΔΙΚΗ Μ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΠΙΣΟΔΕΙΟ ΕΛΑΦΡΥ. ΧΩΡΙΣ ΝΑΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΩΡΑ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΜΙΛΑΜΕ.
1, Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ Σ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ. ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΜΑΓΝΗΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ (ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠ ΤΗΝ ΔΙΚΗ Μ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Π ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΥΠΗΡΧΕ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΣ).
4. ΝΑΙ, Η ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ Η ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ. ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ Η ΠΗΡΕΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ. ΤΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ν ΦΥΓΕΙ ΑΠ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΒΓΕΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙΣ ΣΚΠ.
ΝΑ ΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΓΑΝ Κ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ. ΜΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠ ΤΟ ΠΟΛΛΗ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΠΗΛΘΕ Η 2ΡΗ ΩΣΗ.
 #9207  από nick1981
 Κυρ Σεπ 27, 2009 2:22 am
Σας ευχαριστω πολυ ολους.
με εχει κυριευσει το αγχος. ευτυχως η οικογενεια μου κ η κοπελα μου με ανεβαζουν..εχω διαβασει τοσο πολλα για την ms που ειναι σαν να την ξερω χρονια. εχω τρελαθει.θελω να μαθω τα παντα γιατι η αγνοια ποτε δεν μου πηγαινε αν κ μερικες φορες ισως χρειαζεται. μεχρι διδακτορικα διαβασα.εδω κ 2 βδομαδες εχω διΑΒΑΣΕΙ απειρες συζητησεις σας κ παρολο που αγχωθηκα αρκετα για το μελον κυριως ξερω τι <<πανω κατω>> να περιμενω κ να το αντιμετωπισω.μπορει να μην ξερω σιγουρα εαν εχω αλλα νομιζω πως σας καταλαβαινω ειλικρινα. οσο γινεται βεβαια..μη παρεξηγηθω κιολας κ νομιζετε οτι σας κοροιδευω οπως ειπε κ ενα μελος του forum για καποιους που λενε οτι εχουν αλλα δεν εχουν.
παντως σιγουρα θα παρω πολλες γνωμες απο γιατρους γιατι εχουμε καει οικογενειακα απο αυτους..χρονια τωρα.
τ χερια μου ειναι μουδιασμενα ποτε λιγο καλυτερα κ ποτε χειροτερα.δυναμη εχω κανονικα, πονο καθολου κ ειναι κιυριωσ τα δαχτυλα απο την τριτη φαλαγγα κ πανω. τα δαχτυλα του ποδιου ειναι μουδιασμενα προ 5μηνου κ επειτα απο εβδομαδιαιο πονο στη μεση. οι μαγνητικες θωρακα και αυχενα ηταν παθολογικα καθαρες με καποιους μικροτρυματισμους λογω γυμναστικης, βαρη,μπασκετ..ο γιατρος ειπε οτι δεν εβλεπε τιποτα στη μαγνητικη του εγκεφαλου παρολο που κατι βρηκαν οι ακτινοδιαγνωστες. αν κ του ξεκαθαρισα οτι θελω την αληθεια φοβαμαι μη το παει με το μαλακο..
θα μιλησει με τους νευροχειρουργους κ θα τον παρω τη δευτερα. εαν βγει καθαρη η μαγνητικη δεν ξερω αν πρεπει να χαρω...θα δουμε.ψυχραιμια θελει.

Σας ζαλισω λιγο εως πολυ αλλα λογικα καταλαβαινετε την αγωνια μου. καλο βραδυ πηγς αργα μην επιβαρυνω τον οργανισμο μου εχω δεν εχω ms. prepei na ton θωρακισω..