• ΚΑρδιακα προβληματα και ΣΚΠ???

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #96868  από αιμιλια
 Πέμ Νοέμ 21, 2013 9:14 pm
Καλησπερα σας
Μου αλλαξαν αγωγη, απο ιντεφορονη σε Gilenya.
Εντοπισαν, κατι ταχυρυμιες και μου εχουν πει πως το 5 τοις εκατο με σκπ εχουν αυτη την ευαισθησια στην καρδια! Πρεπει τωρα να κανω ενα stress MRI και απευθυνθω στο Ωνασιο!
Εχω τρελλαθει, απο το θεμα στο αλλο!!!Ξερει κανεις για τετοιες περιπλοκες??Ειναι οντως γνωστο σε ασθενεις με ΣΚΠ??? :smile-headbang: :smile-headbang:
 #96869  από costas1968
 Πέμ Νοέμ 21, 2013 9:43 pm
Καταρχήν ηρέμησε. Προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ για συσχέτιση ΣΚΠ & καρδιάς .Είχα παλιά ταχυπαλμίες αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι είχα πρόβλημα θυροειδή. Έκανα θεραπεία και όλα οκ.Απλά να ξέρεις ότι πολλοί άνθρωποι έχουν μια ιδιομορφία στην καρδιά η οποία δεν είναι κατ' ανάγκη προβληματική. Προφανώς να σου το είπαν επειδή το φάρμακο που θέλουν να σου δώσουν κάνει παρενέργειες στην καρδιά (όχι σοβαρές απ ότι ξέρω) και θέλουν να είναι σίγουροι.
Μην αγχώνεσαι κάνε ότι σου πουν και όλα θα πάνε καλά.
:smile-flower:
 #96871  από αιμιλια
 Πέμ Νοέμ 21, 2013 10:22 pm
costas1968 έγραψε:Καταρχήν ηρέμησε. Προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ για συσχέτιση ΣΚΠ & καρδιάς .Είχα παλιά ταχυπαλμίες αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι είχα πρόβλημα θυροειδή. Έκανα θεραπεία και όλα οκ.Απλά να ξέρεις ότι πολλοί άνθρωποι έχουν μια ιδιομορφία στην καρδιά η οποία δεν είναι κατ' ανάγκη προβληματική. Προφανώς να σου το είπαν επειδή το φάρμακο που θέλουν να σου δώσουν κάνει παρενέργειες στην καρδιά (όχι σοβαρές απ ότι ξέρω) και θέλουν να είναι σίγουροι.
Μην αγχώνεσαι κάνε ότι σου πουν και όλα θα πάνε καλά.
:smile-flower:

Μπορω α πω τωρα αγχωθηκα περισσοτερο απο οτι τοτε που ανακαλυψα πως εχω ΣΚΠ. :smile-sadsmile: αλλα οπως συνηθως θα κανω υπομονη....σε ευχαριστω
 #96872  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Πέμ Νοέμ 21, 2013 10:27 pm
γεια σας. σε μένα τα προβλήματα με την καρδιά είναι συχνό φαινόμενο, και πολλές φορές έντονα :think: .
 #96875  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Νοέμ 21, 2013 10:38 pm
:smile-hi: Ισως υπαρχει μια σχεση σκπ και καρδιακων προβληματων .Το εχω ακουσει απο αρκετους συμπασχοντες . Εχω ταχυκαρδιες , αλλά οι εξετασεις που εκανα δεν εδειξαν κατι ! Ομως σε σενα , ζητησαν πιο λεπτομερη ελεγχο , λογω του φαρμακου που προκειται να ξεκινησεις ! Ευχομαι να πανε ολα καλα . Ηρεμησε ! :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss: :smile-kiss:
 #96877  από krevasils
 Πέμ Νοέμ 21, 2013 11:06 pm
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΡΔΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .....ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...... ΣΥΝΗΘΩΣ ...ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΕΣ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ....ΜΙΚΡΕΣ ΑΚΙΝΔΥΝΕΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΝΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΝΑ ΑΝΑΙΒΕΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟΥ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΣΑΝ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΤΑΥΤΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ ΣΟΥ.....ΑΥΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.....ΠΑΡΑΣΥΜΠΑΘΟΤΟΝΙΑ
 #96880  από sofia13
 Παρ Νοέμ 22, 2013 2:01 am
Εχω κι΄εγώ σε άσχετες ώρες ταχυρυθμίες σε σημείο να με πνίγουν. Αλλά μετά απο εξετάσεις ,η καρδιά είναι '' εντάξει''...........
Οπότε δεν ασχολούμαι και δεν ανησυχώ. ( Εκανα και τις απαραίτητες εξετάσεις πριν το Gilenya, άσχετα αν δεν το πήρα).
Παρατήρησα όμως ότι ενώ πρίν κοιμόμουν χωρίς μαξιλάρι, τώρα θέλω πάνω απο δύο για να ηρεμήσω. Και ευτυχώς βοηθάει...

Δοκίμασέ το.
 #97093  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τετ Νοέμ 27, 2013 8:43 pm
Συγνώμη βρε παιδιά......δεν υποτίθεται πως τα χάπια προκαλούν βραδυκαρδία (αν το λέω σωστά) και για αυτό παίρνουμε το πρώτο στο νοσοκομείο γιατί πέφτουν οι παλμοί κτλ κτλ???????Μου έχει συμβεί να λιποθυμήσω γιατί ένιωσα ατονία,μάλλον από τα χάπια και σε άσχετες στιγμές της ημέρας,σαν να μου έχουνε βάλει μικρόφωνο και να την ακούω (έτσι το νιώθω τουλάχιστον) και έχω σχεδόν 2 μήνες που τα παίρνω.
Τελικά είναι ταχυκαρδία ή βραδυκαρδία?? :smile-thinking: Να ανησυχώ???
 #97107  από αιμιλια
 Πέμ Νοέμ 28, 2013 12:43 am
ΧΑΜΟΓΕΛΑ! έγραψε:Συγνώμη βρε παιδιά......δεν υποτίθεται πως τα χάπια προκαλούν βραδυκαρδία (αν το λέω σωστά) και για αυτό παίρνουμε το πρώτο στο νοσοκομείο γιατί πέφτουν οι παλμοί κτλ κτλ???????Μου έχει συμβεί να λιποθυμήσω γιατί ένιωσα ατονία,μάλλον από τα χάπια και σε άσχετες στιγμές της ημέρας,σαν να μου έχουνε βάλει μικρόφωνο και να την ακούω (έτσι το νιώθω τουλάχιστον) και έχω σχεδόν 2 μήνες που τα παίρνω.
Τελικά είναι ταχυκαρδία ή βραδυκαρδία?? :smile-thinking: Να ανησυχώ???
Πολυ καλη ερωτηση :smile-thinking: :smile-thinking:
 #97108  από αιμιλια
 Πέμ Νοέμ 28, 2013 12:47 am
Μηπως σας στειλαν και εσας να κανετε STRESS MRI? :smile-crying: :smile-crying:
παντως προτου ξεκινησω ιντεφερονη, μια χαρα ηταν η καρδια μου......Μετα το STRESS MRI πρεπει να παω σε ενα γιατρο στο Ωνασειο.Κατα τα αλλα δεν εχω ιδαιτερο προβλημα μου λενε! :smile-time: :smile-time: