• κληρονομικοτητα

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #272  από θεόδωρος27
 Δευ Οκτ 06, 2008 5:48 pm
παιδια ειχα ξαναπει οταν πρωτομπηκα εδω μεσα οτι την ασθενεια εκτος απο εμενα την ειχε και η μητερα μου υπαρχει κανενασ αλλος με παρομοιο προβλημα? ευχαριστω
 #273  από ioanna papantoni
 Δευ Οκτ 06, 2008 6:58 pm
emena to eixe h giagia mou.
se erwthsh pou ekana ston giatro mou alla k se synedrio pou parakolouthisa gia thn MS ematha oti yparxei mia klironomikotita ths taksews tou 4% k gia na milisoune oi giatroi gia klirononikotita to pososto prepei na einai apo 24% k panw opote den mporoun na milisoun gia klironomikotita.
mporei to oti to eixan atoma tou syggenikou perivallontos na einai kapoios epivarintikos paragontas alla oxi se shmeio na poume oti einai klironomiko
 #294  από Χρήστος
 Πέμ Οκτ 09, 2008 3:44 am
Κληρονομικοτητα (δηλαδη η αφορμη) με την ευρυτερη εννοια, υπαρχει σιγουρα, το θεμα ειναι οτι σε μας που εμφανιστηκε ειχαμε και τις αιτιες (οι οποιες μεχρι στιγμης ειναι αγνωστες περαν του ηλιου και του αγχους). Η νοσος αυτη ειναι πολυγονιδιακη και ετυχε εμεις να κληρονομησουμε τα εν λογο γονιδια. Αν δεν ειχαμε συγκεκριμενα χαρακτηριστικα σε συγκεκριμενα γονιδια (τα οποια ουτε αυτα ειναι ακριβως σαφη στους γιατρους), τοτε σιγουρα δεν θα εμφανιζαμε MS.
 #302  από ioanna papantoni
 Πέμ Οκτ 09, 2008 3:26 pm
tha ksanapw se ala ellinika oti h nosos mas den einai klironomiki..
to oti to exw egw den simainei oti tha tin exoun k ta paidia mou.
 #343  από dina
 Σάβ Οκτ 11, 2008 1:02 am
θεοδωρε27 καλησπερα ειμαι κι εγω νεα στο site
Δεν θα ξεχασω το πρωτο πραγμα που ρωτησα την νευρολογο οταν μου εδωσε μια πρωτη εικονα της παθησησης ηταν εαν ειναι κληρονομικη κι αυτο γιατι δεν με προβληματιζε εαν το εχει η μητερα μου αλλα για το κοριτσι μου Η νευρολογος ηταν ξεκαθαρει οτι δεν ειναι αρα ειναι θεμα γονιδιων 'η αλλων παραγοντων Ελπιζω να βοηθησα Dina
 #344  από ioanna papantoni
 Σάβ Οκτ 11, 2008 1:14 am
nai paidia den yparxei logos na fovomaste gia klironomikotita...
opws leei k h elliniki tainia yparxoun xartia yparxoun nomoi k ereunes pou to dianenaionoun...mhn fovomaste gia auto loipon
 #351  από Χρήστος
 Σάβ Οκτ 11, 2008 6:46 pm
ioanna papantoni έγραψε:tha ksanapw se ala ellinika oti h nosos mas den einai klironomiki..
to oti to exw egw den simainei oti tha tin exoun k ta paidia mou.
Εχεις δικιο. :) :) Αυτο που ειπα προηγουμενως ειναι το οτι την εχουμε εμεις οφειλεται σε γονιδια που κληρονομησαμε απο τους γονεις. Εννοω οτι οσοι εχουμε ΜS, εχουμε και καποια γονιδια που ευθυνονται για τη νοσο αυτη.
 #352  από ioanna papantoni
 Σάβ Οκτ 11, 2008 8:52 pm
dld les pali to idio oti ofeilete se gonidia pou klironomisame apo goneis ara oti einai klironomiko...
katarxnin den kseroume an ofeilete se gonidia k an ofeilete se auta poia einai auta.an to gnorizame tha eixan vrei k thn therapeia tin monimi... :geek:
 #356  από Χρήστος
 Κυρ Οκτ 12, 2008 7:13 pm
ioanna papantoni έγραψε:dld les pali to idio oti ofeilete se gonidia pou klironomisame apo goneis ara oti einai klironomiko...
katarxnin den kseroume an ofeilete se gonidia k an ofeilete se auta poia einai auta.an to gnorizame tha eixan vrei k thn therapeia tin monimi... :geek:
Τα συγκεκριμενα γονιδια μπορει να τα εχουν και εκατομμυρια ακομα ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν σκληρυνση, γιατι περα απο τα γονιδια για την εκδηλωση της νοσου υπαρχουν και ενα σωρο αγνωστα για τους επιστημονες αιτια.

Υ.Γ. Οι επιστημονες αναφερουν ρητα οτι η νοσος ειναι πολυγονιδιακη. Δεν εχει βρεθει θεραπεια, γιατι δεν εχει βρεθει ακριβως η αλληλουχια των χρωματοσωματων και το ακριβες πληθος των γονιδιων στην οποια οφειλεται. Μολις τα βρουνε αυτα θα βγει και η οριστικη θεραπεια. Εγω τουλαχιστον αυτα διαβαζω στα επιστημονικα περιοδικα που πεφτουν στα χερια μου...
 #500  από MARIA1
 Πέμ Οκτ 30, 2008 11:05 am
Ιωάννα μου,

αν υποθέσουμε ότι η ασθένεια αυτή επηρρεάζεται απο δυσλειτουργία του DNA μας, που όλα μέσω αυτού τελικά έρχονται, νομίζω ότι θα μπορούσε να υπάρχει ένα μικρό ποσοστό κληρονομικότητας.
Πιθανά να παίζει ρόλο και η καλή υγεία του άνδρα με τον οποίο κανείς θα φέρει στο κόσμο παιδιά.
Δηλαδή, αν συνδιάσουμε 2 γονείς με ΣΚΠ και προγόνους που το είχαν, ποιό θα είναι το αποτέλεσμα και ποιο 2 γονέων που ο ένας μόνο πάσχει, ενώ ο άλλος είναι "καθαρός"?

Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Πάντως και εγώ έχω ακούσει ότι δεν είναι κληρονομική. Απλά σε αυτό ειμαι λιγο επιφυλακτική για να ειμαι ειλικρινής.

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω όσες έχουν κάνει παιδάκι/ια... τι επικινδυνότητα έχει για την ασθενή? γνωρίζετε?
Οσες έχετε κανει παιδάκια, σας είχαν συστήσει συγκεκριμένη θεραπεία και παρακολούθηση?
Θα ήθελα τέτοια πληροφόρηση παρακαλώ πολύ.