• Χαμηλά Λευκά ...

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #81088  από Π.Μ79
 Σάβ Νοέμ 17, 2012 7:03 pm
kate2002 έγραψε:Όταν λες : "τα λευκα επεσαν" εννοεις αυτο που κατάλαβα; και γιατι αυτο ειναι καλο;;;
Γιατί σ'αυτό προσδοκούν οι νευρολόγοι με τα διάφορα φάρμακα (ιντερφερόνες και μη).

Πρόσφατα ο κολλητός μου, μπήκε για πολλοστή φορά στο νοσοκομείο με πνευμονία.

Παίρνει το gilenya 1 χρόνο τώρα.

Ο νευρολόγος του, είπε απλά: 'Είμαι ευχαριστημένος, τα λευκά σου είναι πολύ χαμηλά, αυτό επιδιώκαμε, οπότε το ανοσοποιητικό σου δε μπορεί να σου καταστρέφει τη μυελίνη'.

Ναι κόπανε, αν και δεν απεδείχθη ποτέ η αυτοανοσία και οι ιντερφερόνες, όπως και να'χει, με μηδαμινή άμυνα, ο άνθρωπος κοντεύει να πεθάνει με τις 3 πνευμονίες και τις 2 ουρολοιμώξεις σε 1μισι χρόνο...
Κατά τα άλλα, είσαι ευχαριστημένος...
 #81450  από pan.pap
 Δευ Νοέμ 26, 2012 9:46 am
Otan stamatiseis na diavazeis elipektika tha katalaveis ti ennow.
Oles oi eksetaseis einai kaluteres. Auti i eparsi na eleipe tha itan poli kalutera.
To anosop. einai skata etsi i alliws. Ki an esena den sou leei tipota to na niwtheis kalutera kai na min tripiesai provlima sou. Tous xarakthtismous sou kratise tous gia ton eauto sou
 #81451  από petros
 Δευ Νοέμ 26, 2012 10:13 am
Δεν νομιζω ο χαρακτηρισμος που λες να απευθυνθηκε σε σενα. Μαλλον στον νευρολογο πηγαιναν..χαλαρωσε.
 #81454  από anastasis
 Δευ Νοέμ 26, 2012 10:29 am
Οχι μαλλον σιγουρα στο νευρολογο πηγαιναν!Ηρεμια παιδια... :angry-extinguishflame: :angry-extinguishflame:
 #81477  από sofia13
 Δευ Νοέμ 26, 2012 1:44 pm
Ραn. Pαp , όλοι χαιρόμαστε όταν κάποιος απο '' μας '' νιώθει καλύτερα. Αυτό είναι δεδομένο.
Με όποιο τρόπο μπορεί.
Σχετικά με την ενόχλησή σου για τα γραφόμενα του Π.Μ 79 , -έτυχε και σε μένα κάποτε-
αλλά 'εψαξα και είδα ότι απλώς είναι πολύ έντονος χαρακτήρας και αυτό βγαίνει σίγουρα και στο γραπτό του λόγο.
Προσωπικά 'εμαθα πολλά απο τον Π.Μ79 και νάναι καλά....
Τον γιατρό εννοούσε, όχι εσένα. Τον γιατρό.....
Μη χαλιόμαστε άδικα Pαn. Pαp, ετσι κι΄αλλιώς απ΄τα μαλλιά μας πιανόμαστε 'ωρες-ώρες να
ανεβούμε. Φιλικότατα- Σοφία.
 #81492  από Κωνσταντίνα
 Δευ Νοέμ 26, 2012 4:25 pm
Pan.Pap. ο Π.Μ.59 με βοήθησε πάρα πολύ, πολύ όμως να αποφασίσω σχετικά με τη "θεραπεία" που έπαιρνα.
Η παρέμβασή του ήταν καθοριστική για μένα, αφού τώρα είμαι καλύτερα από πριν (όταν έπαιρνα "θεραπεία").
Αυτό που κάνεις τώρα και σε κάνει να νιώθεις ασφαλής και καλά, είναι σούπερ :eusa-dance: και να συνεχίσεις να το κάνεις.Αν δεν θα το χρειάζεσαι σου εύχομαι να το καταλάβεις και να κάνεις πάλι ότι είναι καλύτερο για σένα :romance-caress:

ΥΓΠ.Μ.59 και πάλι :text-thankyouyellow:
 #81505  από Π.Μ79
 Δευ Νοέμ 26, 2012 7:48 pm
Αγαπητέ/ή pan.pap, δε θα αναφερόμουν ποτέ σε συνασθενή με τέτοιους χαρακτηρισμούς.

Ό,τι χαρακτηρισμό γράφω, πάει πάντα στους άσχετους γιατρούς, που βάζουν άτομα να τρυπιούνται, να παίρνουν κάθε λογής χάπια, χωρίς κανένα αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου.

Εύχομαι σε όλους μας να είμαστε καλά και καλύτερα, αλλά πλέον σχεδόν όλοι ξέρουν, ότι αυτά που λένε τα νευρολόγια δεν αποδεικνύεται, τα φάρμακα απέδειξαν μόνο ότι δεν προσφέρουν τίποτα στο θέμα αναπηρίας κλπ κλπ.

Σίγουρα μετά από 10 χρόνια ενέσεις, αισθάνεσαι άλλος άνθρωπος που απλά παίρνεις ένα χάπι και χωρίς τις παρενέργειες της ιντερφερόνης.
Το θέμα είναι το ίδιο όμως φίλε/φίλη.

Σε βάθος χρόνου, δεν προσφέρουν κάτι. Το αν είσαι σταθερός/σταθερή επί χρόνια, δεν αποδεικνύεται ότι είναι λόγω του φαρμάκου.
Μπορώ να σου πω περιπτώσεις ανθρώπων με σκπ που επί 30+ χρόνια χωρίς κανένα φάρμακο και είναι μια χαρά, ενώ οι νευρολόγοι τους λέγαν ανά 2-3 χρόνια ότι θα μείνουν σε καροτσάκι χωρίς την 'προστασία' των φαρμάκων.

Σοφία, Κωνσταντίνα, ναι είμαι έντονος χαρακτήρας και δε δέχομαι στην ιατρική αλλά και στη ζωή τίποτα χωρίς απόδειξη.

Το 'αν', το 'ίσως' κλπ μπορούν οι νευρολόγοι να τα κάνουν κορνίζα, υπόθετο, τσάι κλπ.
Μέχρι να μπορούν να απαντήσουν έστω μία ερώτηση σχετικά με την σκπ με 100% σιγουριά και απόδειξη, τότε θα τους ακούσω.

Μέχρι τότε, παραμένουν η χειρότερη ιατρική ειδικότητα που δε μπορεί να θεραπεύσει τίποτα!!!
 #81520  από billios
 Δευ Νοέμ 26, 2012 11:40 pm
Εισαι παντα λογικος και ωραιος,αυτο το κοματι ομως με χαλαει

-Σε βάθος χρόνου, δεν προσφέρουν κάτι. Το αν είσαι σταθερός/σταθερή επί χρόνια, δεν αποδεικνύεται ότι είναι λόγω του φαρμάκου-

Και λεω εγω...δεν αποδεικνυεται και το αντιθετο ομως.Επειδη ξερω οτι θα μου στειλεις τις γνωστες μελετες τις οποιες και εχω διαβασει και ρωτησα γι'αυτες εκπροσωπους της Bayer κρατω κανα δυο επιφυλαξεις.
Ειμαι αρκετα υποψιασμενος και ειναι κοματι δυσκολο να λειτουργησει πανω μου το πλεσιμπο,θα σου πω πως σε ενα χρονο απο την διαγνωση εφαγα 2 υποτροπες που κρατησε απο 3 μηνες η καθε μια,δηλαδη ημουν κοντα 5 με 6 μηνες με υποτροπη και τους υπολοιπους 6 'καλα'.
Ειμουν και ειμαι [λογικα] με ενεργες εστιες βαση τελευταιας μαγνητικη που εκανα το πασχα.
Ειμαι σε αγωγη 8 μηνες,εχω περασει αρκετο στρες λογω της εναρξης της θεραπειας και λογω οικογενιακων + φουλ δουλεια,δεν εχω νιωσει ψεγαδι υποτροπης μεχρι τωρα,δεν λεω οτι θεραπευτικα η' οτι το φαρμακο με εσωσε αλλα δεν μπορω να πω πως αν δεν το επερνα θα ειμουν καθαρος απο υποτροπη ενω το κεφαλι μου 'βραζει' βαση τελευταιας μαγνητικης.
Μολις χρονιασω σε θεραπεια θα εχω σαφως ενα καλο ντοκουμεντο του πριν και του μετα.
Για να ειμαι δικαιος τη μονη αλλαγη που εχω κανει απο περσι ειναι οτι προσθεσα στην διατροφη μου το Β.Π.
 #81536  από Π.Μ79
 Τρί Νοέμ 27, 2012 12:00 pm
Μπίλι, δε θα αραδιάσω ξανά μελέτες, έρευνες κλπ.

Θα σου πω το εξής όμως:

Τα φάρμακα αυτά, είναι ανοσοκατασταλτικά, δηλαδή σου ρίχνουν την άμυνα του οργανισμού, εμποδίζοντας το ανοσοποιητικό να λαμβάνει μέρος.
Με τα διαφορετικά φάρμακα, η δράση έχει κάποιες διαφοροποιήσεις, αλλά το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο, δηλαδή η καταστολή του ανοσοποιητικού.

Μπακαλίστικα θα το πω, αλλά οκ.

Ουσιαστικά, περνάς υποτροπές χωρίς να τις καταλαβαίνεις. Η αιτία των φλεγμονών δεν έχει βρεθεί (ούτε νευρολόγοι, ούτε χένφα, ούτε τπτ). Οι φλεγμονές δημιουργούνται από κάπου και μετά το ανοσοποιητικό πάει να τις περιποιηθεί. Αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε.

Το τι δημιουργεί τις φλεγμονές, είναι κάτι που θα περιμένουμε πολύ να αποδεικτεί.
Πάντως αυτό που λέει η νευρολογία, δεν απεδείχθη ποτέ και με καμία έρευνα.

Οπότε, αν θέλει η υποτροπή να σου αφήσει κουσούρι, θα το κάνει.
Αν δε θέλει να σου αφήσει, τότε γλυτώνεις το νοσοκομείο, την κορτιζόνη κλπ.

Γι'αυτό αναφέρομαι σε βάθος χρόνου φίλε μου. Δηλαδή σε 5-10 χρόνια, τι θα γίνει με το θέμα αναπηρία? Το αν θα περάσεις 2 υποτροπές ή 20 υποτροπές, δεν είναι το πρώτο σου μέλημα, αλλά αν κάποια/κάποιες από τις υποτροπές θα σου αφήσει κουσούρι ή όχι.

Αυτό λοιπόν δεν αποδεικνύεται με τη χρήση των φαρμάκων και ναι, φαίνεται εκτός από τις έρευνες και στους περισσότερους ασθενείς μετά από κάποια χρόνια.

Το placebo effect, είναι κάτι που πήρε αχρείαστη δημοσιότητα και αξία, για χάρην των ερευνών και βεβαίως των χρημάτων.
Υπάρχει και μάλιστα σε ένα σεβαστό ποσοστό, όμως όχι τόσο σεβαστό, ώστε να βασίζονται εκατομμύρια πάνω του.
Επίσης, το placebo effect διαρκεί λίγο. Ούτε 6 μήνες, ούτε 5 χρόνια.

Το πρόβλημα με τη νευρολογία, είναι ότι τίποτα δεν κατάφεραν να αποδείξουν.
Προσωπικά τα 'αν', 'ίσως', 'θεωρούμε', 'εικάζουμε', '35%', '37%' κλπ, δεν με καλύπτουν.
Ζητάω αποδείξεις, όχι φούμαρα και μεταξωτές κορδελίτσες.

Αυτές οι αποδείξεις δυστυχώς δεν υπάρχουν, οπότε και λογικό είναι σε μένα τουλάχιστον, να μη θεωρώ τη νευρολογία ικανή επιστήμη και τους νευρολόγους, ανίκανους γιατρούς.
Το θέμα δεν είναι να αραδιάζουμε επίθετα, αλλά γεγονότα.
Γεγονός λοιπόν είναι, ότι μηδαμινό ποσοστό ασθενών παραμένει σταθερό για πάνω από 8-10 χρόνια. Οι υπόλοιποι, χειροτερεύουν. Το κακό είναι ότι και εκείνο το μικρό ποσοστό, μετά τα 10 χρόνια, κάτι θα παρουσιάσουν.
Μπορεί να μην καταλήγουν όλοι σε καρότσι, αλλά καλύτερα δεν είναι ποτέ.
 #81571  από costas
 Τρί Νοέμ 27, 2012 8:43 pm
Βρε Π.Μ79 εδώ λέμε τις προσωπικές μας γνώμες και καλά κάνουμε ! Αλλά......... αυτά που λες σωστά μου φαίνονται αλλά ..... είναι σαν να μας λες να αφήσουμε τα πράγματα στην τύχη τους , ότι είναι να γίνει θα γίνει και να μην κάνουμε τίποτα . Μέγα όμως λάθος , οι Γιατροί είναι άνθρωποι που σπούδασαν για πάρα πολλά χρόνια και εμείς πάμε σε αυτούς για να μας βοηθήσουν , τώρα εαν νομίζεις ότι ενώ μελέτησαν για όλα αυτά τα χρόνια και μας κοροιδευουν, τι να πω............
Εαν ξέρεις περισσότερα, εαν έχεις κάνει έρευνες και έχεις καταλήξει κάπου , κάντες γνωστές σε κάποιο συνέδριο ώστε να βοηθηθούμε .
:character-oldtimer: :character-oldtimer:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7