• Κορώνα ή γράμματα;;;;

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #110014  από lina77
 Δευ Μαρ 16, 2015 10:50 pm
Χαιρετώ όλους και όλες!!
Εύχομαι να είστε όλοι καλα!!
Νόμισμα έχω και σκέφτομαι να το ρίξω αλλά θέλω πρώτα την γνώμη σας!!!
Ίσως να μην θυμάστε και λογικό αλλά μετά απο πάρεση προσωπικού, οπτική νευρίτιδα μαγνητικές και ολα τα γνωστά μένω χωρίς διάγνωση και συνεχίζω κανονικά την ζωη μου.
Μετά λοιπόν απο 2 χρονια αποφασίζω με συμβουλή γιατρού να κάνω έναν επανέλεγχο. Μαγνητική ίδια (βλάβη που αναφέρετε σε απομυελινωτικη νόσο) στα προκλητα δύναμικα βλάβη στο οπτικό νεύρο.
Γιατρός ´κορώνα´: έχουμε επιβεβαίωση προτείνω να ξεκινήσουμε αγωγή άμεσα.
Γιατρός ´γράμματα ´ : δεν υπάρχει τίποτα να επιβεβαιώνει την σκπ τωρα (παρακέντηση αρνητική -την είχα κάνει παλιά-κλινικά καλα χωρίς άλλο επεισόδιο) άρα μην κάνω απολύτως τίποτα.
Τι να πω......εύχομαι και είμαι σίγουρη πως με καταλαβάινετε!!
Τι κάνουμε λοιπόν;;;;
 #110018  από Στάθης
 Τρί Μαρ 17, 2015 10:46 am
Γεια σου Λίνα, η γνώμη μου είναι, να μην επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με κάποιο φάρμακο για την ΣΚΠ, από την στιγμή που δεν υπάρχουν κλινικά σημάδια της νόσου αυτήν την στιγμή.

Γενικά τα φάρμακα της πολλαπλής σκλήρυνσης συνοδεύονται και από πιθανές παρενέργειες οι οποίες είναι αθέμιτες , σε έναν άνθρωπο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με την νόσο.

Προσωπικά, είχα προβλήματα με την νόσο, και δοκίμασα τρία φάρμακα τα οποία δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα και είχα και άσχημες παρενέργειες. Αν είχες σοβαρά προβλήματα, ίσως να ήταν πιθανότερη η λήψη κάποιου φαρμάκου, αλλά ως έχει δεν είναι πολύ καλή ιδέα.

Η ανοσοτροποποίηση που κάνουν τα φάρμακα της ΣΚΠ, είναι μια μετάλλαξη του ανοσοποιητικού, που όσοι μπορούν καλό είναι να αποφεύγουν.

Η γνώμη μου Λίνα στηρίζεται πάνω στην προσωπική μου εμπειρία, η οποία σχετίζεται με αποχή από τα φάρμακα, αλλά με τεράστια προσπάθεια βελτίωσης της ποιότητας ζωής - καλή ψυχολογία, καλή διατροφή, άσκηση, όχι βάρβαρα ξενύχτια και μακριά από τσιγάρα.

Μην σε αγχώνουν οι μαγνητικές. Γνωρίζω περιπτώσεις που η μαγνητικές είναι καλές, αλλά η κλινική εικόνα του ασθενή είναι χάλια...
Δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική εικόνα ενός ασθενή, και αυτό το βλέπω και σε μένα. Τι και αν είναι οι μαγνητικές μου σουρωτήρι, είμαι υγιής.

Καλή δύναμη !
 #110164  από lina77
 Κυρ Μαρ 22, 2015 11:12 pm
Ευχαριστώ Στάθη για την απάντηση και εύχομαι πάντα να εισαι υγειής!!
Γί´αυτο το λόγο, για να προστατέψω τον εαυτό μου και να παραμείνω σε καλή κατάσταση όσο το δυνατόν περισσότερο και όταν έρθει κατι να είναι πιο ήπιο μου πρότεινε copaxone.
Συμφωνώ βέβαια να μην...αλλά αν όντως βοηθάει στην πορεία της νόσου?

Φιλιά σε όλους!!! :emojis-8: