• ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ Η' ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ..

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #68331  από billios
 Πέμ Μαρ 01, 2012 6:54 pm
Μετα την μπεκρο οραση που περασε μονη της σε 35 μερες ακολουθησαν δυσαισθησιες [αιμωδιες] ανω και κατω ακρων,μουδιασμα στηθους που σταδιακα κατεβηκε στο στομαχι μαζι με ενα περιεργο σφυξιμο.Επισκεψη σημερα στο Γ.Κ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ και 3ημερο σχημα.
Στα επιγοντα λοιπον που εγινε η καθιερωμενη εισαγωγη και εξεταση,εγινε ενα ψιλο μπαχαλο.Τεθηκε η ερωτηση γιατι δεν ακολουθω την ενδεδιγμενη θεραπεια ιντερφερονης εφοσον ολα τα κρητηρια μου συνηγορουν υπερ [θετικο ΕΝΥ,3ωσεις σε 1 χρονο,πολλες εστιες που προσλαμβαναν υγρο],ανεπτυξα τους φοβους μου και τις μεχρι τωρα λιγες γνωσεις μου που ''εκλεψα'' απο εσας.Το αποτελεσμα ηταν ενα δηλιμα της ταξης θεραπεια η' κατηφορος σε 5 χρονια [συγκεκριμενα κιολας].Αυριο θα δω πλεον γιατρο εκει ο οποιος θα με αναλαβει,ειμαι σε δηλιμα αποφασης,πρεπει να αρχισω? [εστω δοκιμαστικα],πρεπει να περιμενω κατι αλλο?
Γνωριζω οτι θα λαβω απαντησεις για χενφα [θα το θιξω αυριο εκει] ξερεται πως η θεση μου ειναι συγκρατημενη σε αυτον τον τομεα οπως και της ιντερφερονης και δεν υπαρχουν και τα αναλογα ''κονδυλια''.
Οδηγουμε σε τελμα ψυχολογικο και σωματικο,θα εκτιμισω την γνωμη σας αν θελεται να μου τη δωσεται. :sad-roulette:
 #68336  από billios
 Πέμ Μαρ 01, 2012 9:04 pm
Ακολουθω μια ισσοροπημενη διατροφη χωρις να ξεφευγω των οριων,προσπαθησα να ακολουθησω την swank αλλα ''χαθηκα'' στην πορεια,την βρηκα λιγο πολυπλοκη.
Δεν περνω γιατι ομολογω πως τα κυταπια των ποσοστων σταθεροπιοισης δεν με εχουν πεισει,διακρινω και εκει ενα χαοτικο περιβαλον,δεν θα αναλυσω γιατι ειναι γνωστοι οι λογοι.
Το θεμα στο μυαλο μου ξεκιναει ως εξεις..ενα χρονο διαγνωσμενος χωρις θεραπεια,με συμπληρωματα και προσοχη στην διατροφη,δυστηχως βλεπω πως δεν παω καλα,η ms φενεται πως ''δουλευει'',αν λοιπον με την θεραπεια δω αλλαγη ως προς το καλλιτερο τοτε θα εχω συμπερασμα,αν οχι,παλι θα εχω συμπερασμα.
Η 5ετια σαφως και ηταν ενα εκβιαστικο και τρομοκρατικο μεσο για να μου επιβαλουν κατι για το οποιο εχω αντιρηση,οπως καταλαβες σε ενα ποσοστο το καταφεραν..

Υ.Γ Εργαζομαι σε δουλεια που απαιτει ορθοστασια,σκαλες ψηλες και δεν ειναι καθολου καθιστικη
 #68338  από Π.Μ79
 Πέμ Μαρ 01, 2012 9:35 pm
Βασίλη, δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε πάλι περί αυτοανοσίας, χένφα κλπ.

Διαβάζεις πολύ καιρό το φόρουμ, έχεις δει όλες τις απόψεις.

Έχεις αντιρρήσεις και στα 2, το οποίο είναι σεβαστό.

Σαν Πάρης, θα σου πρότεινα να κάνεις ό,τι έκανα και γω προσωπικά.
Δοκίμασε και τα δύο και θα δεις ποιο έχει πραγματικό αποτέλεσμα. :D

Από την άλλη, μη μασάς με τους εκβιασμούς και την προσπάθεια τρομοκράτησης που κάνουν οι ακατονόμαστοι.
Αν ήξεραν εκ των προτέρων πώς θα προχωρήσει η αρρώστια στον καθένα μας, θα τους απειλούσα με πιστόλι να μου πουν την 6αδα του Τζόκερ να τελειώνουμε. ;)

Θα σου έλεγα πάντως, αν αποφασίσεις να πάρεις ιντερφερόνη, κάτσε και πρήξτους.
Ρώτα τα πάντα και να απαιτήσεις απαντήσεις για όλα.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο :)
 #68343  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Μαρ 01, 2012 10:42 pm
Π.Μ79 έγραψε:Βασίλη, δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε πάλι περί αυτοανοσίας, χένφα κλπ.

Διαβάζεις πολύ καιρό το φόρουμ, έχεις δει όλες τις απόψεις.

Έχεις αντιρρήσεις και στα 2, το οποίο είναι σεβαστό.

Σαν Πάρης, θα σου πρότεινα να κάνεις ό,τι έκανα και γω προσωπικά.
Δοκίμασε και τα δύο και θα δεις ποιο έχει πραγματικό αποτέλεσμα. :D

Από την άλλη, μη μασάς με τους εκβιασμούς και την προσπάθεια τρομοκράτησης που κάνουν οι ακατονόμαστοι.
Αν ήξεραν εκ των προτέρων πώς θα προχωρήσει η αρρώστια στον καθένα μας, θα τους απειλούσα με πιστόλι να μου πουν την 6αδα του Τζόκερ να τελειώνουμε. ;)

Θα σου έλεγα πάντως, αν αποφασίσεις να πάρεις ιντερφερόνη, κάτσε και πρήξτους.
Ρώτα τα πάντα και να απαιτήσεις απαντήσεις για όλα.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο :)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ...ΕΠΑΥΞΑΝΩ...!!!!! BILLIακο....ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ,ΜΕΣΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ, ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!!!! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #68344  από billios
 Πέμ Μαρ 01, 2012 10:42 pm
Δεν μου ειπαν κατι διαφορετικο και ουτε περιμενω αυριο να μου πει κατι εξωπραγματικο,βασικα οταν μου ειπε για την 5ετια δεν κρατηθηκα και γελαγα μεσ'τη μουρη τους πραγμα που τους εξοργισε η αληθεια ειναι,μεχρι και η γυναικα μου με κοιταζε καλα καλα.
Εχω μασηση γιατι βλεπω πως εχω παρει την κατιουσα,βεβαια επιδεχεται διορθωσεις η διαιτα μου οπως και τα συμπληρωματα μου αλλα 2ωσεις στον χρονο με την προσοχη που δινω ειναι ενα θεμα.Θα δωσω τη μαχη μου αυριο και θα δουμε.
Εχω και ενα μειονεκτημα,δεν εχω εκτυπωτη ρε γ@μωτο για να εχω σκονακι μαζι μου.. ;)
 #68347  από ΓιάννηS
 Παρ Μαρ 02, 2012 12:56 am
Billios ποιά 5ετία;;;;δεν υπάρχει 5ετία!! ούτε 7ετία ούτε 10ετία!! :confusion-seeingstars:
εγώ θα το έλεγα εκβιασμό αυτό που σου είπαν, κάτι που δεν ταιριάζει καθόλου με την ιδιότητά τους να είναι γιατροί. ο Θεός να τους κάνει... με ποσοστά παίζεις και παίζουμε όλοι. διάλεξε και πόνταρε.... :) μ@λ@κία αλλά τελικά έτσι είναι.... μην σε ρίχνουν ψυχολογικά και μη φορτώνεσαι εσύ την ανικανότητά τους να θεραπέυσουν. έτσι μειώνεις τα ποσοστά σου!
πάρε απόφαση με καθαρό μυαλό και υποστήριξε τη! να σαι καλά!! θα περιμένουμε τα νέα :-D
 #68348  από Teo
 Παρ Μαρ 02, 2012 8:35 am
Hans Chr. Andersen έγραψε:
Υ.Γ. Αν για οποιονδήποτε λόγο παιδεύεις την σπονδυλική σου στήλη και μπορείς να σταματήσεις να το κάνεις σταμάτα το
Αυτό θα ήταν μήπως εύκολο να το εξηγησετε λιγο περισσότερο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #68349  από Μιμικαμ
 Παρ Μαρ 02, 2012 10:04 am
Billako, 'οπως γνωρίζεις στην ms, τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο, η νόσος απο μόνη της είναι απρόβλεπτη......οσο αφορά το ανήφορος ή κατήφορος και τους γνωστούς εκβιασμούς των γιατρών, μη μασας, μακάρι να μπορούσαν με βεβαιότητα να μας προδικάσουν τί μέλλει γενέσθαι.... αλλά δυστυχώς....

Γνώμη μου, επειδή βρίσκεσαι σε αρχικό στάδιο, ν'ακολουθήσεις την συμβουλή του Πάρη, δοκιμάζεις και ο,τι σου κάτσει καλύτερα αποφασίζεις.....

Ευχομαι μέσα απ'την καρδιά μου να πάρεις την σωστότερα απόφαση για σένα....καλή δύναμη... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #68350  από Nick.
 Παρ Μαρ 02, 2012 10:07 am
billios έγραψε:Μετα την μπεκρο οραση που περασε μονη της σε 35 μερες ακολουθησαν δυσαισθησιες [αιμωδιες] ανω και κατω ακρων,μουδιασμα στηθους που σταδιακα κατεβηκε στο στομαχι μαζι με ενα περιεργο σφυξιμο.Επισκεψη σημερα στο Γ.Κ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ και 3ημερο σχημα.
Τεθηκε η ερωτηση γιατι δεν ακολουθω την ενδεδιγμενη θεραπεια ιντερφερονης εφοσον ολα τα κρητηρια μου συνηγορουν υπερ [θετικο ΕΝΥ,3ωσεις σε 1 χρονο,πολλες εστιες που προσλαμβαναν υγρο],ανεπτυξα τους φοβους μου και τις μεχρι τωρα λιγες γνωσεις μου που ''εκλεψα'' απο εσας.Το αποτελεσμα ηταν ενα δηλιμα της ταξης θεραπεια η' κατηφορος σε 5 χρονια [συγκεκριμενα κιολας].
Γνωριζω οτι θα λαβω απαντησεις για χενφα [θα το θιξω αυριο εκει] ξερεται πως η θεση μου ειναι συγκρατημενη σε αυτον τον τομεα οπως και της ιντερφερονης και δεν υπαρχουν και τα αναλογα ''κονδυλια''.
Οδηγουμε σε τελμα ψυχολογικο και σωματικο,θα εκτιμισω την γνωμη σας αν θελεται να μου τη δωσεται. :sad-roulette:

Αφού δεν εισαι καλά. Εισαι καλά? Όχι. Η υγιεινή ζωή δεν είναι η λύση για σένα, δυστυχώς. 3 ώσεις μέσα σε έναν χρόνο υποθέτω πως σημαίνει ότι όλο αυτόν τον χρόνο ήσουν σκατά. Πήρες 3 φορές κορτιζόνη? Πολύ δεν είναι? Τυρρανιέσαι ένα χρόνο, τυρρανιέσαι τώρα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Άρα κάτι άλλο πρέπει να δοκιμάσεις.
Απ'ότι κατάλαβα έχεις τη μορφή της νόσου που ενδείκνυται για χορήγηση ιντερφερόνης, ίσως και του χαπιού. Προσπάθησε να πάρεις την μικρότερη ποσότητα (22 γρ.) για αρχή. Η πενταετία που σου είπαν οι γιατροί προφανώς βγήκε σαν συμπέρασμα με βάση την πορεία σου μέσα σε αυτόν τον χρόνο και όχι σαν υπολογισμός ή μαντεία. Δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγείς. Αν μέσα σε ένα χρόνο ο οργανισμός σου παρουσιάζει αυτή την εικόνα, θεωρούν ότι το πιθανότερο είναι μετά από πέντε χρόνια να είσαι δύσκολα. Αυτό σου είπαν.
Η άποψή μου είναι πως αφού τα γεγονότα δεν είναι υπέρ σου, πρέπει να στραφείς στην επιστήμη. Δες μήπως σου κάτσει η ιντερφερόνη. Ρώτα και για χενφα. Συνέχισε να τρως υγιεινά.
Βγες από το τέλμα, παίρνοντας μία απόφαση.
Χαλάρωσε λίγο. Μην έχεις την απαίτηση από τον εαυτό σου να ερμηνεύσει μέσα από ένα σάιτ την καλύτερη και την πιο σωστή αντιμετώπιση μίας πάθησης που δυσκολεύει αυτούς που είναι η επιστήμη τους.
Εδώ δεν είμαστε αυθεντίες. Απλώς έχουμε ο καθένας την άποψή του και μερικοί την υποστηρίζουμε πιο ένθερμα από όσο θα έπρεπε, ίσως.
Δεν ασκούμε ιατρική εδώ πέρα. Μοιραζόμαστε εμπειρίες και ενημερώνουμε για κάτι καινούργιο που ακούσαμε ή διαβάσαμε.
Μην είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου, δεν φταις εσύ που δεν ξέρεις ποιο είναι το σωστό. Γιατί να έχεις φτάσει σε ψυχολογικό και σωματικό τέλμα? Ψυχραιμία.
 #68354  από litsa
 Παρ Μαρ 02, 2012 12:01 pm
θα σου πω εγώ τι έκανα...
την χένφα την κοιτάω.. δεν την απορρίπτω, ούτε την επικροτώ... απλά περιμένω....

το 2006 είχα μία ώση= κορτιζόνη και να συνεχίσω τη ζωή μου κανονικά..
το 2008 δεύτερη ώση, = κορτιζόνη και να σταματήσω ότι με επιβάρυνε....

το έκανα με δυσκολία μεν, μη έχοντας άλλη λύση δε, ξεκίνησα και ρεμπιφ 44, έχοντας γνώση ότι με προστατεύει ένα 30-40% που σημαίνει ότι μπορεί και όχι.... αλλά εγώ δεν ήθελα να ρισκάρω άλλο... αρκετά είχα ταλαιπωρηθεί με τη μέση, κούραση κτλ κτλ ..

Σε εμένα δούλεψε, μέχρι τώρα, μετά μία ώρα δεν ξέρω...
πριν δύο εβδομάδας επαθα κρίση καψίματος για δύο μέρες ενώ ήμουνα στα χιόνια... από το καλοριφέρ του πούλμαν..
σκέφτηκα, ότι αρχίζει μία ώση, = πανικός, μετά ξανασκέφτηκα ότι οκ περίμενε, και θα δεις.

ηρέμησα, κάπου ψιλοπέρασε, έβαλα και παγοκύστες στο κεφάλι και συνήλθα, σκέφτηκα όμως ότι καιρός ειναι να δω για χένφα. αλλά πάλι δεν έκανα τιποτα,,, γιατί δεν θέλω να ανοιξω τους ασκούς του αιόλου--- γνώμη μου-
θα την κάνω όποτε πάθω υποτροπή... λέω εγώ τώρα..


μπίλιο καλή απόφαση!!