• ΑΛΛΑΓΗ ΦΑΡΜΑΚΟΥ..ΣΚΠ..ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ 0..

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #68157  από arianne
 Παρ Φεβ 24, 2012 1:11 pm
Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ..ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΦΑΡΜΑΚΟ??Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ..
 #68160  από κατερινα 55
 Παρ Φεβ 24, 2012 2:58 pm
Εγώ το πιστεύω ότι η ψυχολογία είναι το παν.Εσύ το πιστέυεις;Γιατί ξεκινάς νέα θεραπεία με την ψυχολογία στα πατώματα;γιατί είσαι προκατηλειμένη;ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!ΣΥΝΕΛΘΕ!!!Το χειρότερο που κάνεις,είναι αυτό!ΠΑΡΕ ΒΑΘΕΙΑ ΑΝΑΣΑ,ΠΕΙΣΜΩΣΕ,ΠΙΣΤΕΨΕ,ΠΡΟΧΩΡΑ!

Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ
Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ


ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ
 #68161  από arianne
 Παρ Φεβ 24, 2012 4:52 pm
ΕΚΑΝΑ ΤΥΣΑΜΠΡΙ Κ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ..ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΙΟ.ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΗ ΤΖΙΛΕΝΙΑ..ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ?ΑΝ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΩ ΠΑΛΙ?ΤΟΤΕ ΤΙ?ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ..ΕΧΩ ΓΙΟ 18 ΜΗΝΩΝ..ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΘΩ ΚΑΤΙ...ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΘΩ ΚΑΤΙ...
 #68162  από soulla
 Παρ Φεβ 24, 2012 4:56 pm
ΕΧΕΙς ΔΙΚΑΙΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ..ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΧΤΑ :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #68163  από κατερινα 55
 Παρ Φεβ 24, 2012 5:12 pm
arianne EASY!! :romance-caress:
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΤΡΟΠΟΙΑΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΑΓΩΓΗ.ΕΞ΄ΑΛΛΟΥ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ.
ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΣΕΝΑ!
Η ΚΑΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ!
:romance-caress: :romance-caress: :romance-caress: :romance-caress:
ΕΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ.ΚΑΝΕΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 18ΜΗΝΟ :angelic-little: ΑΝΤΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. :romance-lips: :romance-lips:
 #68175  από Π.Μ79
 Παρ Φεβ 24, 2012 8:27 pm
Η ασθένεια είναι άγνωστης αιτιολογίας, άγνωστης πορείας και άγνωστης κατάληξης.

Δυστυχώς, αυτά είναι τα πρώτα που πρέπει οι ασθενείς να αποδεκτούν για να μπορέσουν να συνεχίσουν όσο πιο φυσιολογικά γίνεται τη ζωή τους.

Αλλαγή φαρμάκου σημαίνει για το γιατρό τουλάχιστον ότι το προηγούμενο φάρμακο δεν έκανε κάτι, οπότε θα αλλάζεις μέχρι κάποιο να θεωρηθεί ότι σε κρατάει έστω σταθερή.

Οπότε, μ'αυτά και μ'αυτά, επιλέγεις:

Ή παίρνεις το φάρμακο και η ζωή συνεχίζεται ή δεν παίρνεις το φάρμακο και η ζωή επίσης συνεχίζεται.

Το αν είναι να πέφτει η ψυχολογία σου μόνο με την αλλαγή φαρμάκου, καταλαβαίνεις ότι μόνο κακό σου κάνει, οπότε κάνε μία εσωτερική ανασυγκρότηση και στάσου στα πόδια σου.

Μη δώσεις πάτημα στο νευρολόγο να αρχίσει να σου γράφει ηρεμιστικά, αντικαταθλιπτικά και λοιπές φαρμακευτικές αηδίες.

Σε φορτώνει που σε φορτώνει με δηλητήριο ήδη, μην τα κάνεις και συλλογή. ;)
 #68183  από arianne
 Παρ Φεβ 24, 2012 10:37 pm
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΟ ΤΥΣΑΜΠΡΙ..ΤΟ ΤΖΙΛΕΝΙΑ ΘΑ ΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΟ??????????? :pray: :pray:
 #68191  από Στάθης
 Παρ Φεβ 24, 2012 11:36 pm
Και με το Gilenya καλά θα τα πας arianne, μην φορτώνεις το μέλλον με σκέψεις που δεν έχουν συμβεί και ούτε θα συμβούν.

Καταλαβαίνω, το ότι είχες βρει μια ισορροπία με το Tysabri και την ασθένεια, έρχεται η ώρα όμως που πρέπει να αλλάξεις παράσταση δεδομένου των κινδύνων που εκπορεύονται από την παρατεταμένη χρήση του φαρμάκου αυτού. Καλύτερα να προνοήσεις και να το κόψεις μια ώρα νωρίτερα, όπως και συμβαίνει στην περίπτωσή σου.

Έχε πίστη ότι όλα καλά θα πάνε, μην φορτώνεις άδικα των εαυτό σου με σκέψεις που προβάλουν έαν δυσοίωνο μέλλον, κάτι φυσικά που είναι ψευδαίσθηση στο μεγαλείο του !

Καλή δύναμη, να θυμάσαι είμαστε όλοι εδώ πλάι σου στον ίδιο αγώνα για ότι χρειαστείς !
 #68195  από ioanna_melina
 Σάβ Φεβ 25, 2012 7:05 am
arianne :greetings-waveyellow:

Καταλαβαίνω οτι έχεις παιδάκι και ανησυχείς, όμως ηρέμησε! μην τρομάζεις και μη σκέφτεσαι αρνητικά! καλά καλά δεν το ξεκίνησες ακόμη το Τζιλένια! Εγώ είμαι σίγουρη οτι όλα θα πάνε καλά! Μην το προδικάζεις! το αντίθετο να σκέφτεσαι : οτι δηλαδή επειδή έχεις έναν μικρό κούκλο που σε χρειάζεται, ακριβώς γι'αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάτι στραβά! :eusa-naughty: Να είσαι αισιόδοξη. Όπως πολύ καλό ήταν το Ταισάμπρυ, έτσι θα είναι και το Τζιλένια. Και όταν έρθει η ώρα να το σταματήσεις και αυτό,τότε κάτι άλλο θα υπάρξει! :romance-kisscheek:

Σε λίγους μήνες θα σταματήσω και εγώ το Ταισάμπρυ επειδή είμαι και εγώ θετική στον ιό και θα αρχίσω Τζιλένια. Σε καταλαβαίνω απόλυτα :romance-caress: Ξεκίνησα το Ταισάμπρυ με αισιοδοξία και ας μου έκανε ''νερά'' στην αρχή, τελικά τα βρήκαμε. Λυπάμαι τώρα που πρέπει σε λίγο και εγώ να το αφήσω, αλλά θέλω να πιστεύω οτι με το Τζιλένια θα είναι το ίδιο καλά. Μια φίλη μου έχει 1 χρόνο που το παίρνει και όλα καλά! (δηλαδή σταθερά). Νομίζω και εκείνη τότε τα ίδια έλεγε με μας,οτι δε θα ήθελε να αφήσει το Ταισάμπρυ. Αλλά είδες? μια χαρά σταθερή είναι!
Πρέπει να έχουμε θετική ψυχολογία... όσο μπορούμε :-D
 #68239  από manos81
 Δευ Φεβ 27, 2012 8:12 am
γεια σου αρια!εχω κιεγω ενα μπομπιρα 17 μηνον και περνω το χαπακι.ολα θα πανε καλα μην εχεις ανχος!! και νομιζω πως πρεπει να συναντηθουμε τα κριτικακια οταν ανηξει ο καιρος να γνωριστουμε...μας δινει δηναμη πιστεβω