• απορια

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #60174  από EFFIE
 Κυρ Σεπ 18, 2011 8:55 pm
Καλησπερα!!!
εχω Αλλη μια απορια!! Οταν ειμαστε αρρωστοι ξερω οτι δε πρεπει να κανουμε τις ενεσεις μας.
Το σιγουρο ειναι οταν εχου πυρετο δεν τις κανουμε,Εγω τωρα που την προιγοθμενη βδομαδα εκαν ενα 37,3 επειδη κρυωσα και δεν τις εκανα για 2 μερες, τωρα ποθ εχω φοβερο πονολαιμο και βηχα και μπουκωμα, ειναι λογοι να μην γινουν οι ενεσεις?? :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #60175  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Σεπ 18, 2011 9:11 pm
EFFIE έγραψε:Καλησπερα!!!
εχω Αλλη μια απορια!! Οταν ειμαστε αρρωστοι ξερω οτι δε πρεπει να κανουμε τις ενεσεις μας.
Το σιγουρο ειναι οταν εχου πυρετο δεν τις κανουμε,Εγω τωρα που την προιγοθμενη βδομαδα εκαν ενα 37,3 επειδη κρυωσα και δεν τις εκανα για 2 μερες, τωρα ποθ εχω φοβερο πονολαιμο και βηχα και μπουκωμα, ειναι λογοι να μην γινουν οι ενεσεις?? :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Οταν ειμαι αρρωστη,με πυρετο,δεν κανω ενεσεις !!! Ρωτησες τον dr.Ρ.... ???? Περαστικα :greetings-waveyellow: :teasing-neener: :teasing-neener: ....δεν στελνω φιλια, για να μη κολλησω κι εγω :laughing-rolling:
 #60176  από EFFIE
 Κυρ Σεπ 18, 2011 9:16 pm
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:
EFFIE έγραψε:Καλησπερα!!!
εχω Αλλη μια απορια!! Οταν ειμαστε αρρωστοι ξερω οτι δε πρεπει να κανουμε τις ενεσεις μας.
Το σιγουρο ειναι οταν εχου πυρετο δεν τις κανουμε,Εγω τωρα που την προιγοθμενη βδομαδα εκαν ενα 37,3 επειδη κρυωσα και δεν τις εκανα για 2 μερες, τωρα ποθ εχω φοβερο πονολαιμο και βηχα και μπουκωμα, ειναι λογοι να μην γινουν οι ενεσεις?? :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Οταν ειμαι αρρωστη,με πυρετο,δεν κανω ενεσεις !!! Ρωτησες τον dr.Ρ.... ???? Περαστικα :greetings-waveyellow: :teasing-neener: :teasing-neener: ....δεν στελνω φιλια, για να μη κολλησω κι εγω :laughing-rolling:
αννουλα μου!!! :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor:
οταν εκανα το 37,3 τον ρωτησα τοτε και μου πε μην κανω για κανα δυο μερες.
Πυρετο δεν εχω απλα επειδη δε προσεχα καθολου :sad-roulette: πηγα εκανα τα μπανια μου κλπ κλπ και εγινα σκ....α !! οσο αφορα το λαιμο μονο, τι να κανω??
 #60181  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Σεπ 18, 2011 9:44 pm
EFFIE έγραψε:
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:
EFFIE έγραψε:Καλησπερα!!!
εχω Αλλη μια απορια!! Οταν ειμαστε αρρωστοι ξερω οτι δε πρεπει να κανουμε τις ενεσεις μας.
Το σιγουρο ειναι οταν εχου πυρετο δεν τις κανουμε,Εγω τωρα που την προιγοθμενη βδομαδα εκαν ενα 37,3 επειδη κρυωσα και δεν τις εκανα για 2 μερες, τωρα ποθ εχω φοβερο πονολαιμο και βηχα και μπουκωμα, ειναι λογοι να μην γινουν οι ενεσεις?? :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Οταν ειμαι αρρωστη,με πυρετο,δεν κανω ενεσεις !!! Ρωτησες τον dr.Ρ.... ???? Περαστικα :greetings-waveyellow: :teasing-neener: :teasing-neener: ....δεν στελνω φιλια, για να μη κολλησω κι εγω :laughing-rolling:
αννουλα μου!!! :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor:
οταν εκανα το 37,3 τον ρωτησα τοτε και μου πε μην κανω για κανα δυο μερες.
Πυρετο δεν εχω απλα επειδη δε προσεχα καθολου :sad-roulette: πηγα εκανα τα μπανια μου κλπ κλπ και εγινα σκ....α !! οσο αφορα το λαιμο μονο, τι να κανω??
Δεν εχεις πυρετο ,τωρα ??? Ξαναρωτα τον.... :think:
 #60184  από EFFIE
 Κυρ Σεπ 18, 2011 10:06 pm
μεχρι να τον βρω θα ερθει η ωρα της επομενης ενεσης.Αυριο δηλαδη!!!
βασικα δεν ξερω σε ποιες περιπτωσεις δεν κανουμε την ενεση :think: :think:
 #60187  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Σεπ 18, 2011 10:12 pm
EFFIE έγραψε:μεχρι να τον βρω θα ερθει η ωρα της επομενης ενεσης.Αυριο δηλαδη!!!
βασικα δεν ξερω σε ποιες περιπτωσεις δεν κανουμε την ενεση :think: :think:
....οταν εχουμε πυρετο,δεν τις κανουμε !!! Τωρα,ομως,που εχεις πονολαιμο δεν ξερεις πώς θα ελεξιχθει !!! Περιμενε,μεχρι να σου πει ο γιατρος σου τι να κανεις :greetings-waveyellow:
 #60196  από EFFIE
 Δευ Σεπ 19, 2011 8:59 am
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:
EFFIE έγραψε:μεχρι να τον βρω θα ερθει η ωρα της επομενης ενεσης.Αυριο δηλαδη!!!
βασικα δεν ξερω σε ποιες περιπτωσεις δεν κανουμε την ενεση :think: :think:
....οταν εχουμε πυρετο,δεν τις κανουμε !!! Τωρα,ομως,που εχεις πονολαιμο δεν ξερεις πώς θα ελεξιχθει !!! Περιμενε,μεχρι να σου πει ο γιατρος σου τι να κανεις :greetings-waveyellow:
:text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :romance-hearteyes: :romance-hearteyes:
 #60242  από eirini
 Δευ Σεπ 19, 2011 5:10 pm
Εμένα δεν με ενημέρωσε ποτέ κανένας γιατρός οτι οταν ειαμι αρρωστη δεν κάνω ενέσει!!
Κ η αλήθεια ειναι οτι είναι οι μοναδικές φορές που θέλω να κάνω ένεση γιατί έχω καταλάβει οτι βοηθάνε στο να φύγει το κρύωμα/ ίωση πολύ πιο γρήγορα...
 #60248  από Π.Μ79
 Δευ Σεπ 19, 2011 6:04 pm
eirini έγραψε:Κ η αλήθεια ειναι οτι είναι οι μοναδικές φορές που θέλω να κάνω ένεση γιατί έχω καταλάβει οτι βοηθάνε στο να φύγει το κρύωμα/ ίωση πολύ πιο γρήγορα...
Όταν περνάμε μια ίωση, μια γρίπη κλπ, το ανοσοποιητικό μας τρέχει να φτιάξει τα πράγματα.
Η ιντερφερόνη καταστέλλει το ανοσοποιητικό για να μην επιτίθεται στη μυελίνη (κατά τους νευρολόγους).

Απ'τη στιγμή λοιπόν που ρίχνεις την άμυνα του οργανισμού σου, καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει να σου περνάει μία ίωση λόγω της ιντερφερόνης.
Δεν μπορεί ένα αδύναμο ανοσοποιητικό να νικάει μία ασθένεια, απ'τη στιγμή που πρέπει να'ναι δυνατό για να το κάνει αυτό.
 #60253  από EFFIE
 Δευ Σεπ 19, 2011 6:26 pm
Π.Μ79 έγραψε:
eirini έγραψε:Κ η αλήθεια ειναι οτι είναι οι μοναδικές φορές που θέλω να κάνω ένεση γιατί έχω καταλάβει οτι βοηθάνε στο να φύγει το κρύωμα/ ίωση πολύ πιο γρήγορα...
Όταν περνάμε μια ίωση, μια γρίπη κλπ, το ανοσοποιητικό μας τρέχει να φτιάξει τα πράγματα.
Η ιντερφερόνη καταστέλλει το ανοσοποιητικό για να μην επιτίθεται στη μυελίνη (κατά τους νευρολόγους).

Απ'τη στιγμή λοιπόν που ρίχνεις την άμυνα του οργανισμού σου, καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει να σου περνάει μία ίωση λόγω της ιντερφερόνης.
Δεν μπορεί ένα αδύναμο ανοσοποιητικό να νικάει μία ασθένεια, απ'τη στιγμή που πρέπει να'ναι δυνατό για να το κάνει αυτό.
Αμα σου πω οτι δε καταλαβαινω τελικα τι εννοεις?? εχω φαει σκαλωμα τωρα και δε μπορω να το κατανοησω αυτο που λες.Δηλαδη??